ZALOGUJ SIĘ

used to, get used to, be used to

5 miesięcy temuostatnia aktywność: 5 miesięcy temu
Proszę o wyjaśnienie mi, kiedy używać odpowiednich zwrotów z tematu.
W
waclawpoltorak

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 5

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Na przykład:

He used to work there. [On kiedyś tam pracował] - w tego rodzaju konstrukcji USED TO podkreśla to, że dana czynność lub stan miała miejsce w przeszłości, jednak obecnie już nie występuje.

GET USED TO... - przyzwyczaić się do...
He got used to getting up early. [On przyzwyczaił się do wczesnego wstawania]
She got used to it. [Ona przyzwyczaiła się do tego]
You should get used to it. [Powinieneś się do tego przyzwyczaić]

BE USED TO - być przyzwyczajonym
I am used to getting up early. [Jestem przyzwyczajony do wczesnego wstawania]
He is used to this kind of situation. [On jest przyzwyczajony do tego typu sytuacji]

Czy podane wyjaśnienia wystarczająco naświetlają zagadnienie?
Marcin48

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

W uzupełnieniu tego, o czym napisał Marcin dodam, że lekcje na temat used to / get used to / be used to są na poziomie B1, temat 4, lekcje 1, 2 i 3:
Used to - wprowadzenie lekcja B1-4-1
Used to - zdania twierdzące lekcja B1-4-1
Used to - dodatkowe informacje lekcja B1-4-1
Used to - przeczenia lekcja B1-4-2
Used to - pytania lekcja B1-4-2
Be used to doing something lekcja B1-4-3
Get used to doing something lekcja B1-4-3
Zaczyna się tu: https://www.etutor.pl/lessons/en/b1/4/1/41468
darkobo

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Uzupełniając Marcina wypowiedź 'used to' możesz użyć zarówno do czynności jak i stanów. W przeczeniu użyjesz 'didn' t use to'. Natomiast 'would' również ma takie samo znaczenie jak 'used to' ale możesz go użyć tylko w odniesieniu do czynności.
L
Leadership22
darkobo - Możesz rozwinąć tę kwestię z "would"? Albo czegoś nie załapałem, albo tego nie znam. - 5 miesięcy temu zmieniany: 5 miesięcy temu
Leadership22 - Tak jak napisałem możesz to stosować zamiennie z 'used to' ale tylko w odniesieniu do czynności. Uwaga! Niektóre słowa mogą być zarówno stanami jak i czynnościami. To wynika z kontekstu zdania. Np. słowo 'have' może być zarówno stanem (I have two dolars) jak i czynnością (I have a dinner every day.) Słowo smell może oznaczać wąchać (czynność) albo pachnieć (stan), etc. Wydaje mi się, że też gdzieś widziałem lekcje z "would, used to" również na etutor.pl - 5 miesięcy temu
darkobo - Czy dobrze rozumiem, że np. "I would smell roses" = "I used to smell roses"? (w znaczeniu wąchać róże, oczywiście)
Szczerze? Coś nie wydaje mi się.
- 5 miesięcy temu
Leadership22 - Rozumiem, że nie udało ci się znaleźć tego na etutor.pl
Zatem możesz zarówno zapisać: I would smell roses while I was in the garden.=I used to smell roses while I was in the garden.
Możesz zapisać:
My dad used to have a really old radio.
Nie możesz zapisać:
My dad would have a really old radio. - jest to źle, ponieważ w tym zdaniu have określa stan posiadania a nie czynność.
- 5 miesięcy temu
Leadership22 - TOMKU, CZY MÓGŁBYŚ ZAŁACZYĆ LINK, jeśli takowy jest na etutor.pl, który omawia zagadnienie "WOULD, USED TO" o którym piszę powyżej? - 5 miesięcy temu
darkobo - Przyznam, że z taką konstrukcją chyba jak dotąd nie spotkałem się. Chętnie poczytam więcej o niej. - 5 miesięcy temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Thakn you for your answer.
Greeting from k-koźle
W
waclawpoltorak

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ostatnio natrafiłem na
accustomed to
Settle into
Jaka jest różnica pomiędzy Get used to? Kiedy co wypada używać? Jak się przyzwyczaić do tych określeń?
N
nikus1166

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki