ZALOGUJ SIĘ

Słówka a literówki oraz gramatyka

10 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
Witam. Mam pytanie do osób które już jakiś czas uczą się języka obcego.
Otóż jestem tutaj już 3 miesiące, przerobiłam poziom A1 ale mam problem ze słówkami.
Robiąc powtórki wiem jak brzmi słówko, ale pisząc je, zdarza mi się robić literówkę. Czy powinnam wtedy dać znajomość słówka jako 3 (bo przecież wiem jak brzmi ale pomyliłam się o jedną literkę) czy dawać znajomość 2 lub 1??
Do tej pory daję 2 lub 1 ale wydaję mi się, że w ten sposób zamiast uczyć się nowego słownictwa, iść dalej do przodu to mam wrażenie, że wałkuję jedne i te same słowa... Może to tylko moje mylne wrażenie?

No i pytanie odnośnie gramatyki.
Przejmować się nią. Idzie mi bardzo kiepsko. Myli mi się czasem wszystko w szczególności przyimki, przedimki itp itd.
Wyczytałam gdzieś, że samo przyjdzie z czasem, ale ja to bym chciała umieć na już :) No i nie wiem, czy wałkować wszystko krok po kroku, czy bardziej iść na tzw czuja i po prostu się uczyć dalej a reszta przyjdzie z czasem.

Jak to było z wami?
Ja już głupieje i nie wiem czy dobrze, skutecznie się uczę.
Pozdrawiam :)
malgorzataaa

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 6

Witam, każdy uczy się inaczej. Ja dawniej też się zastanawiałem czy dać 2, czy 3 przy niewielkim błędzie. Od jakiegoś czasu postępuję zgodnie z oceną systemu, czyli 1 lub 4. Z odpowiedzią też się nie zastanawiam.
Moim zdaniem przynosi to efekty.
Natomiast z gramatyki przyjmuję do wiadomości poszczególne reguły i z biegiem czasu reguły gramatyczne utrwalają się automatycznie.
W języku polskim przeważnie nie zastanawiamy się nad gramatyką.

Powodzenia i trochę cierpliwości.

Pozdrawiam.
?
Gość

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Staram się nie zniechęcać.
Najbardziej denerwują mnie te literówki. Niby słówko znam a tu jedna literka źle i błąd.
Gramatykę chyba wezmę bardziej na czuja. Z czasem tak jak piszesz powinno być chyba lepiej.
Jeśli ktoś ma jakieś rady to chętnie wysłucham.
malgorzataaa
karol.k - Z doświadczenia mogę powiedzieć, że literówki będą się zdarzać na każdym etapie nauki - wynika to ze specyfiki pisowni języka angielskiego. Najważniejsze, to nie zniechęcać się, ale też nie "olewać" rzeczy, których nie rozumiemy. - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ale co wtedy robić przy powtórkach?
Dawać 3 czy dawać 2 albo 1 za popełnioną literówkę?
Znam słówko, znam wymowę, ale pomylę literówkę. Jak daję 2 albo 1 to później co chwilę słówko się pojawia i tak myślę, czy to ma sens.
malgorzataaa

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ja daję 2, gdy mam literówkę. Wiem, ze się potem słówko w kółko powtarza, ale przynajmniej za którymś razem napisze się dobrze i będzie się to już na długo pamietało. Bo gdy wciskam 3, to system gdzieś tą powtórkę przesuwa w czasie i za jakiś czas znów robię tą samą literówkę. A mnie denerwuje, gdy robię taki sam błąd. Dlatego moim zdaniem lepiej dać 2, aż w końcu dane słówko obrzydnie od powtórek, ale nauczyć się go porządnie i dopiero wtedy dawać 3 lub 4
G
Gevelka
karol.k - Popieram. Czasem warto przerobić dane słówko kilka razy jednego dnia, a wtedy za parę dni będzie łatwiej. - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Co do literówek to wydaje mi się że to powinno zależeć od tego jakiego rodzaju to literówka, tzn. jeśli zrobiłam ją świadomie bo wydawało mi się, że tak się właśnie pisze to wstawiam 2 żeby zrobić szybko kolejną powtórkę i utrwalić dobrą pisownie. Natomiast jeśli literówka wyszła przypadkiem i jest to dla mnie zaskoczeniem bo wiem, że tak się pisze ale z jakiegoś powodu wpisałam przypadkiem inaczej to wciskam 3, albo i 4 jeśli wiem, że to słówko mam już dobrze opanowane i nie zastanawiam się nad jego tłumaczeniem.
Jeśli chodzi o gramatykę to zrozumienie i umiejętność zastosowania jej w praktyce powinna przyjść z czasem :)
A
Agata_Yume

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Postępuję podobnie, jak Agata_Yume. To daje dobre efekty. Dodatkowo stawiam 2 lub nawet 1 przy słówkach, które niby napisałam dobrze, ale tak bardziej mi się udało, niż byłam pewna odpowiedzi. Powtarzam te 2 aż do chwili, gdy z całą pewnością wpisuję odpowiedź i jestem pewna, że jest dobra. To bardzo pomaga utrwalić takie słowo, przynajmniej na mnie to działa :)
S
sharky1w

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki