ZALOGUJ SIĘ

will - zastosowanie, czas przyszły

zmodyfikowany: 13 lat temu
Bardzo proszę, czy mógłby mi ktoś wyjaśnić dlaczego w zdaniu :
"We'll see what happens next time."
mamy po ww will a po what już nie?
To samo pytanie mam do tego zdania:
"Maybe I'll meet her next time she's in town."
A jak ma się powyższe do nast. zdania: - tu mamy wouldn't- dlaczego? :
"Next time, he wouldn't let me get away with it."
pozdrawiam
NancyWalczak

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

czas przyszły tworzy się nie tylko przy pomocy "will" albo "going to", można też użyć czasu teraźniejszego, nawet w polskim można powiedzieć np.:
Widzimy się jutro. - zdanie w czasie teraźniejszym ale mówi o przyszłości

tak więc "... what happens next time." - wskazuje na przyszłość poprzez sformułowanie: "next time"

z kolei ostatnie zdanie mówi nie tyle o przyszłości, ale o możliwości - teraz to mi się udało, ale gdyby sytuacja zdarzyła się w przyszłości on drugi raz nie pozwoliłby na to - zdanie wcale nie mówi, że sytuacja się powtórzy, jest to gdybanie na temat możliwej przyszłości
Bilberry
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu
quantum137 - Fajna odpowiedź Bilberry + :)
Popraw tylko literówkę w 'happends' :)
Pozdrawiam serdecznie
- 13 lat temu
Bilberry - dzięki, poprawiłem - 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Odpowiedź Bilberry jest bardzo dobra, ja tylko dodam jeszcze jedną zasadę - w 99% nie wolno nam po "when" (tak jak po "if") postawić "will".
w drugim zdaniu wprawdzie nie mamy "when", ale jest to zdanie w pierwszym trybie warunkowym, mimo iż słowo "jesli", "o ile" nie zostało wymówione - Może spotkam ją, kiedy znów będzie w mieście - po polsku ten warunek słychać. Tryb ten wymaga postawienia zdania warunkowego w czasie teraźniejszym,mimo iż mowa o tym, co się stanie w przyszłości.
e.lukasiewicz
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu
NancyWalczak - Dziękuję serdecznie za wyjaśnienie! Im głębiej w las tym więcej drzew :) - 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki