ZALOGUJ SIĘ

Can Could May - czym się różnią, czy można ich używać zamiennie?

11 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
Czy może ktoś mi wyjaśnić czym różni się can od may. Tylko tym że may jest bardziej grzeczne.
E
ewelinka0310
Ewelina79 - Przecież masz to w lekcji, którą podałaś w linku. Kiedy chcemy o coś uprzejmie zapytać, możemy zrobić to używając can, could lub may . - 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
bozenawierus - can-móc, umieć potrafić używane dla wyrażenia teraźniejszości- I can help her now. Mogę (jestem w stanie) jej teraz pomóc.
jak i przyszłości np. You can run tomorrow. Możesz (Jesteś w stanie) biegać jutro.
could to forma czasu przeszłego od czasownika can - When I was a girl, I could play tennis..... mogłam grać w tenisa (byłam w stanie)
may- to móc, wyraża pozwolenie, prawdopodobieństwo lub przypuszczeniew teraźniejszości lub przyszłości- She may be at home now.Ona może jest już w domu (przypuszczalnie)lub
We may borrow his book toomorow. Możemy (dostaliśmy pozwolenie) jutro wypożyczyć jego książkę.
- 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Can coś jest możliwe,ktoś potrafi coś zrobić
You can see the mountains from the top floor of my house-z ostatniego piętra mojego domu widać góry.

He can speak three languages -on mówi trzema językami.
Can -zdolność zrobienia czegoś w przyszłości decyzja zapada w momencie mówienia)
I can come to you tomorrow -mogę przyjść do ciebie jutro.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Could -może być formą przeszłą can :You could see the momountains from the top floor of my house -z ostatniego piętra mojego domu mogłeś zobaczyć góry
Could : coś było możliwe ,ktoś był w stanie coś zrobić.He could read when he was three.On potrafił czytać w wieku trzech lat.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
May coś jest możliwe :Where's my watch?It may be in your room.Gdzie jest mój zegarek?Może jest w twoim pokoju.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PROSBA :
Can you open the window,please?. Czy możesz otworzyć okno?
Could you pass the salt, please? Czy mógłbyś podać mi sól?
May I use your phone ,please? Czy mogę skorzystać z twojego telefonu?


POZWOLENIE :

Can,may : You can? may use my phone,if you like .Możesz skorzystać z telefonu,jeśli chcesz.
Can propozycja :Can I get you something to drink?Czy mogę ci przynieść coś do picia?

May I use your phone ,please?Czy mogę skorzystać z twojego telefonu?
ipon
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Powyższe posty bardzo dokładnie tlumaczą znaczenie można tylko dodać ze podstawowa różnica pomiędzy ; can i could to fakt ze could używamy w czasie przeszłym lub teraźniejszym w sytuacji kiedy chcemy być uprzejmi pytajac; czy mógłbyś ? zamiast możesz? Natomiast may w zasadzie nie różni się od could tylko jest tzw. Moore polite then could . Można np. Powiedzieć :May l come in? Or if the drough goes on much longer, ,there may be water rationing before the end of the month. Or may l leave now?.
kamilakrzysiek
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki