ZALOGUJ SIĘ

Have something done (z użyciem "to have" i "to get")

8 lat temuostatnia aktywność: 8 lat temu
Witam

Nie bardzo rozumiem konstrukcję zdań:
Uwaga: pamiętaj, że czasownik to have musi mieć odpowiednią gramatyczną formę dla użytego czasu, w zależności od kontekstu.
oraz
Uwaga: Forma czasownika to get musi być odpowiednia dla użytego czasu, w zależności od kontekstu.
W jakiej konstrukcji gramatycznej używa się, jak rozumiem dodatkowych, czasowników to have i to get? Proszę o bardziej szczegółowe wytłumaczenie opisanych wyżej zasad.
Dziękuje
J
JaceKruk
abmmichal - gdybyś podał - konkretny przykład z lekcji lub nawet link łatwiej byłoby odpowiedzieć. - 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Jeśli dobrze zrozumiałam, nie do końca jest dla Ciebie jasny sens przytoczonych zdań użytych w komentarzach gramatycznych. Czy tak?

W przypadku "have" chodzi chyba o konstrukcję "have something done", zwaną też "causative have" .

W miejscu "something" pojawia się jakieś dopełnienie, po nim zawsze Past Participle (czyli w przypadku czasowników regularnych - forma z końcówką -ed, a w przypadku nieregularnych III forma czasownika). A czasownik najważniejszy, czyli "have" będzie właśnie przybierał różną formę w zależności od czasu. Ta konstrukcja służy do opisywania czynności, które ktoś robi dla nas, za nas, często fachowiec i na nasze zlecenie:

I have my hair cut every month. Ścinam (dosł. mam ścinane) włosy co miesiąc. (Nasze "have" użyte w Present Simple, dopełnienie - my hair, potem Past Participle czasownika "cut")
Analogicznie pytanie: Do you have your hair cut...? i przeczenie: I don't have my hair cut...

W innych czasach:
I had my hair cut yesterday. Wczoraj ścięto mi włosy. ("Have" w Past Simple, dalej bez zmian)
I will have my hair cut tomorrow. Zetnę (choć nie sam) jutro włosy. ("Have" w czasie tzw. Future Simple, reszta bez zmian)
I haven't had my hair cut since March. Nie ścinałem włosów od marca. ("Have" w formie przeczącej w Present Perfect, dalej bez zmian)
I was having my hair cut when you rang. Właśnie mi ścinano włosy (siedziałem na fotelu u fryzjera), kiedy zadzwoniłeś. (Past Continuous od "have", a dalej bez zmian)
I used to have my hair cut more often. Kiedyś częściej ścinałem włosy. ("Have" użyte w konstrukcji "used to do", dalej bez zmian)
I am going to have my hair cut next weekend. ("Have" w konstrukcji "be going to do")

i tak dalej.

Co do "get" - nie wiem, o jaką konstrukcję chodzi - czy o "get something done", czy inne (np. get used to something/to doing something, a może "get" z innym przymiotnikiem lub imiesłowem, np. get lost), ale zasada jest zawsze podobna:
"Get" jako główny czasownik tej konstrukcji będzie przybierał formy odpowiednie dla danego czasu, a reszta będzie bez zmian.

Może ktoś inny zechce podać przykłady. :)

PS. Przyszło mi do głowy, że może przykład z "cut" nie był dość przejrzysty, bo ten czasownik ma jednakowe wszystkie trzy formy, więc podam parę innych przykładów na "have something done":

I am having my car repaired. (Present Continuous - samochód w warsztacie u mechanika).
I've had my living room decorated.
When are you going to have the roof fixed?
I need to have these letters typed.
askawska
8 lat temuzmieniany: 8 lat temu
askawska - Przykro mi, po dopisaniu PS znikły pogrubienia. :( - 8 lat temu
JaceKruk - świetnie!
Dzięki za szczegółowe wyjaśnienia;)
Do końca nie zrozumiałem do czego odnoszą się opisy czasowników [to have i to get], ale dzięki Twojemu opisowi kwestia stała się o niebo prostsza.

Podobnie, jak rozumiem ma się sprawa z get something done, który można używać zamiennie z have something done.

jeszcze raz wielkie dzięki.


- 8 lat temu
MaggieB - No i wiadomo już kto jest najlepszym nauczycielem na etutor.
- 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki