ZALOGUJ SIĘ

Wymowa, nauka, po co? Czy warto? Jak?

4 lata temuostatnia aktywność: 4 lata temu
Temat niejako powraca, co jakis czas. Czas nauki systemem eTutor, kilkakrotnie pokazał doświadczalnie, iż nie da się uczyć angielskiego bez zwracania uwagi na wymowę i intonację.

1. Twierdzę, że bez nauki tych dwu elementów, postępy mówienia i rozumienia co najmniej silnie spowalniają. Jak sobie z tym radzić?

2. Czy rozróżniam dźwięki ang? Czy je odtwarzam?
abmmichal

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 11

Michał wszystko przyjdzie z czasem, wymowa samych słówek, potem łączenie miedzywyrazowe i intonacja.
Ogladaj dużo filmów anglojęzycznych to większość Ci się sama utrwali, to czego nauczyłeś się na Etutorze.
Dojdziesz do takiego etapu, że bedziesz się uczył angielskiego nieświadomie z książek, filmów etc.
piotr.grela

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Piszesz tak trzymaj. Pewnie masz rację. A przeżywam mały kryzys sensu i spadku efektywności. Przyjmuję radę. Wypunktowałeś kolejność działań.
abmmichal
piotr.grela - Ja też przeżywam zrezygnowanie, bo po co się uczyć kiedy to wszystko niedługo może się skończyć... Ale jestem uzależniony od angielskiego i będę uczył się do końca... - 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Koledzy, ale wrzuciliście poważny ton :)
Okresy zwątpienia, spadku formy i tym podobne zdarzają się każdemu i w przypadku chyba każdej dziedziny, którą musimy przyswajać. Trzeba by cierpliwym, przeczekać to i iść do przodu. Wiem - każdy chciałby jak najszybciej do celu - ale w przypadku nauki języka chyba drogi na skróty nie ma.
Jednym słowem - nie poddajemy się i działamy dalej! :)
F
Foxymf

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

do punktu 2 tematu, czy słyszycie wszystkie dźwięki angielskie? czy potraficie je odtworzyć? czy to co napisał Piotr - wystarczy do nauczenia się obcych dźwięków?
abmmichal

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Trudno powiedzieć, na ile rozróżnia się wszystkie dźwięki, ale zdaję sobie sprawę z tego, że są różne od polskich i staram się je dostrzegać, dlatego zwykle wyłapuję różnice i próbuję potem samemu tego używać. To oczywiście zależy od dokładności mówienia i tempa, bo jak ktoś powie niewyraźnie pod nosem, to już nie każdy wyraz, chociaż po polsku nawet mocno zniekształcony głos jest do zrozumienia. Mam też czasami problem z wyłapywaniem tekstów piosenek bez czytania, bo jednak co innego, jak się śpiewa. No i też inaczej słyszę amerykańską wymowę, gdzie w przeciętnej wypowiedzi niemalże wszystko potrafię usłyszeć, a inaczej w brytyjskiej, szczególnie z akcentami i jakimiś trudnymi zjawiskami fonetycznymi, które często opisuje Piotr.

Żeby nauczyć się dobrze mówić, wymawiać i rozumieć mowę, trzeba dużo słuchać, no i, jeśli jest taka możliwość, ćwiczyć to mówienie. Samo słuchanie też sporo daje, bo po prostu nawet nieświadomie zapamiętujemy melodię jezyka, właśnie te pojedyncze dźwięki, akcent, intonację, jakieś często powtarzane zwroty w mediach typu "you bet" zamiast "you're welcome". To samo z czasem wchodzi do głowy. Oczywiście to też zależy, na ile lubisz i chcesz słuchać po angielsku, bo zmuszać się będzie trudno. Dobry może być shadowing, o którym w innym temacie pisał Piotr, czyli powtarzanie fragmentami tego, co się usłyszało np. w nagraniu czy filmie. Sam za dużo tego nie robiłem, ale kilka razy próbowałem. No i czytanie głośno jakiegoś tekstu, najpierw powoli, nawet zbyt dokładnie, żeby się przyzwyczajać do innych głosek. Alfabet IPA silnie pomaga w odróżnianiu dźwięków, I jeśli coś do tej pory wydawało się polskim a, np. w wyrazie "up", to z czytając zapis fonetyczny, łatwiej zrozumieć, że to jednak coś innego. Tak poza tym to po prostu korzystaj z angielskiego na spokojnie. Czasem trzeba sobie narzucić trochę dyscypliny i traktować to jako naukę, ale nie za mocno, bo łatwo się zniechęcić. Nauka języka to ma być przede wszystkim przyjemność i ćwiczenie przez lata.
N
NY-NY
abmmichal - Cieszę się z Twojego wpisu nyny - 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Największy problem jest w dźwięku - Schwa
"ə" https://youtu.be/6Jh6nn0OS74
piotr.grela

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Tutaj po polsku : https://www.youtube.com/watch?v=ufv4_3xlltQ - jeśli kto woli :)
I z tego właśnie wynika dlaczego łatwiej nam z AmE niż z BrE...
F
Foxymf
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu
piotr.grela - Mike świetnie to wytlumaczył. Naitive speakerzy z "ə" nie mają z tym problemu, wymawiają ten dźwięk bez zastanowienia. - 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Jeśli ktoś woli słowo pisane po polsku : https://angielskizm.blog/2017/01/15/figlarne-ə-czyli-schwa/
F
Foxymf

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Mnie dużo problemów sprawiają zmiany dźwięków, często słabe formy, w środku zdania, lub na końcu.

Schwa często słuchowo na końcu bardziej przypomina jakiś dźwięk a.

Zamiana twardego the na miękkie przed samogłoską nie jest wielkim problemem.

Jednak w szybkiej mówie the zamienia mi się słuchowo w e. Jak u was?

Wreszcie w słowie hot ( oczywiście nie tylko to o brzmi bardziej jak ten daszek). Dopiero niedawno do mnie ta wymowa w wersji amerykańskiej. Angielska ma dźwięk krótkiego o, odniesienie do polskiej wymowy. Można to zupełnie dobrze odsłuchać w Diki.

Tyle tymczasem moich ciekawostek. Zauważyłem że jeśli nie wracam do ćwiczenia wymowy to automatycznie mój angielski staje się coraz bardziej j. polskim w wymowie. Co jak z wersją angielskiego u Hiszpanów. Z tym że ich wersja jest uznanym angielskim, moja nie jest. Nie mam do nikogo żalu.😅🤔
abmmichal
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Jeszcze jedno chciałbym dodać o schwa. Lekcja oxford english, którą podał Piotr jest bardzo dobra. Jednakże im więcej prezentacji posłucham i pooglądamy tym lepiej. Moje propozycje:

- mmmEnglish - prowadzi Emma z Antypodów, to jest językowa wersja bardzo bliska brytyjskiejhttps://youtu.be/kjVp_xr0WR0

- the clear English Corner - prowadzi Kennen
Wersja amerykańską https://youtu.be/syX-07rhxoE

- Rachel's English - USA /// Ona ma najprawdopodobniej parę odcinków o schwa. https://youtu.be/2BmkUa4Mv60

- English with Lucy - beautiful British Englishhttps://youtu.be/Nco2ifowuTk


Wprawdzie uczenie się schwa nie jest fun, ale wysłuchanie tych lekcji w pewnym okresie czasu pomaga w poważnym spotkaniu się z tym zagadnieniem.
abmmichal
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Nie znam tego programu, ale warto uczyć się wymowy. Ja nauczyłam się mówić z kursem [usunięte przez moderatora] dzięki jego metodzie nauki. Poza tym kurs pokazał mi jak się uczyć i dzięki niemu polubiłam naukę. Zobacz sobie darmową lekcję kursu jak tam wygląda nauka. :)
D
Dominika853
abmmichal - Dziękuję Dominiko, spróbuję. Dominiko z myślą o Tobie wkleiłem trzy linki. Życzę powodzenia.

Kiepsko mi idzie to wklejanie.
- 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu
abmmichal - Tak też przesłuchałem jeszcze raz każde video, które proponuję, i udało mi się wkleić linki, co jest pokonaniem dużej przeszkody.

Powtórka popłaca ła.
- 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki