ZALOGUJ SIĘ

Dodając nowe powtórki mam ich coraz więcej do przerobienia na codzień. Czy trzeba usuwać stare bardzo łatwe powtórki?

3 lata temuostatnia aktywność: 3 lata temu
Mam takie pytanie i wątpliwość, robiąc poszczególne lekcje dodaje nowe słowa do powtórek, nowe zdania i ciągle mi ich przybywa na tą chwilę mam ich około 1000. Moje pytanie czy jeżeli ciągle dodaje nowe powtórki to czy w przyszłości nie będzie tak że większość czasu będę spędzał nad robieniem powtórek (teraz mam około 120 na dzień) zamiast nad nauką kolejnych lekcji? Nie ukrywam że teraz przerobić 120 powtórek to dość dużo jak na jeden dzień. Czy może powinienem usuwać słowa, które są już dla mnie bardzo łatwe?
Marakuk
tlstar - Nie jestem pewien czy usuwanie łatwych słówek coś istotnie zmieni. Jeśli bowiem kilkakrotnie oceniłeś słówko na 3 to ono kolejny raz pojawi się w powtórkach np. dopiero za pół roku. Czyli zamiast 120 powtórek tego dnia będziesz miał 119. Ale przez te pół roku dodasz kolejne nowe elementy i de facto tego dnia nie będzie 119 elementów ale np. 384. Choć oczywiście lepiej jest usuwać takie na 100% znane słowa czy zwroty. - 3 lata temu
piotr.grela - Po co się śpieszyć z nauką, dokładać coraz to nowych słów i zwrotów do nauki, nie jesteś na wyścigach. Nauka angielskiego to zabawa na długie lata, do końca życia :-)

Zaweźmiesz się, dodasz tysiące słów do powtórek a potem przyjdzie kryzys i zrezygnujesz...

Wykorzystuj angielski praktycznie, interesujesz się AmE, codziennie oglądaj z napisami serial np. "Friends" i dodawaj sobie do powtórek interesujące Ciebie słówka i zwroty do nauki.
Trochę gramatyki. Moim zdaniem nauka gramatyki jest bardzo potrzebna ale zabija radość z nauki języka angielskiego.
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 10

Najprostrzym sposobem na pozbycie się takiej ilosci powtórek jest rozłożenie ich w czasie i tak moim zdaniem powinno się robic, zamiast spędzać wiekszosc swojego czasu nauki na walkowanie ich w kółko.
Albo mozna tez po prostu ignorowac to,ze "wiszą" one w systemie i robić tyle, ile się chce, co występuje w moim przypadku.
avayorica

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Właśnie mam problem z tym... bo ilość powtórek mi wzrasta i chcą je wszystkie zrobić zajmuje mi to mega dużo czasu. Nie wiem czy dobrze to robie, a chce zrobić i lekcje i powtórki.
Marakuk

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Nic nie kasuj.

Długofalowo ważniejsze w nauce języka jest nie zapominać, powtórki są krytyczne.


System bazuje na idei spaced repetiton system.

https://en.wikipedia.org/wiki/Spaced_repetition

Jeśli ilość powtórek cię przerasta, to zwolnij tempo nauki, przyjmij na przykład, że maksymalnie możesz robić 100 powtórek dziennie (lub inną wartość i tego się trzymaj). Jeśli przekraczasz tą wartość to nie rób nowych lekcji, w tym czasie czytaj książki, podcasty, youtuby i inne takie.

Nie przejmuj się ilością 1000 rekordów to w sumie mało. Z czasem przy systematycznym podejściu będziesz miał kilka/kilkanaście tysięcy rekordów- wbitych do głowy przez etutor. Moim zdaniem do tego powinieneś dążyć.
kktm
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu
Marakuk - "... Jeśli przekraczasz tą wartość to nie rób nowych lekcji, w tym czasie czytaj książki, podcasty, youtuby i inne takie...." jak rozumiem to chodzi o to żeby nie zamykać się tylko na etutor ale też na inne źródła angielskiego, czy to jakoś jest powiązane z powtórkami, których limit sobie ustaliłam? NIe do końca rozumiem ;)

Pytanie jak ustawić stałą liczbę powtórek na dzień?
- 3 lata temu
avayorica - Stałej liczby w systemie nie ustalisz,bo z każdym razem jak dodasz nowe słówka bedziesz mial wiecej dziennych powtórek. Po prostu mozesz olac to ile system mowi Ci ze masz do zrobienia, przerobić tylko swoja dzienna ilosc i zostawic cala reszte. - 3 lata temu
tlstar - Tylko jak "olejesz resztę" to nigdy nie zaczniesz robić nowo dodanych do powtórek elementów (tych "w nawiasie") dopóki prawidłowo nie zaliczysz bieżących. - 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Moim skromny zdaniem eTutor w większej mierze opiera się na samych powtórkach, więc zawsze bedzie sie ich mialo za duzo heh. Jest tutaj mało gramatyki, słuchania i czytania, za to słówek od zawalenia.
Więc zgodzę się z kktm że warto zrobić jakąś ustaloną liczbę powtórek i później przejść do innych źródeł nauki.
Bez obrazy, ale uważam, że eTutor jest fajny do nauki słówek, ale niekoniecznie juz do czegokolwiek innego.
avayorica

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ja mam inny problem z powtórkami - 537 zaległych. Nie chce mi się teraz spędzać całej niedzieli na ich zaliczeniu. Ktoś wie jak można je rozsądnie rozłożyć w czasie? Kiedy wejdę w https://www.etutor.pl/statistics/repetitions-plan i próbuję rozłożyć powtórki na 7 dni, to i tak system rozkłada mi je po kilka dziennie na przestrzeni x miesięcy, to nie ma żadnego sensu :P
ToTomki
piotr.grela - Ta liczba zaległych powtórek do wykonania jest strasznie demobilizująca i zniechęcająca do nauki. Do tej pory 2 czy 3 razy kasowałem swoją bazę słów i zwrotów.

Mam parę razy dziennie czas od 5 do 30 minut i wolałbym aby system "sam" mi zadawał powtórki, bez stresu, że mam ich do wykonania 500 czy 2000!

Coś w rodzaju starych fiszek co się przekładało fiszki z jednego pudełka do innych.
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu
avayorica - Fakt, nie jest to za bardzo mobilizujace, gdzie widzi sie dziesiątki albo nawet i setki powtórek do wykonania. No ale cóż, pozostaje nam to tylko olać albo systematycznie rozkładać je w czasie. - 3 lata temu
ToTomki - Niestety :(. Wystarczy że nałożyło mi się trochę obowiązków, zrobiłem przerwę i po zobaczeniu 500 powtórek - odpuściłem sobie naukę na e-tutorze na kilka miesięcy. Trochę szkoda. Zwłaszcza że mechanizm rozkładania powtórek kiedyś chyba działał poprawnie - 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ja mam 6690 elementów w powtórkach a dziennie wychodzi mi po jakieś 50. Jak to robię? No niestety ale kosztem nowych lekcji. Dziś mam równe 1000 dni nauki a jestem wciąż na A1... Przy czym po drodze zrobiłem kurs "Travel English" i też dodaję swoje słowa. Generalnie, jak @avayorica zauważył/a, eTutor to głównie powtórki...

Co do usuwania znanych słów to nie najlepszy pomysł. Jak będziesz dobrze odpowiadał to "element" będzie pojawiał się coraz rzadziej. Mam elementy które nie pojawiają się ponad rok. System powtórek w eTutor jest optymalny choć kiedyś go krytykowałem.

Ostatnio zdecydowałem się na usuwanie a raczej nie dodawanie absolutnie oczywistych rzeczy jak np. "book". Czy też kompletnie nieprzydatnych, których nawet po polsku nie znam. Takie pojawiają się w lekcjach specjalnych.
N
netis7

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Powiem tak, mnie te powtórki na początku tak stresowały, że jak nie zrobiłam dziennej porcji, to nie mogłam zasnąć, bo myślałam o tym, że właśnie zaprzepaściłam swoje szanse na trwałe zapamiętanie niektórych słówek :D. Moment olśnienia nastąpił po miesiącu przerwy od etutora ( kiedy nie miałam dostępu do internetu - tak istnieją takie miejsca :D). Miałam kilka tysięcy zaległości i luki w pamięci szczególnie z materiału, który przerabiałam w szybkim tempie 2 miesiące przed przerwą. Rozłożyłam powtórki, chociaż szczerze mówiąc miałam ochotę zresetować historię nauki :) i wzięłam się za powtarzanie :D ale trochę inaczej… System wyznacza mi ok. 150 powtórek dziennie a ja oprócz tego już na własną rękę kiedy mam czas i ochotę przerabiam sobie lekcje z ostatniego poziomu, który sprawia mi największą trudność. Ale tez inaczej do tego podchodzę. Lekcje stanowią dla mnie punkt wyjścia do słuchania i czytania czegoś na konkretny temat. Przykładowo mam lekcje z mody ( I love it ;)) oraz listę słówek składającą się z kilkunastu elementów, w tym np. słówko paisley ( gratuluję tym, którzy wiedzą co to :)). Wiec po kolei szukam materiałów w internecie, które pomogą mi rozwinąć temat. W ten sposób utrwalam element i ćwiczę np. listening lub reading. Sucha nauka słówek z list w moim przypadku w ogóle się nie sprawdza, szczególnie gdy na liście mam po 4 przykłady słów o podobnym znaczeniu. A powtórki wyznaczane przez system traktuję jako formę testu, quiz, w którym się sprawdzam a nie jako naukę samą w sobie. Jeżeli danego dnia nie mogę przebrnąć przez wszystkie, zostawiam je i robię co innego, jeżeli mam za dużo zaległości rozkładam, tak, żebym na bieżąco mogła dodawać nowy materiał. Zobaczymy, czy moje podejście się sprawdzi ;).
?
Gość

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Kasowanie powtórek jest złym pomysłem, jeśli uważasz, że je umiesz to kliknij 3, jeśli nie umiesz i zaznaczasz 2 lub 1, to jak skasujesz te słowo, to i tak za 2 miesiące go nie będziesz znać. 1 lekcja na dzień, same powtórki i do tego słucham lub czytam coś z innych miejsc w necie. Jak miałem z 150 słówek na dzień, to też mnie to zniechęciło, wtedy same powtórki robiłem, bez lekcji.
B
budyn1211
Gość - a jak dużą bazą słówek zarządzasz? ;) bo przy kilku/ kilkunastu tysiącach trzeba chyba zmienić strategię ... albo rozłożyć to na lata... byle nam czasu starczyło... - 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

2300 słów, ale nie zamierzam ich wyrzucać, bo faktycznie jak kiedyś coś prostego dodałem np. one, to po tym jak 3 razy kliknąłem świetnie, to już nie widzę tego słowa bardzo długi czas, a te słowa, które zaznaczam jako średnie, powtarzają się w miarę często, ale nie za często, bo ich nie zaznaczam jako świetnie, jak pisałem, wylatują trochę z pamięci. Staram się też układać jakieś zdanie z danym wyrażeniem, czy słowem, ale aktualnie cierpię na brak motywacji na robienie czegoś poza etutorem, dlatego tym bardziej nie chcę tylko robić lekcji etutorowych, dzisiaj coś planuję z youtuba obejrzeć i najwyżej dodam kilka słów, pewnie tą jedną lekcję też zrobię. Ehh mi brakuje jakichś gier multiplayer tutaj, typu wisielec 1 vs 1, gdzie sami sobie słówka wrzucamy żeby przeciwnik odgadnąć musiał.
B
budyn1211
Gość - Przydałoby się, fajne są też literaki lub kalambury po angielsku ( a jest to do zrobienia... ) tylko pytanie czy ludzie chcieliby w to grać :) bo kawiarenka się nie sprawdziła. - 3 lata temu
budyn1211 - Hm, ja na pewno bym chciał w takiego wisielca online, nawet może koleżankę bym namówił do założenia konta :D - 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Jak już ileś osób to powiedziało, jeśli powtórki są robione dobrze to odlatują na dalszy czas. Pomocna może być funkcja "przećwicz trudne słówka", szczególnie wtedy gdy właśnie zrobiliśmy nowy temat i siłą rzeczy jeszcze nie przyswoiliśmy wszystkich słówek dobrze. Wtedy można w danym dniu zrobić kilkakrotnie powtórki tych samych słówek, tak że jak przyjdzie do powtórki planowej, zrobimy ją poprawnie.
K
KrzysztofJankowiak

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki