Zmiany w wymowie tego samego słowa

zmodyfikowany: miesiąc temuostatnia aktywność: 3 tygodnie temu
Zauważyłem, że niektóre słowa są mówione trochę inaczej, ale nie zawsze wiem od czego to zależy (chodzi mi wyłącznie o akcent brytyjski)
I tak np. słówko 'at' czasem słyszy się jako [et] lub [at].
i będzie: I need to buy at least one cake [at]
She wanted to do it at least once. / At least you can help me. [et]

can czasem jest [kan] lub [ken]
Podobnie bywa z have [hav,hev].

weather czasem jest [weda] czasem [wede], szczególnie pierwsza forma mam wrażenie bywa jak to słówko jest na końcu zdania. (tak ma bardzo dużo słów)

Sam obczaiłem, że 'the' czyta się jako albo [de] lub [di] to zależy czy słowo przy którym stoi zaczyna się od samogłoski czy spółgłoski (nigdy nikt o tym chyba nie wspominał w szkole językowej żadnej czy na lekcjach).

O co chodzi w tych różnicach, bo nie wiem jak się uczyć, a różnica jest dość ważna aby potem łatwiej było słyszeć to co mówi lektor oraz to aby się nie zastanawiać za każdym razem, czy dobrze się mówi.
adrian_english
piotr.grela - Jak wyczuwasz różnicę to już na zaawansowanym poziomie. Krótkie słówka mogą mieć mocne i słabe formy.
Poza tym niektóre sylaby są akcentowane, niektóre nie. Nie ma idealnej wzorcowej wymowy.
W samym Londynie można usłyszeć takie akcenty jak: RP, modern RP, Estuary English, Cockney, Essex English, MLE.
Moim zdaniem najlepszym dla nas obcokrajowców jest modern akcent RP, takim jakim mówią w BBC -czyli neutralny akcent RP, uzupełniony o takie elementy jak: "glottal stop","connected speech"...

Moją wadą jest jak mówię, to jest pełna wymowa, wszystkich liter, osobno słów, bez łączenia ich w całość - staccato a trzeba mówić legatto, łącznie, płynnie.
- miesiąc temu zmieniany: 3 tygodnie temu
 

Odpowiedzi: 1

Cześć :)

O tym, jak wymawiać "the" przed poszczególnymi dźwiękami, wyjaśniamy w słowniku: https://www.diki.pl/slownik-angielskiego?q=the oraz w kursie "Say It": https://www.etutor.pl/lessons/en/say-it/2/2/47434

Co do wymowy pozostałych słów, "at" może występować w tzn. "strong form" lub "weak form" i od tego zależy, jak zostanie wypowiedziane. Tak samo z "can" i "have". Są to krótkie, jednosylabowe słowa i w zależności, czy są akcentowane czy nie, będziemy słyszeć/używać odpowiedniej formy wymowy. Jeśli chodzi o "weather" myślę, że mogłeś usłyszeć to słowo w różnych wariantach (tu audio w wariantach brytyjskim i amerykańskim: https://www.diki.pl/slownik-angielskiego?q=weather), stąd różnice.
klaudia.dol
Pracownik eTutor

Podobne wątki

Pomoc i wsparcie