ZALOGUJ SIĘ

Czy w pierwszym zdaniu poprawną formą byłaby? "Have you seen it" zamiast "Did you see it"

7 lat temuostatnia aktywność: 7 lat temu
G
galos1

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Czy chodzi o tekst: "I can't find my mobile phone. Did you see it?".
Pytanie 'Have you seen it?' gramatycznie jest oczywiście poprawne. Ale z kontekstu wynika, że sytuacja dotyczy raczej zdarzenia sprzed chwili (nie mogę znaleźć, szukam, a przed chwilą miałem), więc lepiej jest zastosować Simple Past (SP stosujemy m.in. gdy jest podane konkretnie kiedy się czynność odbyła lub wynika to jasno z kontekstu - tutaj: przed chwilą). Gdybyśmy pytali w kontekście: czy widziałeś kiedykolwiek/wogóle mój telefon to dopiero wówczas zasadne byłoby użycie Present Perfect: np. 'I have a new mobile phone. Have you seen it?'.
M
mlesniewska1
galos1 - Tak chodzi o to zdanie, ja to zdanie czułem trochę inaczej, w sensie zgubił rzeczywiście w przeszłości, ale pytanie czy widziałeś obejmuje cały okres od zgubienia do teraz- czy w tym okresie widziałeś mój telefon, stąd moje pytanie w tym czasie. W sensie Present Perfect może obejmować dowolny okres, nie koniecznie "kiedykolwiek", np "I haven't seen her for the last 3 weeks", stąd moje rozumowanie i czucie, jeśli rzeczywiście błędne, to jakoś będę musiał sobie to w głowie przestawić. - 7 lat temu
mlesniewska1 - Gdyby zgubił w przeszłości to raczej by powiedział 'I have lost my mobile phone', A tutaj wygląda bardziej, że gdzieś odłożył przed chwilą i nie może znaleźć teraz i pyta czy może go widziałeś. Bo raczej mało prawdopodobne, że odłożył go np. 2 tyg. temu i akurat teraz szuka. Ale z czasami w j.ang. (zwłaszcza odnoszącymi się do przeszłości) niestety tak jest - wszystko zależy od kontekstu i często też od tego, na co chcemy położyć nacisk w zdaniu. Też mam z tym bardzo często problem konwersując "na szybko". pozdrawiam - 7 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki