ZALOGUJ SIĘ

Czego dotyczy trzecia forma w trzeciej kolumnie?

10 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
Tabele zaprezentowane w kolejnych notatkach pokazują nieregularne formy czasowników w czasie Past Simple. Podane są one w drugiej kolumnie PAST TENSE. Podczas nauki form nieregularnych czasowników, zaleca się naukę wszystkich trzech form naraz.
D
dep13

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 6

W trzeciej kolumnie jest odmiana przeszła czasowników do zdań w czasach Past Perfect.
A
Agata_Yume

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Forma w trzeciej kolumnie nazywa się past participle, jest to imiesłów przymiotnikowy bierny. Używa się tej formy do tworzenia niektórych czasów i strony biernej.
Przykłady takich imiesłowów w języku polskim: zrobiony, zdziwiony, kupiony, umyty, uczesany, przeczytany, zamknięty itp. Jak widać kończą się na -ny, -ty i pochodzą od czasownika.

Warto pamiętać, że niektóre czasowniki w języku polskim formy imiesłowu biernego nie mają, a w języku angielskim jak najbardziej, stąd można mieć problem przy próbie dosłownego tłumaczenia słowo po słowie niektórych zdań, zanim się człowiekowi utrwali, że w ten sposób tłumaczyć nie należy. ;)
Ewa-Sally

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Uzupełnię, że Past participle (czyli czasowniki z trzeciej kolumny) mają zastosowanie we WSZYSTKICH czasach Perfect.
A
atusia73

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

wycofuje ten wpis był nie przemyślany sorry
M
mw_gdynia27
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu
mw_gdynia27 - oczywiście że nie wszystkich perfectów, mój błąd sorry bo "Continuous" nie dotyczy te moje ogólne było zaogólne i strona bierna nie zawsze - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ja bym powiedział tak, 1 kolumna to czasowniki występujące w czasach teraźniejszych(Present Simple i present Continuous) oraz przyszłych(Future Simple) , 2 kolumna to czasy przeszłe np. Past Simple, 3 kolumna to czasowniki ,które występują w czasach typu Perfect to znaczy czasach,które nie mają odpowiednika w języku polskim, bo nie są to ani czasy przeszłe ani teraźniejsze tylko takie, w których chodzi o skutki i rezultaty danej czynności, decyzji,itp albo o to ,że coś trwało prze określony czas i albo a)niedawno się skończyło, np. chodziłem na karate przez 15lat ale już nie chodzę; b)coś zaczęło się jakiś czas temu i trwa do teraz.np chodzę do szkoły od września c)coś rozpoczęło się w przeszłości i prawdopodobnie będzie trwało nadal, np. uczę się angielskiego. 3 Forma czasownika podkreśla to trwanie, przedział czasowy i skutki, np. łamać to break -jak użyjesz drugiej formy i powiesz I broke my leg -to znaczy kiedyś złamałaś nogę -było ,minęło, nie interesuje nas po co, jak i dlaczego-po prostu stało się. 3 Forma to broken -np. kolo z klasy pyta -dlaczego nosisz gips/szynę -a ty bo złamałem nog-I've broken my leg-mamy skutek -gips, potem rezultatem tego jest rehabilitacja,szrama,itp. co więcej noga jest cały czas złamana od np. wtorku do następnego czwartku.
D
dawid34

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Moim zdaniem warto się uczyć angielskich nazw tych form czasowników, bo wykład gramatyki bywa różny, natomiast terminy angielskie pozostają w miarę stabilne.
- na swój użytek uczę się forma 1,2,3, oraz ing form, oraz bezokolicznik
Używam pojęcia bezokolicznik(z to) infinitive (with to) - to be, to go,itd.oraz bezokolicznik bez to - bare verb; opisowo infinitive without to - w tej postaci bardziej do nauki użytkowe
1- Simple Present, często zwane (verb) base form
2- Simple Past
3- Past Participle oraz
- ing form, albo spelowane i,n,g verb; ma kilka funkcji gramatycznych, dlatego takie ujęcie jest przydatne.

Wszystko co powyżej napisano jest poprawne.
Nie pomijałbym jednak w nauce ing form.
Przy nauce czasowników warto o tym pamiętać.
abmmichal
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki