ZALOGUJ SIĘ

I knew he was here powinno być chyba przetłumaczone jako "Wiedziałem, że tu był" a nie "Wiedziałem, że jest tutaj"

9 lat temuostatnia aktywność: 9 lat temu
W
wwiten

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

jest poprawnie. to prosta zasada NASTEPSTWA CZASOW.
Gdybys chcial powiedziec "Wiedzialem,ze tu byl" powinienes uzyc zdania
" I knew he had been there"

Poszukaj w dziale NASTEPSTWA CZASOW. nie powinno ci sprawic trudnosci
powodzenia
Janekdzbanek79

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Tłumaczenie zostało poprawione, dziękujemy za czujność ;-)

W zdaniu tym nie występuje następstwo czasów, to zwykłe zdanie w czasie Past Simple.

W razie jakichkolwiek problemów służymy pomocą ;-)
kasia.szczep
askawska - Ja bym się jednak zgodziła z @Janekdzbanek79. Stanowczo mamy tu następstwo czasów i zdanie "I knew he was here" właśnie było dobrze tłumaczone jako "Wiedziałem, że tu jest". Jeśli zmieniono tłumaczenie na "Wiedziałem, że tu był" (nie wiem, bo nie mogę podejrzeć cytowanych zdań), spowoduje to lawinę pytań, dlaczego nie ma następstwa czasów (I knew he had been here) w zdaniu angielskim. :)
- 9 lat temu zmieniany: 9 lat temu
askawska - PS. Ale chętnie poznam argumentację przeciwko następstwu czasów w tym konkretnym przykładzie. Człowiek uczy się przez całe życie. :) - 9 lat temu
zaz2013 - Ja też :)). - 9 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Przepraszam najmocniej za poprzednią odpowiedź. Troszkę się pośpieszyłam i wydawało mi się, że widzę inne zdanie.

Jak najbardziej występuje tu następstwo czasów. Zdanie podrzędne, które w języku angielskim występuje w czasie Past Simple, w polskim jest tłumaczone na czas teraźniejszy. Wynika to z tego, że zasady następstwa czasów nie stosujemy w języku polskim; tylko czasownik w zdaniu nadrzędnym ulega zmianie, natomiast w zdaniu podrzędnym pozostaje bez zmian.

Tak więc zdanie "I knew he was here." przetłumaczymy na "Wiedziałem, że jest tutaj".

Jeszcze raz przepraszam. Zwracam honor @Janekdzbanek79 i dziękuję @askawska za komentarz ;-)
kasia.szczep
9 lat temuzmieniany: 9 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki