ZALOGUJ SIĘ

Kiedy stosuje się drunk a kiedy drank

zmodyfikowany: 12 lat temu
Mam pytanie, kiedy stosuje się w zdaniach drunk a kiedy drank.
Proszę o szybką odpowiedź.
G
Gamelot

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Wszystko zależy od czasu jakiego musisz użyć. Drank to II forma, wiec na pewno w Past Simple. Drunk to forma III zatem na pewno w Present Perfect. Nie piszę o pozostałych czasach, bo nie wiem ile znasz. Generalnie zwróć uwagę na czas w jakim będzie/jest zdanie. DRINK to czasownik nieregularny i stąd kłopot. Formy czasowników nieregularnych wkuwasz na pamięć. Dowanaie -d, czy -ed nie ma tu zastosowania. Ale to pewnie wiesz ;) Pozdrawiam.
knorwid

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

"Drank" to forma Past Simple (II forma) czasownika nieregularnego "drink" - stosuje się ją tylko w twierdzeniach w czasie Past Simple, np. He drank milk for breakfast yesterday.

"Drunk" to tzw. Past Participle tego czasownika (III forma), który ma kilka zastosowań:

1) w czasach Perfect (Present Perfect, Past Perfect, Future Perfect), gdzie występuje w połączeniu ze słowem posiłkowym "have", a dokładniej po jednej z jego form "have", "has", "had","will have", np.:
I have drunk all the milk, sorry.
He has drunk all the milk. We need to buy some later.
They had drunk their milk before they left.

2) w stronie biernej (Passive Voice) we wszystkich czasach, gdzie występuje w połączeniu ze słowem posiłkowym "be", a dokładniej po jednej z jego form odpowiednio dopasowanych do czasu i osoby, np.
This kind of milk is drunk by the youngest babies.
All the milk was drunk and all the soup was eaten last Monday.
Milk will be drunk in the school cafeteria during the longest break.

3) czasem jako przymiotnik "pijany", np.
He was completely drunk.
Lots of teenagers get drunk at birthday parties.

Tyle na szybko.
Pozdrawiam


Edit. Co nagle, to po diable.

Odnośnie do formy "drank" - trochę skłamałam. Uzywamy jej nie tylko w twierdzeniach w czasie Past Simple, ale również w pytaniach o podmiot zadanych w tym czasie:
Who drank my milk this morning?
A to dlatego, że pytania o podmiot mają właściwie formę jednakową ze zdaniem oznajmującym (najczęściej w 3 os. l.poj.)
askawska
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
knorwid - Jeśli to jest na szybko, to aż mi wstyd mojej odpowiedzi. Moja jest chyba na hiper-szybko ;) Pozazdrościć szczegółowości przy takiej szybkości. Jestem pod wrażeniem! (Choć nie jestem Wielkim Bratem ;)) - 12 lat temu
askawska - NO, trwało to tak naprawdę kilkanaście minut, bo zaczęłam, zanim zobaczyłam Twoją odpowiedź. :) - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki