ZALOGUJ SIĘ

czy da się zapomnieć języka obcego?

6 lat temuostatnia aktywność: 6 lat temu
Cześć,
Często słyszę od starszych ludzi teksty w stylu "kiedyś byłem przez dwa lata w Anglii. mówiłem biegle, ale teraz już pozapominałem słówek".
Na ile to jest prawdą, że faktycznie można zapomnieć języka jak się go nie używa?
Czy w dzisiejszym świecie zewsząd otoczonym przez angielski można faktycznie zapomnieć języka?
Nawet jeśli się zapomni Angielskiego to po latach łatwiej się go nauczyć niż ucząc się go "od zera", prawda?
Ktoś z Was był w sytuacji, że wrócił do nauki języka po latach? :)
K
kendrick94
Arq1980 - Z własnego doświadczenia wiem,że da się.Mieszkając w Holandii poznałem ten jezyk na poziome dość komunikatywnym.Wróciłem na 4 lata do Polski,przestałem go używać.Rok temu pojechaliśmy na miesiąc do znajomych do Amsterdamu,to był dramat z 70% tego co umiałem wyleciało mi z głowy.Dużo rozumiałem,ale nie umiałem się wypowiadać. Na pocieszenie dodam,że bardzo szybko można przypomnieć sobie to co wcześniej umiałeś,po 3 tygodniach było juz dużo lepiej,myślę,że 2-3 miesiące i było by ponownie ok. - 6 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Zależy od języka :-)

Angielskiego pewnie trudno zapomnieć ale z językami rzadziej używanymi czemu nie.

W trakcie studiów świetnie znałam język rosyjski. Zarówno codzienny jak i biznesowy. Ale 20 lat kompletnego nieużywania go zrobiły swoje. Ostatnio próbowałam czytać po rosyjsku i miałam spore problemy :-(

Niemniej na pewno łatwiej jest wrócić do nauki niż uczyć się od zera. Ja od dłuższego czasu obiecuję sobie powrót i przypomnienie. :-)
B
Barbara.m
kendrick94 - Dzięki za odpowiedź ;) - 6 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Spokojnie da się zapomnieć. Po 6 latach przerwy niemal musiałem się go uczyć od nowa, mimo wcześniej stosunkowo biegłego posługiwania się. Jasne, że przypominanie sobie idzie łatwiej niż nauka od zera, ale jednak. Aha, myślę, że zaliczam się już do "starszych" ludzi. To też może mieć znaczenie ;)
darkobo
6 lat temuzmieniany: 6 lat temu
kendrick94 - Dobrze wiedzieć, dzięki za odp! ;) - 6 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

U mnie jest podobnie jak u Basi. Kiedys biegle mowilem i pisalem po rosyjsku. Ale od 20 lat nie uzywam tego jezyka i teraz moge zrozumiec tylko co jest napisane.

Przebywajac w Wielkiej Brytanii od 10 lat i zaczynam miec problem ze skladnia polska i z polska ortografia.
Czasami bedac w Polsce, zdarza mi sie, ze do kogos odpowiadam po angielsku :-)

Poznalem paru Polakow, ktorzy mieszkaja od wielu 30-40 lat w Wielkiej Brytanii i zapomnieli juz jak sie mowi po polsku :-o
piotr.grela
6 lat temuzmieniany: 6 lat temu
kendrick94 - No nieźle, nie pomyślałbym nawet o tym, że swojego języka można zapomnieć, ale daje mi to do myślenia, dzięki za odp ;) - 6 lat temu
piotr.grela - Na Quora.com jest ciekawa dyskusja o language attrition https://www.quora.com/Does-learning-a-second-language-reduce-your-proficiency-in-your-native-one
- 6 lat temu zmieniany: 6 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki