ZALOGUJ SIĘ

nie słyszę are

15 lat temu
W zdaniu np. What are you doing here? nie słyszę słowa are, tylko od razu What you doing here? Czy lektor te słowo wymawia? Pytam, bo nie jestem w stanie powtórzyć tak jak on, a może nie poprawnie brzmi wypowiedziane całe zdanie wyraźnie z are?
N
nowymm

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 11

Spróbuj wymawiać słowa "What are" podobnie jak "water" (woda). Tak jest bardziej "seksi".
Anglicy lubią sobie tak skracać. Jak posłuchasz trochę więcej to się przyzwyczaisz.
Aga
15 lat temuzmieniany: 15 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

To nie jest ani 'seksi', ani Anglicy nie lubią sobie 'tak skracać'! Ręce mi opadły, jak przeczytałem to wyjaśnienie!

Niektóre słowa funkcyjne w języku angielskim (np. are, the, a, an, but, them, to... i wiele, wiele innych) posiadają dwie formy wymowy: słabą i mocną. Forma mocna występuje tylko wtedy, gdy jest akcentowana. W każdym innym przypadku użyjemy formy słabej. Lektor nie pomija słówka 'are' w zdaniu 'What are you doing here?', jednak wypowiada on 'are' w formie słabej, która w tym wypadku odpowiada dźwiękowi zwanemu 'schwa' (swoją drogą, jest to najczęstszy dźwięk w języku angielskim), który przypomina nieco 'stękane', bardzo króciutkie 'e'.

I jeszcze jedno! 'Whate are' nie wymawia się jak 'water'!
L
lukesh
15 lat temuzmieniany: 15 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Transkrypcja IPA 'what' i słabego 'are': /wot/ i /../.
Transkrypcja IPA 'water': /'wo:t../.

Różnica jest tylko w długości samogłoski, więc można powiedzieć, że wymawia się je podobnie...
t.linkowski

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Gdzie mogę znalźć coś na temat słabego wymawiania słów funkcyjnych ?
Linek skąd masz tą pierwszą transkrypcje ?? -- Transkrypcja IPA 'what' i słabego 'are': /wot/ i /../.?


Dzięki za pomoc
D
declerc

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Transkrypcje mam ze słownika Oxford Advanced Learner's Dictionary.
t.linkowski

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

W zdaniu:
I've been here for two weeks.

jak powiedzieć :for bo go nie słysze.
D
declerc

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

[quote=Linek]Transkrypcja IPA 'what' i słabego 'are': /wot/ i /../.
Transkrypcja IPA 'water': /'wo:t../.

Różnica jest tylko w długości samogłoski, więc można powiedzieć, że wymawia się je podobnie...[/quote]

Różnica nie jest "tylko" w długości samogłoski, ale w całej samogłosce. To, że samogłoska jest długa, nie oznacza, że brzmi ona jak krótka, tylko że dłużej. To są zupełnie dwa różne dźwięki!
Idąc takim tokiem rozumowania, nie byłoby większej różnicy pomiędzy "gównem" a "prześcieradłem" i masą innych słów w języku angielskim. Bo jaka jest różnica pomiędzy 'sheet' a 'shit'? Albo 'peace' a 'piss'?
Właśnie.
L
lukesh

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

[quote=declerc]W zdaniu:
I've been here for two weeks.

jak powiedzieć :for bo go nie słysze.[/quote]

Słówko 'for' w formie słabej to dwa dźwięki: /f/ i tak zwane 'schwa' (coś na wzór 'stękanego', bardzo krótkiego /e/). Należy również zwrócić uwagę na słówko 'two', w którym występuje długie /u:/. W całym zdaniu powinno być one trochę skrócone, tak, aby powstało /u./ (bez jednej kropki). Dzieje się tak ze względu na kolejny wyraz 'weeks', w którym również występuje długa samogłoska.


W internecie znalazłem trochę informacji na temat form słabych:
[url]http://ifa.amu.edu.pl/fa/files/ifa/pigulka/7.htm[/url]
L
lukesh

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

[quote=lukesh]Różnica nie jest "tylko" w długości samogłoski, ale w całej samogłosce. To, że samogłoska jest długa, nie oznacza, że brzmi ona jak krótka, tylko że dłużej. To są zupełnie dwa różne dźwięki!
Idąc takim tokiem rozumowania, nie byłoby większej różnicy pomiędzy "gównem" a "prześcieradłem" i masą innych słów w języku angielskim. Bo jaka jest różnica pomiędzy 'sheet' a 'shit'? Albo 'peace' a 'piss'?
Właśnie.[/quote]
Nie napisałem, że każda krótka i długa samogłoska różni się tylko długością. Akurat w przypadku /i:/ oraz /I/ różnica jest największa - tę ostatnią wymawia się bardziej jako coś pomiędzy i oraz y. Ale dużo prawdy jest w tym, że większości osób uczących się angielskiego trudno jest odróżniać w wymowie 'sheet' od 'shit'.

Faktycznie w przypadku /o:/ oraz /o/ jest pewna różnica, ale w praktyce przeciętna osoba tej różnicy nie usłyszy - usłyszy przede wszystkim różnicę długości.. Natomiast między /u:/ oraz /u/, /e:/ oraz /e:/, /a:/ oraz /^/ różnica jest już wg mnie praktycznie tylko w długości samogłoski.
t.linkowski
15 lat temuzmieniany: 15 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dzięki wielkie

lukesh link mi się przyda poczytam jutro

jak coś nie będę wiedział to znów będę pytał

Może ktoś wie gdzie są całe takie zdania z transkrypcja? Hoć myślę że to kwestia osłuchania.

Pzdr
Seba

PS
Czytałem z linka od lukesh'a i powiem szczerze że na pierwszy rzut oka nie rozumiem (ale zobacze jutro na spokoje)- a juz napewno nie potrafie wymówić tych wszystkich form skróconych - może zna ktoś jakiś kurs/WWW audio? albo jakąś dobrą książekę dla początkujących (może być ang.)?

PS 2
ok na stronce są dzwięki itd przejrze ją dokładnie :)
D
declerc
15 lat temuzmieniany: 15 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Aga bardzo Cie proszę o więcej takich uwag - bo nie powiem są skuteczne.
K
kasia1

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki