ZALOGUJ SIĘ

Present Perfect problem, problem z szerszym użyciem tego czasu

8 miesięcy temuostatnia aktywność: 8 miesięcy temu
Mam problem z czasem Present Perfect. Mimo dziesiątek filmów na yt, 3 razy przerobionej lekcji na etutor i parunastu stronach internetowych oraz repetytorium dalej nie rozumiem pełengo zastosowania tego czasu. Wiem że używa się go aby określić czynność której skutki są widoczne lub obecne w teraźniejszości, oraz o rzeczach, których się nigdy nie robiło, bądź które zaczęło się robić w przeszłości i dalej się je kontynuuje. Mam jednak jeden problem. Wiele słów które słyszę w filmach i piosenkach nie wpisują się w te formułki mimo używania czasu Perfect.
Przykład: ,,Address Unknown'' autorstwa Ink Spots zawiera zdanie: ,,I should have known''. Dlaczego nie ,,I should know''?
Dlaczego akurat ten czas został tu użyty
Prosiłbym też o podanie kilku zdań bardziej skomplikowanych, w których ten czas nie jest użyty według wcześniej napisanych regułek.
Dziękuję jakby ktoś mógł mi pomóc.
juszygot567

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
,,I should have known'' to nie jest czas Present Perfect lecz Past Perfect, czyli tzw. czas zaprzeszły. W skrócie, używa się go do mówienia o czynnościach/wydarzeniach, które miały miejsce wcześniej niż inna czynność/wydarzenie w przeszłości.
Tutaj tłumaczylibyśmy to zdanie jako "Powinienem był wiedzieć" - wcześniej, przed tym, niż coś, co się wydarzyło.
Do tego dochodzą jeszcze kwestie mowy zależnej i następstwa czasów, ale to już trochę bardziej zaawansowana jazda.
darkobo
juszygot567 - To dlaczego mimo iż zdanie jest w Past Perfect użyte jest have a nie had? - 8 miesięcy temu
darkobo - Akurat tutaj konstrukcja jest bardziej skomplikowana. Formę czasu przeszłego przyjmuje wyrażenie "I shall have known" - czyli coś, co występuje w czasie Future Perfect (shall przechodzi w should, will przechodzi w would). Być może zatem powinienem użyć określenia Future Perfect in the Past. - 8 miesięcy temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Przejrzyj sobie cały moduł 15.
https://www.etutor.pl/lessons/en/b2/15/1
,,Address Unknown''- adres nieznany.

,,I should have known it''. - Czyli powinienem był znać ten adres, ale nie znam. (bo na przykład: dostałem wcześniej ten adres od kogoś, ale już go zapomniałem).

,,I should know it''? (znaczyło by to, że najprawdopodobniej powinieneś znać ten adres, jeśli jest mowa o tym adresie, o którym ty myślisz).
L
Leadership22

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki