ZALOGUJ SIĘ

POWTÓRKI - algorytm wskazuje bardzo odległy czas kolejnej powtórki - 4 LATA??

zmodyfikowany: 2 lata temuostatnia aktywność: 2 lata temu
Witajcie,
przez dłuższy okres czasu nie robiłam powtórek i niestety trochę ich się skumulowało. Zaczęłam przechodzić przez wszystkie powtórki po kolei i zauważyłam, że algorytm po wykonanej powtórce wskazuje bardzo odległy czas kolejnego powtórzenia. Przykładowo, powtórki które dzisiaj wykonałam kolejny termin mają przewidziany na... 2026 ROK.
O co w tym chodzi i jak temu zapobiec? Bardzo słabe jest ustawianie kolejnych powtórek na tak odległy czas. Spotkaliście się z czymś takim?

Pozdrawiam
Alex02
piotr.grela - Ja preferowałbym system fiszkowy, robię ile mogę i czas mi pozwala na powtórki bez konkretnego przydziału powtórek na dany dzień bo to bardzo mnie stresuję.

Powtarzane elementy trafiały by do kolejki powtórek w zależności od tego jak poprawności udzielonej przeze mnie odpowiedzi.

Co elementu przesuniętego zbytnio w czasie to w słowniku można go odznaczyć i z powrotem dołączyć do powtórek.

Często słówko ma więcej niż jedno tłumaczenie i mnogość kolokacji, można je podawać do nauki.

Słówka i zwroty nie mogą wisieć samotnie, musi być do każdego hasła zdanie przykładowe, najlepiej własne wpisane do notatek.

Nauka języka wymaga systematyczności...
- 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 6

Z pewnością im lepiej się ocenia dane słówko, tym rzadziej się ono pokazuje do powtórzenia.

Może w takim wypadku pomogłoby zwiększenie częstotliwości powtórek? Można to zmienić w ustawieniach
InnaWikka
piotr.grela - InnaWikka ma rację, może problem jest w zbyt optymistycznym ocenianiu samego siebie.

Nie za bardzo lubię kiedy ileś tam elementów pod rząd muszę sobie ocenić na "słabo"
Teraz codziennie mam tylko 60-70 powtórek na Etutorze i na końcu zostaje mi 7-10 elementów, które ciężko mi zapamiętać.
W końcu poddaje się, daję sobie ocenę na "so-so" i mam po powtórkach :-)

Kto lubi być "słaby"...
- 2 lata temu zmieniany: 2 lata temu
Alex02 - tutaj też odpowiem żeby rozwiać wątpliwości - algorytm dodaje powtórki na 4 lata w przód po zaznaczeniu odpowiedzi "nie umiem" ;)
natomiast odpowiedź "świetnie" wrzuca te powtórki na jeszcze bardziej odległy czas.
- 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zgadza się, zwiększyłam częstotliwość powtórek, ale to nic nie zmieniło i mam bardzo dużo powtórek przewidzianych na za 4 lata, co jest totalnie bez sensu. Powtórki nie powinny polegać na AŻ TAK rzadkim powtarzaniu, wg mnie algorytm tutaj nie działa jak powinien i nie uwzględnia takich przerw czasowych w nauce jakie były u mnie.

Miałam przerwę w nauce na etutorze przez ponad rok, wykupiłam abonament ponownie żeby móc właśnie wrócić do wszystkich słówek jakie mam w powtórkach - a jest ich prawie 2k i obecnie wszystkie słowa które oceniam na "średnio" i "dobrze" wpadają mi na za 4 lata...

Nie sprawdzałam pozostałych kombinacji powtórek i na kiedy mi wpadają bo już szlag mnie trafił jak tylko zobaczyłam ten 2026 rok a nawet 2029 przy niektórych. ;)

edit: sprawdziłam na razie kilka innych kombinacji i kiedy dam odpowiedź że "nie umiem" danego słowa, czyli ocena 1, to wrzuca mi słowo na kwiecień 2023 przy zmienionej częstotliwości na "często" <facepalm>

edit 2: rozłożyłam wszystkie zaległe powtórki i przeszłam przez zaplanowane na dzisiaj dzięki czemu dokopałam się do zupełnie nowych powtórek i tutaj przetestowałam już wszystkie możliwe opcje, i tak:

1) Przy ustawieniu częstego powtarzania - nowe powtórki niezależnie od wybranej opcji (świetnie / średnio / źle) algorytm wrzuca na za 2-3 dni

2) Przy normalnej częstotliwości, powtórki ocenione jako źle i średnio mam na za 2 dni, natomiast te z oceną "świetnie" na za 5 dni

3) przy rzadkiej częstotliwości, tak samo jak przy "normalnej" czyli źle i średnio - na za 2 dni, świetnie - na za 5 dni.

Czyli opcje wyboru częstotliwości powtórek przy kolejnym powtarzaniu powinny być bardziej widoczne, algorytm działa na nowe powtórki, ale KOMPLETNIE sobie nie radzi z zaległymi powtórkami które wrzuca na 4 lata do przodu.
Alex02
2 lata temuzmieniany: 2 lata temu
piotr.grela - Alex może rozwiązanie było by zresetowanie swoich postępów nauce i rozpoczęcie wszystkiego od poczatku poprzez dodawanie słów i zwrotów do nauki których naprawdę nie znasz. - 2 lata temu
Alex02 - Piotrek dzięki za Twój udział w tej dyskusji. Niestety nie na tym rzecz polega, nie chcę tracić zapisanych słów które dodawałam z lekcji, albo uważam za wysoce bez sensu przechodzenie przez te słowa i kasowanie i ponowne ich dodawanie. Mam nadzieję że ktoś wreszcie zwróci uwagę na to, że algorytm niestety nie jest doskonały i wymaga sporych usprawnień. ;) - 2 lata temu
piotr.grela - Skasowałem swoje postępy w nauce, chyba po raz 4. Denerwowała mnie za duża liczba słów w poczekalni, "na plusiku" ponad 2.500.
Za dużo chcę się nauczyć naraz, za małe są moje możliwości...

Zaczynam zabawę od początku będę do nauki dodawał tylko słówka i zwroty, których nie znam z języka mówionego.
Słownictwo z literatury pięknej, zwroty formalne zostawię sobie na później... jak dożyję.
Najpierw zrobię wszystkie powtórki na dany dzień a potem będę dodawał nowe elementy ze screen-ów serialu "East Enders" do nauki.

Alex, przeanalizuję jak ten algorytm naprawdę działa. Mam ustawione na częste powtórki.
I po pierwszym dniu, wszystkie powtórki mam rozłożone do niedzieli.
- 2 lata temu zmieniany: 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zmiana częstotliwości nie wpływa na zaległe powtórki. Jeśli w przyszłości ponownie zaległe powtórki nagromadzą się, to zachęcam do skorzystania z funkcji Rozkładania powtórek - https://www.etutor.pl/statistics/repetitions-plan

A sama zmiana częstotliwości powtórek nie powoduje zmiany liczby powtórek zaplanowanych na dzisiaj. Ustawienie to ma wpływ jedynie na sposób planowania kolejnych powtórek — wyliczane przez algorytm interwały będą krótsze bądź dłuższe.

Algorytm na podstawie udzielonych wielu poprawnych odpowiedzi dla danego hasła przydziela odleglejszą datę ponownego pojawienia się. Jeśli jednak chciałabyś wcześniej zrealizować dane słówko, to zgodnie z radą @piotr.grela możesz usunąć jej z powtórek, a następnie ponownie dodać.
adrianna.wu
Pracownik eTutor

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dzięki za odpowiedzi. Jednak nie wyobrażam sobie przechodzenia przez prawie tysiąc powtórek i usuwanie ich i przywracanie przez to że algorytm nie działa.

Taka prawda, algorytm w żaden sposób nie powinien wskazywać aż tak odległych terminów kolejnej powtórki. Częstotliwość występowania powtórek faktycznie tutaj nie ma nic do rzeczy, chodzi tylko i wyłącznie o to, że algorytm nie radzi sobie z zaległymi powtórkami.

Najlepsze, że ten temat nie pojawia się tutaj po raz pierwszy, widzę na forum posty w tym temacie sprzed 8 i 5 lat, więc problem dalej istnieje i nikt nie zechciał się nad nim dokładniej pochylić.

Rozkładanie powtórek tutaj również nie ma nic do rzeczy, ponieważ tak jak pisałam wyżej, wszystkie zaległe powtórki wpadają mi po powtórzeniu na 4 lata do przodu.

@AWidelska - Czy z ramienia pracowników platformy macie możliwość przesunięcia powtórek na wcześniejszy termin tak żebym nie musiała ich wszystkich kasować i ponownie dodawać?
Pisałam w tym temacie już zgłoszenie które zostało bardzo szybko zamknięte, bez możliwości odpowiedzi, a nie chcę odbijać się z pytaniami.
Alex02
2 lata temuzmieniany: 2 lata temu
adrianna.wu - @Alex02 z poziomu pracownika nie mamy możliwości ingerowania w zaplanowany przez algorytm termin powtórek. Oprócz wspomnianego wcześniej przez użytkownika piotr.grela sposobu – czyli usuwania powtórek i ponownego ich dodania, nie ma innego, który mógłby zadziałać w opisywanej przez Ciebie sytuacji.
Dlatego też w przesłanej korespondencji mailowej nie zawarliśmy szerszych informacji.
Przykro nam, że obecne rozwiązanie nie jest dla Ciebie w pełni satysfakcjonujące. Nie mam informacji, abyśmy w najbliższym czasie zmieniali system planowania powtórek, ale ze swojej strony na pewno przekażę dalej sugestię, którą się podzieliłaś.
- 2 lata temu
Alex02 - @AWidelska rozumiem, dziękuję za odpowiedź, mam nadzieję że na przyszłość algorytm będzie tylko lepiej dostosowany.

Polecam wykonanie testów na podstawie zaległych powtórek o co najmniej rok, żeby wykonywanie powtórek również było efektywne dla osób powracających do platformy po dłuższej przerwie.
- 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Faktycznie coś jest nie tak z algorytmem przy wykonywaniu zaległych powtórek. Sam mam sporo zaległości w tym temacie więc przyjrzałem się nieco bliżej i porównałem dwa elementy, które powinny być powtórzone we wrześniu 2021. Pierwszemu po powtórce dałem dziś ocenę 4 (świetnie) a drugiemu 1 (źle). Pierwszy wylądował na kolejną powtórkę w sierpniu 2022, a drugi dopiero we wrześniu 2022. Co prawda pierwszy z nich miał dotychczasowy status "trudny", a drugi "normalny", niemniej nie zmienia to faktu, że coś jest jednak chyba nie tak.
T
tlstar
Alex02 - @tlstar dokładnie o to chodzi, ja niestety mam ponad rok przerwy w nauce stąd algorytm wrzuca mi powtórki na tak odległy czas do przodu (4 lata) niezależnie od odpowiedzi - dobrej czy złej. - 2 lata temu
tlstar - Tylko zwróć uwagę na to kiedy był dodawany element i ile razy już powtarzany! Podejrzewam, że jeśli np był powtarzamy już kilkanaście razy, to algorytm zawsze wrzuci go gdzieś daleko w czasie. Element powtarzany ledwie kilka razy wyląduje znacznie wcześniej. Tak sądzę. No i osobna kwestia jak mocno są już zapełnione powtórkami najbliższe dni kalendarza. Na algorytm wpływa bardzo wiele róznych czynników, a nie tylko sama wystawiona ocena. - 2 lata temu zmieniany: 2 lata temu
piotr.grela - Nie za bardzo rozumiem co znaczy słowo:
"funky"
Dodałem sobie parę elementów do nauki:

1. odjechany, gadżeciarski, nowoczesny, wystrzałowy potocznie
2. w rytmie funky, w stylu funky (o muzyce) funkujący
3. spanikowany, wystraszony British English
4. cuchnący

Wraz z nimi, do notatek ze różnych słowników dodam odpowienie zdania przykładowe i powtórzę to zgodnie z algorytmem Etutora i rzetelnie sobie te elementy ocenie.

To nie ma bata abym je zapomniał, chyba, że mnie demencja dopadnie.
- 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

@tlstar zgadza się, mam przykład elementów powtarzanych ponad rok temu 5-7 razy, mój kalendarz na najblisze miesiące jest prawie pusty a i tak powtórki lądują bardzo daleko w czasie. Jestem pewna że to jest kwestia modyfikacji kilku linijek kodu i dodania dodatkowych warunków które będą zapobiegały ustalaniu nowych dat powtórek na kilka lat do przodu ;)
Alex02
tlstar - Czyli faktycznie wygląda na to, że bardzo dużą wagę ma termin dodania elementu do powtórek. Jeśli dodanie nastąpiło baaaaardzo dawno (kilka lat temu), to kolejna powtórka ląduje w kalendarzu z baaaaardzo odległym terminem. Inne parametry (wystawiona ocena, trudność elementu, ilość dotychczasowych powtórek, zapełnienie kalendarza powtórkami itp.) mają kompletnie drugorzędne znaczenie. Algorytm do poprawki! - 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki