ZALOGUJ SIĘ

She has worked for NATO ? - różne zdania

zmodyfikowany: 9 lat temuostatnia aktywność: 9 lat temu
Czy w tym zdaniu można użyć Present Perfect Continuous? Skoro - pracować - to jest czynność rozłożona w czasie, a nie "jednorazowa"?

Podobnie zdanie:

He has just watched ta very good film.

Oglądanie filmu to również czynność rozłożona w czasie - czy tutaj powinien być Present Perfect Contiuous?

Następne:
She has been in a car accident, and now her leg is broken.

Mieć wypadek kojarzy mi się z czynnością jednorazową - tzn - nie rozłożona w czasie -
czyli Present Perfect? - she has had a car accident?

A tutaj ...

Don't worry about the dishes. I have already washed them.

Mycie naczyń to czynność jednej chwili - trochę trwa - to dlaczego użyto tu Present Perfect , a nie Present Perfect Continuous.

Czy tu chodzi o to, że nie ma określonego czasu trwania w tych wszystkich zdaniach- od kiedy, przez ile czasu -??
spirulinka

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Proszę pamiętać, że dodanie pewnych wyrazów, najczęściej przysłówków i przyimków w zdaniach z czasem Present Perfect ma wpływ na to jak mamy interpretować zdanie. Przykładem takiego wyrazu jest przysłówek "just" ze zdania:

He has just watched a good film. -> "just" (czyli tutaj "dopiero co, właśnie") sugeruje tutaj, że czynność dopiero co się zakończyła. Nie możemy więc użyć tu formy continuous tego czasu.
Gdybyśmy jednak chcieli powiedzieć np., że on ogląda telewizję całe popołudnie i dajmy na to wciąż siedzi przed telewizorem i wgapia się w ekran to wtedy możemy powiedzieć: "He's been watching television all afternoon".

W zdaniu drugim użyty został Present Perfect, ponieważ wciąż zauważalny jest wynik sytuacji, która miała miejsce -> złamana noga. Sytuacja, która się wydarzyła ma wpływ na to, co jest obecnie. Miałam wypadek i teraz mam złamaną nogę - wciąż się goi. Gdyby użyć past simple sugerowalibyśmy, że zarówno sytuacja (wypadek) jak i jej rezultat (złamana noga) odnoszą się do przeszłości i są już nieaktualne, tzn. noga jest zrośnięta i wyleczona.

W zdaniu trzecim mamy kolejne słówko, które będzie wskazywało na Present Perfect, tj. "already". Umyłem już naczynia, więc widzę rezultat tej czynności - naczynia są czyste, a ty nie musisz zmywać.

Natomiast w zdaniu wyjściowym "She has worked for NATO" użyty został czas Present Perfect, ponieważ skupiamy się na samym fakcie pracy dla NATO i jej rezultacie (np. ona pracowała dla NATO i dlatego świetnie zna wszystkie strategie wojskowe - podziwiamy rezultat), a nie okresie czasu w jakim pracowała. Gdybyśmy np. chcieli powiedzieć, że ona dalej pracuje dla NATO i to od jakiegoś tam czasu, możemy wtedy użyć formy continuous: "She's been working for NATO for almost 10 years." - "Ona pracuje dla NATO od prawie 10 lat".

Polecam poczytać sobie informacje z lekcji B1-10, gdzie opisane są różnice między Present Perfect a Present Perfect Continuous. Pozdrawiam!
o.bracka

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki