ZALOGUJ SIĘ

Czym się różni -" I have had" od "I have got"

zmodyfikowany: 8 lat temuostatnia aktywność: 8 lat temu
Czym się różnią te dwie formy, chodzi mi o present perfect, jaka jest różnica jeżeli powiem np. "I have had this phone for 3 years" a np. "I have got this phone for 3 years"?
?
Gość

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

"I have had this phone for 3 years." znaczy "Mam ten telefon od trzech lat". Tu możemy użyć Present Perfect, ponieważ mówimy o czymś, co zaczęło się w przeszłości i trwa do teraz ("W tym momencie mam ten telefon od trzech lat").

Drugie zdanie jest troszeczkę bardziej kłopotliwe. Konstrukcję have got tłumaczymy na "mieć/ posiadać", nie na "dostałem/zdobyłem"; tutaj powinniśmy ją raczej traktować jako mniej formalny zamiennik have=mieć/posiadać, nie jako część konstrukcji w Present Perfect.

Have had rozumiemy jako "dostałem/zdobyłem w przeszłośći i mam do teraz"

Jeśli chciałeś powiedzieć, że dostałeś ten telefon trzy lata temu, musisz użyć czasu przeszłego (np. Past Simple).
I got this phone three years ago. = Dostałem ten telefon trzy lata temu.

Więcej informacji na temat konstrukcji "have got" i czasu Present Perfect znajdziesz tutaj
https://www.etutor.pl/lessons/en/a1/48/1/16353
https://www.etutor.pl/lessons/en/a2/19/1/26182

Pozdrawiam:)
milena.u
8 lat temuzmieniany: 8 lat temu
Gość - Czyli Have Got to jest present simple? A można np. w czasie przeszłym używać I had got something? Czy to tylko w czasie teraźniejszym występuje? - 8 lat temu
askawska - W znaczeniu "mieć, posiadać" w czasie przeszłym (Past Simple) użyjemy "had".
Forma "had got" to czas Past Perfect utworzony od czasownika "get-got-get/gotten" (dostać).
- 8 lat temu
Gość - A mógłbym poprosić kilka zdań przykładowych w różnych kontekstach z tymi had,got,have? w czasie przeszłym. - 8 lat temu
askawska - I had a beautiful mug. - Miałem piękny kubek (Past Simple - posiadanie)
Yesterday my daughter broke the mug (that/which) I had got/gotten on my birthday. - Wczoraj moja córka zbiła (czynność w Past Simple) kubek, który dostałem (czynność wcześniejsza - Past Perfect od "get") na urodziny. Tu nie ma mowy o posiadaniu, lecz o czynności otrzymania kubka.
I haven't got/gotten a new mug yet. - Jeszcze nie dostałem nowego kubka. (Present Perfect od czasownika "get" - czynność otrzymania kubka).

- 8 lat temu zmieniany: 8 lat temu
askawska - I have got a new mug. Mam nowy kubek (stan posiadania, tutaj mamy zwykłe użycie "have got" w czasie teraźniejszym - wersja brytyjska). Można też skrócić do "I've got". To samo w wersji amerykańskiej wyrazimy: I have a new mug. Tutaj "have" nie skracamy.
I got a new mug last weekend. - Dostałem nowy kubek w zeszłym tygodniu (Past Simple od "get" - czyność otrzymania)
I usually get mugs for birthdays. That's because I collect them. - Zwykle dostaję kubki na urodziny (Present Simple czasownika "get" - czynność dostawania).
- 8 lat temu
askawska - I have got a new mug. Mam nowy kubek (stan posiadania, tutaj mamy zwykłe użycie "have got" w czasie teraźniejszym - wersja brytyjska). Można też skrócić do "I've got". To samo w wersji amerykańskiej wyrazimy: I have a new mug. Tutaj "have" nie skracamy.
I got a new mug last weekend. - Dostałem nowy kubek w zeszłym tygodniu (Past Simple od "get" - czyność otrzymania)
I usually get mugs for birthdays. That's because I collect them. - Zwykle dostaję kubki na urodziny (Present Simple czasownika "get" - czynność dostawania).
- 8 lat temu
askawska - Przepraszam, na moment coś się zacięło i ostatni komentarz dodał się dwa razy.
Jeszcze do kompletu: I have had this new mug for two months.- Mam ten nowy kubek od dwóch miesięcy. (Present Perfect od "have" w znaczeniu "posiadać"). Można też skrócić do "I've had".
Jak widać, mylić się może właściwie jedynie Present Perfect od "get" w brytyjskiej odmianie angielskiego (get - got - got) z użyciem brytyjskim "have got" w czasie teraźniejszym w znaczeniu "posiadać".
Pozdrawiam :)
- 8 lat temu zmieniany: 8 lat temu
Gość - Dzięki :) pozdrawiam - 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki