ZALOGUJ SIĘ

Czy zdanie "You mustn't talk in the library" jest poprawne?

10 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
Dlaczego poprawne zdanie to " You mustn't talk in the library." skoro w lekcji zapisano iż nie ma przeczenia w takiej formie od "must"?, zgodnie z lekcją winno być moim zdaniem "you don't have to..."
kanula

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

"You must do something"-oznacza ni mniej ni więcej jak to że "Musisz coś zrobić", natomiast jeśli chodzi o przeczenie mustn't oznacza to zawsze w tym wypadku "Nie wolno rozmawiać w bibliotece" i tak należy to tłumaczyć, czyli You are not allowed to talk in the library." Jakbyś napisała "You don't have to talk in the library",oznacza "Nie musisz rozmawiać w bibliotece" czyli nie ma przymusu nałożonego odgórnie, że nie wolno rozmawiać w bibliotece.
J
jobrebska

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

generalnie "mustn't" oznacza nie wolno, zakaz zrobienia czegoś, zaś "don't have to" - nie musisz czegoś robić (jeśli nie chcesz)

Jeśli chodzi o przeczenie - forma mustn't jest jak najbardziej poprawna, chyba że w opisie gramatycznym chodziło o fakt, że mustn't nie jest dokładnym zaprzeczeniem must w sensie rozumienia (mustn't znaczy "nie wolno", a nie "nie musisz", podczas gdy must oznacza "musisz"). Mam nadzieję, że nie zagmatwałam tego zbytnio :)
M
monika22_12

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

tak, rozumiem. moje pytanie było związane z opisem lekcji i raczej było zapytaniem do administratora. cyt lekcje: Formy przeczące
Aby zbudować przeczącą formę czasownika must , używamy odpowiedniej formy have to .

I must complete my homework by Friday. = Muszę odrobić zadanie domowe do piątku.
I don't have to complete my homework by Friday. = Nie muszę odrobić zadania domowego do piątku. (A nie: mustn't)
Uwaga: mustn't nie jest przeczącą formą must , ponieważ ma ono inne znaczenie.
You mustn't talk loudly in the library. = You are not allowed to talk loudly there. (A nie: You don't have to talk loudly there)
Oba zdania oznaczają "nie wolno rozmawiać głośno w bibliotece"."
kanula
Kardamon - W owej lekcji jedynie podkreślono, że mustn't nie jest równoznaczne z don't have to, gdyż właśnie mustn't ma inne znaczenie - po prostu chodzi o to, aby nie mylić tych pojęć, a następnie podano tego przykład. - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki