ZALOGUJ SIĘ

problem z does:) What does Adam want to borrow

12 lat temuostatnia aktywność: 12 lat temu
tu mam najwiekszy klopot zamiast zadawac pytania z operatore jak w tym przykladzie What does Adam want to borrow
pomijam operatora i moje pytanie brzmialoby what adam want to borrow nie wiem czy to rodzaj tzw zlych nawykow czy po prostu czegos nie rozumiem
R
rosson
bomba1313 - jeśli pytasz pod kątem egzaminu, to "What does" będzie poprawniejszą formą, z doświadczenia jednak wiem, że w trakcie rozmowy, nikt nie zwróci uwagi czy wrzucisz does, czy nie. Z tym że "does" w trzeciej osobie zabiera "s" z wyrazu "want", więc jeśli chcesz zgubić "does" to zostaw "wants" - 12 lat temu
Wiedzma_z_Gor - To może być odruchowe "dosłowne" tłumaczenie polskiego zdania na angielski. Po polsku powiemy "Co Adam chce pożyczyć?"
co = what
Adam = Adam
chce = want
pożyczyć = to borrow
I błędne zdanie gotowe.
- 12 lat temu
mwa1 - Do komentarza bomby1313: to co proponujesz, podczas egzaminu ustnego będzie uznane za błąd i zapewne zostanie odnotowane. - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

bomba1313 - prawie z krzesła spadłem jak przeczytałem Twoją wypowiedź... Pytanie w temacie jest po prostu poprawne i takiej konstrukcji należy się uczyć. Próba zadania takiego pytania bez użycia czasownika pomocniczego 'do' będzie zwykłym 'bongobongo', a nie językiem angielskim. Czasownika pomocniczego nie użyjemy tylko wtedy gdy zapytamy o podmiot - Who wants to borrow it? (kto chce to pożyczyć) Szczególnie osoby zaczynające uczyć się języka powinny przyswajać poprawne wzorce. Dopiero na bardziej zaawansowanym poziomie poznaje się takie rzeczy jak elipsa czy pytania o gramatyce zdania twierdzącego.
.................................
korepetycje angielski Toruń
A
ArchiCzerwin

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Witam,

Tak jak wskazuje ArchiCzerwin, poprawną formą będzie "What does Adam want to borrow", ponieważ w pytaniach innych niż pytania o podmiot w czasie Present Simple używamy operatora "do/does". Wystarczy zapamiętać właśnie tę zasadę: operatora "do/does" użyjemy zawsze, o ile nie jest to pytanie o podmiot.
K
k.stencel
marzenaolejnik - Ja tego też nie rozumiem.A czy w tym zdaniu Adam nie jest podmiotem? Przecież pytamy Co adam chce pozyczyć -kto? -adam =podmiot .Więc dlaczego tu używamy does przeciez pytamy co chce pozyczyć podmiot czyli adam. Nie pojmuje tego...prosze mi to jakos jasniej wytłumaczyć ,najprościej jak sie da. - 12 lat temu
k.stencel - Pytamy o to, co chce Adam pożyczyć, czyli czy jest to np. książka czy płyta itp., więc nie pytamy o Adama, ale o tę rzecz, która nie jest podmiotem, ponieważ zdanie twierdzące brzmiałoby "Adam wants to borrow..." - podmiotem jest "Adam". - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.