ZALOGUJ SIĘ

AkcjaŚwiąteczna-DziełoBożegoNarodzenia czyli normalnie i w nowomowie

4 lata temuostatnia aktywność: 4 lata temu
Zastanawiałem się czy proponując ten temat, nie narażę się. Czy nie zostanę obdarzony różnymi epitetami? Może jednak sprawa jest warta świeczki? Dla miłośników języków obcych na pewno tak.

Mimo, że chcę poruszyć aspekt lingwistyczny ( nowomowy - czyli według Diki [ newspeak, https://www.etutor.pl/slownik-angielskiego?q=gobbledygook&popupmode=etutor] związanej, wynikającej z ideologii politycznej i kulturowej zwanej poprawnością polityczną [ political correctness].

Cały zamysł zrodził się w związku z akcją zbiórki bożonarodzeniowej jaką proponują nam nauczyciele szkoły eTutor. Mam nadzieję że tę nowomowę dostrzegacie w promowaniu akcji.
Jaka siła słów? Jak wiele dobra mogą sprawić? - Oby drobny zachwyt, przyczynił się do skuteczniejsze nauki angielskiego!

By nie było wątpliwości całą akcję obdarzam sercem, życzliwością. Co więcej naszym nauczycielom eTutor mam za dobre, iż w tym pięknym okresie wcielenia Jezusa i Objawienia się w Betlejem pasterzom i królom, oraz prorokom Symeonowi oraz Annie - nasi nauczyciele mówią nauka angielskiego to nie wszystko - patrzcie dalej, głębiej rodzcie się codziennie by bardziej być ludźmi. Cóż mogę odpowiedzieć - DZIĘKUJĘ.
abmmichal

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

Mam kłopot zapisania tytułu dlatego w nowym poście dopowiadam w nowomow ie mówimy Akcja Świąteczna, normalna polszczyzna Dzieło Bożego Narodzenia.
abmmichal
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Nie bardzo rozumiem, w czym rzecz. Masz na myśli to, że etutor w promowaniu swojej akcji używał określonych zwrotów, które nazywasz nowomową? Mógłbyś wyjaśnić, co dokładnie przez to rozumiesz? Bo może chodzi ci o ogólne zjawisko odchodzenia od nazwy "Boże Narodzenie" na rzecz "świąt". Takiej tendencji w temacie zbiórki etutora nie zauważyłem, chociaż fakt, że ogólnie w języku polskim coś takiego ma miejsce. To, czy ktoś to nazwie nowomową czy też nie, pewnie zależy od światopoglądu.
N
NY-NY
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu
piotr.grela - W Wielkiej Brytanii to 26 grudnia (Boxing Day) jest największym świętem, bo zabiera się całą rodzinę na zakupy dziadostwa i tandety :-)

A co do akcji to niech się nawet nazywa Hanukkah Charity Day, jeżeli są ludzie co chcą pomagać innym to dlaczego nie.
- 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Akcja jest świetna, natomiast bardzo żałuję, że możemy przekazać tylko maksymalnie 100 monet dziennie. Zgadzam się z Piotrem - kompletnie nieistotna jest nazwa, ważniejsze, żebyśmy pomagali. A co najważniejsze - widzę, że robimy to regularnie i zbiera się całkiem fajna sumka. Mam nadzieję, że eTutor dołoży też coś od siebie? Może koleżanki z eTutora się na ten temat wypowiedzą? :)
F
Foxymf

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Nie mam teraz możliwości dokładnie przedstawić mojego myślenia.

By jednak wywiązać się z obowiązków, jasno piszę, iż uważam zastępowane nazwy Boże Narodzenie sformułowaniem Święta, Święta św. Mikołaja, Pozdrowienia ęsezonowe, itp. uważam za nowomowę, która powstała na bazie ideologii poprawności politycznej.
To dotyczy wielu innych dziedzin życia.

W gruncie rzeczy prowadzi to do odejścia od kultury opartej o prawdę, piękno i dobro do kultury opartej o fałsz, manipulację.

O zjawiskach języków owych przy kolejnej wizycie w necie.
abmmichal

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki