ZALOGUJ SIĘ

either - wymowa

15 lat temu
Czy jest jakas zasada kiedy mówiłmy to słowo to zaczynamy od AJter:
either too early or too late
czy też jako Iter
either here or there

przynajmniej tak mówi lektor w moim kursie :)


Pzdr
Sebastian

PS
Problem się rozwiązał sam z dobrym słownikiem 1sze to wymowa Brit /aɪ.ðə r / a drugie to Ame /-ðɚ/ , swoją drogą dziwny kurs ja chce Brit ENG. [;
D
declerc

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 5

Na eTutor.pl wszyscy lektorzy są brytyjczykami i różnie wymawiają "either":

[url]https://www.etutor.pl/nauka/szukaj/?q=either[/url]

Chętnie się dowiem od czego zależy ta wymowa. Podobnie jest chyba z "neither"?
Aga

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Obie wymowy są poprawne. W j. angielskim często zdarza się, że jakieś słówko ma kilka wersji wymowy i każda jest poprawna, zależy to od zwyczaju mówiącego i nierzadko od regionu. Słówko 'direct' można np. wymówić na trzy różne sposoby. :)
L
lukesh

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zgadzam się z tym, że wymowa jest uzależniona od regionu, bo tu gdzie mieszkam można usłyszeć dziwne wersje i takiej wymowy żaden kurs nie nauczy :)
W
witchdoctor

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

ok czyli pociągnijmy temat dalej :

often - mówimy often lub ofen : czyli jak wyżej zależne od akcentu / regionu etc.
w słowniku Cambridge Advanced Learner's Dictionary - 3rd Edition zarówno angielski jak i amerykanista wersja wymawiana jest bez T.

Pytam ponieważ może być jakaś reguła odnośnie wymowy
D
declerc

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Znawcą nie jestem, ale often zawsze słyszę bez T i mam nadzieję że tak jest dobrze :)
A wracając do wcześniejszego pytania o polskie TAK to można jeszcze usłyszeć JA, a jako ciekawostkę podam, że osobiście mówię JA ale zamiast angielskiego YES i nie mogę pozbyć się tego nawyku, bo wszyscy wokół tak mówią. Naturalne jest też HAŁ MUCZ, więc mam wrażenie że w Polsce każdy nauczyciel byłby załamany moją wymową :)
W
witchdoctor

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.