ZALOGUJ SIĘ

Kalendarz powtórek w zależności od samooceny przy starych słówkach

zmodyfikowany: 5 lat temu
Dawno temu nauczyłem się słówka "dizzy" (lekcja kursu A1).
Dziś (18.12.) okazało się, że przy powtórce musiałem dać sobie ocenę "Źle" = 1.
Odnalazłem więc "dizzy" w "Liście wszystkich elementów angielskich dodanych do powtórek" i zobaczyłem, że następna powtórka tego słówka została zaplanowana przez eTutor na 20.03., czyli za aż 91 dni.

DLACZEGO czas do następnej powtórki jest tak długi, skoro definitywnie to słowo zapomniałem?

Inne słówko, też dodane dawno temu "chin" (kurs A2) i ocenione dziś przeze mnie na "Świetnie" = 3, zostało zaplanowane do ponownej powtórki na 27.03., czyli za 98 dni.
To dziwne, że moje samooceny (skrajne w tych wypadkach) miały znikomy wpływ na planowanie następnej daty powtórki. Mam obecnie ok. 2100 elementów w systemie powtórek. Algorytm powtórek musi radzić sobie z takim i znacznie większym ładunkiem!!

27.12.2018: Ponawiam prośbę o zajęcie stanowiska przez eTutor w przedstawionej sprawie.
parseq
kktm - Parseq, wartościowa uwaga!

Wszyscy użytkownicy portalu bazują na algorytmie powtórek.

Ale jak ten algorytm działa?

W przypadku SuperMemo, było to opisywane, krzywa retencji, wykresy, itp.
Anki to wersja uproszczona, ale też podano z grubsza zasadę działania.

Jak jest z etutor?

Jak wygląda algorytm, czy jest prosty, czy ma jakąś głębszą logikę.

W przypadku kilku rekordów, nie ma to znaczenia, natomiast po kilku latach pracy i bazie liczącej kilkadziesiąt tysięcy wpisów algorytm wpływa na ilość i sensowność interwałów powtórek.

Może słowo komentarza od twórców platformy? Jestem mega ciekawy.
- 5 lat temu zmieniany: 5 lat temu
darkobo - A ja dorzucę 3 grosze: jak algorytm zmienił się po przejściu z 4-o stopniowej na 3-y stopniową skalę ocen? Bo w mojej ocenie zmiana musiała być rewolucyjna.
@parseq - być może, po tylu powtórkach, jakie wykonałeś, algorytm uznał, że to przypomnienie jest wystarczające na te trzy miesiące. Aż mnie skręca z ciekawości, jaką dasz wówczas odpowiedź :)
- 5 lat temu
parseq - Algorytm jest wyszukany.
Rewolucyjnej zmiany być nie musiało, bo obecna ocena "Świetnie" (= 3) jest przez system eTutor zapamiętywana po staremu, czyli jako 4, a ocena "Średnio" (= 2) jest zapisywana jako 3. Widać to w opisach elementów "Lista wszystkich elementów angielskich dodanych do powtórek"
( https://www.etutor.pl/words/elements-in-repetitions/all )

Nieco informacji o algorytmie powtórek jest w punkcie 4 i 5 na stronie:
https://www.etutor.pl/kursy-jezykowe/metoda
Wydaje mi się, że gdzieś widziałem asymptotycznie opadającą linię ilości powtórek w czasie, z informacją o naukowych podstawach rozkładania powtórek z rosnącymi odstępami czasu.
- 5 lat temu zmieniany: 5 lat temu
kktm - Parseq, informacji o algorytmie nie ma.
W tym linku są hasła marketingowe.
- 5 lat temu
parseq - Hasła marketingowe pisał ktoś znający ten algorytm. Jestem informatykiem i trochę to widać między wierszami. Obserwowałem też informacje podawane w kalendarzu powtórek. Można tam zerknąć na ilość powtórek za 3-6 miesięcy. Widać wówczas nieregularności w ilości zaplanowanych powtórek na kolejne dni. Powtórki najbardziej odsunięte w przyszłość sięgają 8 miesięcy. To oznacza, że algorytm wyznacza czas do następnej powtórki na podstawie dotychczas udzielanych ocen i ich ilości, w oparciu o model zapamiętywania (indywidualny miejmy nadzieję dla danego) użytkownika.

Informacje o algorytmie są skąpe, też chciałbym wiedzieć więcej, być może ten skarb trzeba chronić przed konkurencją.
- 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Gdzies czytalem, ze juz po godzinie od nauki, nasz mozg zapomina 60% informacji. Moze zamiast powtorek podzielonych na dni, powien byc inny algorytm z wyznaczonymi powtorkami godzinowymi. Powtorka materialu co 1, 6, 24, 48, 72 godziny...
piotr.grela
parseq - A wielu z nas stać nas Piotrze na taki wydatek czasu w imię efektywności?
Nauka na eTutor ma być skuteczna już przy 15 minut dziennie. Ja w to nie wierzę, ....albo nie stać mnie na czekanie wiele lat na weryfikację. Ile lat miałoby to trwać firma eTutor nie podaje. Na jakiej podstawie eTutor mówi nam, że już 15 min da efekt? Jaki? Czy instnieją badania naukowe na ten temat?
- 5 lat temu zmieniany: 5 lat temu
kktm - U mnie to tak teraz działa.
Nauka to jedna lekcja 15 min

...

+ godzina powtorek :) :D

Na szczęście wyrabiam sie z tym podczas commutowania się do pracy i z powrotem :)
- 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki