ZALOGUJ SIĘ

Jak radzicie sobie z nauką słuchania w języku obcym?

10 lat temuostatnia aktywność: 9 lat temu
Witam. Z nauka jezyka mam jeden problem . Znam wszystkie zasady dotyczące czasów , rozumiem teksty i umiem pisać po angielsku, ale ... nie umiem słuchać . Gdy oglądam film to nic nie rozumiem , ale jak są napisy to rozumiem . Gdy ktoś do mnie mówi to także nic nie rozumiem , gdy ktoś napisze mi emaila po angielsku lub smsa to rozumiem. Czy wy też macie taki problem ? I jak się nauczyć słuchać ?
J
jus.sen
patryktt21 - Pewnie jesteś wzrokowcem,także osłuchanie przychodzi Ci znacznie trudniej. Po prostu musisz więcej czasu poświęcać na słuchanie.
Chyba najlepszą opcją było by oglądanie filmów po Angielsku z napisami.
Dodatkowo w wolnym czasie http://www.bbc.co.uk/radio4extra
Ciesz się że nie jesteś kinestetykiem jak ja :)
- 10 lat temu zmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 13

jeśli będziesz oglądać filmy z napisami będziesz "czytać" a nie słuchać. Jeśli masz problem z słuchaniem musisz słuchać i to codziennie:) pierwszy krok przesłuchaj treść rozmowy, artykułu dopiero później przeczytaj. Słuchaj kilkukrotnie i najważniejsze nie trać zapału... Polecam BBC (osobiście uwielbiam Drama of the Week), podcasty, audiobooki (są wydawane serie książek z uwzględnieniem poziomu).
Jaki sposób nauki jest najlepszy dla kinestyka:)?
S
suri_katka1
beatusmartinus - A mogłabyś podlinkować tę stronkę? Bo ja na dziś dzień znalazłem tylko jedną sztukę Dantego, a nie wiem, jak znaleźć resztę. - 10 lat temu
zorija - http://www.bbc.co.uk/podcasts/series/ptw bbc 3 - drama of the week
więcej jest na http://www.bbc.co.uk/radio4extra/programmes/genres/drama/player - (odcinki dostępne przez 7 dni)-
- 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Kinestetyk z dominującą lewą półkulą



Jaki jesteś, jak przyswajasz informacje?
Poprzez ruchy mięśni motorycznych.
W sposób zorganizowany i systematyczny.
Masz rozwinięte funkcje językowe, łatwo opisujesz czynności ruchowe.
Ruszasz się dużo i często, nie wytrzymujesz długo w jednej pozycji.
Lubisz sporty i ćwiczenia, zwłaszcza te mające określone reguły.
Preferujesz wyzwania, rywalizację, dokonywanie odkryć.
Jesteś ambitny, lubisz zwyciężać.
Chętnie rozmawiasz w trakcie pracy.
Przeskakujesz od jednego tematu/projektu do innego.



W jaki sposób najszybciej się uczysz?
Podchodź do tematu w sposób zorganizowany i systematyczny
Ucz się, chodząc po pokoju lub pedałując na rowerze treningowym.
Stosuj gry edukacyjne i symulacje, odgrywaj role, uczestnicz w zawodach i konkursach.
W pracy korzystaj ze struktury lub harmonogramu
Często wstawaj podczas nauki.
Zainwestuj w tablicę suchościeralną i pisz na niej.
Bądź demonstratorem.
Wykonuj dane czynności, nie tylko obserwuj.
Odnoś zadania i problemy do życia codziennego.
Wyobrażasz sobie siebie w ruchu, jeśli nie masz możliwości ruszania się w rzeczywistości.




Kinestetyk z dominującą prawą półkulą



Jaki jesteś, jak przyswajasz informacje?
Poruszasz dużymi mięśniami w kreatywny sposób.
Potrzebujesz ruchu i zmiany miejsca pobytu, inaczej stajesz się niespokojny.
Myślisz intuicyjnie, nie w kategoriach słów.
Widzisz obraz globalny, szczegóły umykają Twojej uwadze.
Masz podzielną uwagę, jednocześnie możesz realizować kilka projektów.
Pracujesz szybko, impulsywnie.
Chcesz natychmiast widzieć efekty swoich działań.
Czasami uważasz pracę za skończoną, bo już o niej pomyślałeś – wtedy nie realizujesz swoich planów.
Jesteś zorientowany na cel, ale masz kreatywne podejście do czasu i harmonogramów – szczegółowe plany z rozpiską godzin nie sprawdzą się w Twoim przypadku; dużo lepsze efekty osiągniesz, stosując listy zadań i nadając im priorytety.
Możesz się spóźniać do pracy albo zostawać po godzinach, zaprzątnięty danym zagadnieniem.
Wyrażasz swoje emocje bez słów, używając całego ciała.
W rozmowie posługujesz się krótkimi słowami.
Szybko przechodzisz do sedna sprawy.





W jaki sposób najszybciej się uczysz?
Nie tracisz czasu na słuchanie instrukcji, po prostu robisz to, co masz robić.
Uczysz się metodą prób i błędów.
Prowadzisz badania i dokonujesz odkryć.
Przyswajasz informacje intuicyjnie i emocjonalnie.
Uczysz się od ogółu do szczegółu.
Najlepiej zapamiętujesz kwintesencję rozmowy – najważniejsze elementy i jej wynik.
W nauce wykorzystujesz doświadczenia z realnego życia i symulacje.
Jeśli nie możesz się ruszać podczas nauki, oglądaj działania innych.
Odgrywasz materiał, najlepiej w sposób dramatyczny, lub wizualizujesz siebie samego wykonującego dane czynności.
Lubisz przedmioty, którymi możesz manipulować: gry, klocki, plansze, markery, modele.
Chętnie angażujesz się w rywalizację, podejmujesz wyzwania.
Potrzebujesz spokojnego otoczenia do nauki, bo ruch innych ludzi Cię rozprasza.
Podczas czytania zwracasz uwagę na główną ideę i przeskakujesz detale.
Potrafisz uczyć się poprzez kartkowanie podręcznika i zwracanie uwagi na nagłówki, ilustracje i rozproszone zdania, wyławiając z nich ogólny sens książki.
Korzystasz z diagramów, zdjęć, ilustracji.
Musisz znać cel i rezultat końcowy nauki, żeby się do niej zmotywować.
J
jus.sen

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Bardzo ciekawe - dzięki:)
S
suri_katka1

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Czy Drama of the week to audycja w BBC 4 extra? Chciałabym wkręcić się w jakąś audycję żeby słuchać jej codziennie albo nawet sobie nagrywać ale nigdy nie mogę natrafic na coś co mnie zaciekawi, albo gdy włączę to jest już końcówka czegoś.
kingamusic
patryktt21 - Afternoon Drama jest.Możesz każdą audycje sobie przesłuchać ,niezeleżnie od tego co leci w danym momencie, dodatkowo masz jeszcze tutaj program.
http://www.bbc.co.uk/radio4extra/programmes/schedules
- 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

bbc 4 extra ma mnóstwo słuchowisk-ale każdy odcinek dostępny jest tylko przez 7 dni - nagrywać się nie da - chyba ,ze zapłacisz - ja tego słucham nagminnie (gatunek:crime) - ale nie jest lekko- niemniej jednak warto -bo można się oswoić z pięknym akcentem ,potocznym językiem no i z szybkim tempem -
zorija

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Naprawdę tylko przez 7 dni? Czyli warto zacząć od poniedziałku? Jest taki program Screamer radio, jest tam BBC i można sobie nagrać audycje m
kingamusic
zorija - tego to nie wiedziałam- nie znałam takiego programu - masz ten program ściągnięty? muszę się temu przyjrzeć -bo nie jestem zbyt biegła w co bardziej skomplikowanej obsłudze komputera-chyba córka będzie musiała pomóc.na stronie bbc programy są dostępne tylko przez 7 dni - ale to wystarczy do bieżącego słuchania ,tyle że się jest uwiązanym do komputera - 10 lat temu
kingamusic - Teraz niestety używam tableta, a Screamer radio jest tylko na razie do windowsa, przez co bardzo ubolewam. Jest to darmowy program i bardzo łatwy w obsludze. Jest tam kilkaset stacji radiowych podzielonych wg narodowości, tematyki, rodzaju muzyki itp. Najlepsze programy zaznacza się jako ulubione i mozna słuchać oraz nagrywać :-) - 10 lat temu
zorija - dzięki - zabiorę się za to - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dziękuję, że zadałeś to pytanie, bo ja mam ten sam problem. Moje uszy to jakaś katastrofa. Boję się, że nigdy tego nie przeskoczę i że nie będę rozumiał, co ludzie do mnie mówią. Mam nadzieję, że odpowiedzi udzielone przez innych użytkowników pomogą mi.
beatusmartinus

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ja zaczynałam naukę rozumienia ze słuchu od słuchania najprostszych słuchanek (z serii Penguin Readers) i w miarę jak zaczynałam je rozumieć przechodziłam do coraz trudniejszych (po Penguin Readers słuchałam podcastów z eTutora: English Teacher John, następnie 6 minute English). Nigdy nie słuchałam słuchanek, które były dla mnie zbyt trudne, dobierałam podcasty do swojego poziomu. I tym sposobem w przeciągu 5 miesięcy moje rozumienie ze słuchu baaardzo się poprawiło, obecnie jestem w stanie zrozumieć podcasty na praktycznie każdym poziomie, jednak mam czasem problemy z rozumieniem radia BBC.
mniszka

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Mi bardzo pomogły podcasty z British Council Learn English - audycje radiowe - 3 serie po okolo 20 odcinków. Bardzo urozmaicone. Na początku prawie niczego nie mogłam zrozumieć, a pod koniec prawie wszystko :-)
A ostatnio obejrzałam kilka odcinków Beverly 90210 i ku mojemmu zaskoczeniu rozumiałam jakieś 70-80% treści. Trening czyni mistrza! :-)
kingamusic

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Najlepszym sposobem jest niepoddawanie się. Najlepiej każdego podcastu słuchać kilkakrotnie, 10-15 razy, nawet więcej. Pierwsze dwa słuchać po prostu, potem przeczytać tekst, albo czytać słuchając, potem znów tylko słuchać. Po pewnym czasie, gdy już jest się pewnym, że wyłapuje się wszystkie słówka i się rozumie to czego się słucha, można przejść do następnego. W ten sposób uczymy się też automatycznie gramatyki, no i powtarzając to, co się słyszy - wymowy
G
Gevelka

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Witaj jus.sen

Miałam dokładnie ten sam problem. Ale uwaga! już jest lepiej. Początkowo próbowałam słuchać (np. podczas oglądania filmu lub programu) i jednocześnie czytać napisy. Skutek był taki, że owszem, rozumiałam - niestety tylko i wyłącznie dzięki temu, co przeczytałam! Dlatego postanowiłam wyłączyć napisy, oglądać najpierw bardzo proste seriale czy nawet bajki i wsłuchiwać się w to, co mówią. Było to trochę irytujące, bo niewiele rozumiałam, ale ćwiczenie czyni mistrzem - po pewnym czasie zaczęłam wyłapywać coraz więcej i więcej. A to zdecydowanie zachęcało do dalszych prób. Oczywiście, jak wcześniej zauważyli Użytkownicy, źródeł do takich ćwiczeń jest w Internecie co niemiara. Do wyboru, do koloru, do przyjemnego słuchania ;)A na forum eTutora znajdziesz mnóstwo odnośników do bardzo ciekawych stron internetowych, np.
tutaj ---> https://www.etutor.pl/pytania-jezykowe/watek/441623-Jakie_seriale_w_jezyku_angielskim_polecacie.html?unread
tutaj ---> https://www.etutor.pl/pytania-jezykowe/watek/50695-Porzadkujemy_Diki_Podcasty.html?unread

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo cierpliwości :)

-- Never make fun of someone who speaks broken English. It means they know another language. (H. Jackson Brown)
baassiam
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu
kingamusic - Pamiętam jak na forum radzono żeby oglądać filmy bez napisów, co mnie także irytowało, bo nic nie rozumiałam, więc włączałam napisy i może nauczyłam się 2 zwrotów. - 10 lat temu
baassiam - A właśnie chodzi o to, żeby się nie poddawać. Ja spokojnie nie mogłam obejrzeć żadnego filmu! Coś się domyślałam, bo widziałam na ekranie akcję, ale co mówili - nie miałam zielonego pojęcia. Jednak po pewnym czasie, trochę nerwowym :), zaczęłam rozumieć wiele zwrotów. - 10 lat temu
beatusmartinus - Baassiam, a słuchałeś świadomie? To znaczy byłeś skupiony na celu aby jak najwięcej wyłapać, czy też po prostu spokojnie osłuchiwałeś się? - 10 lat temu
baassiam - Gdy przestałam oglądać filmy z napisami, musiałam (i chciałam) słuchać świadomie. Samo osłuchanie na początku nie wystarcza. Owszem, początkowo wyłapywałam bardzo niewiele, co było bardzo denerwujące. Później jednak, łapałam coraz więcej wyrażeń, a te które zapadały mi w pamięć - szukałam w słowniku, a następnie zapamiętywałam - na przyszłość :) - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Odnośnie drama of the week (radio 4) teraz jest bardzo ciekawa sztuka "Baby Farming". Dostępna jeszcze 4 dni, ale można ściągną:)
S
suri_katka1

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Nie rozumiesz filmu ponieważ 95% filmów to filmy amerykańskie więc nieco inny akcent, wymowa,intonacja. Po drugie każda klatka filmu kosztuje więc aktorzy mówią nieco szybciej, wgóle amerykański jest szybki. po trzecie w filmach często używa się slangu, nowomowy, idiomów,itp. zamów sobie fiszki z bodajże Edgard 'slang filmowy ' myślę,że pomoże. Musisz brać pod uwagę ,że uczysz się zapewne Brytyjskiej odmiany do kontaktów międzynarodowych czyli zrozumiesz BBC, Euro News i takie tam jednak pamiętać należy ,że filmy to poziom C1 więc poziom rodowitego mówcy po naprawdę kilkudziesięciu latach solidnej nauki. Tak już jest, moja szwagierka pracowała w Katowicach i często nie rozumiała miejscowych ,a przecież to Polacy-wiesz w ilu regionach Polski mówią tak,że zrozumiesz co trzecie słowo-wszędzie oprócz Zachodniopomorskiego i Dolnośląskiego są gwary,dialekty,slangi. Po czwarte nie ucz się angielskiego z filmów bo to jest bez sensu, słuchaj Blondynki na językach, metody krebbsa, działaj na e-tutorze, a filmy oglądaj z napisami po angielsku. Są rzeczy,których nie przeskoczysz, ja mimo ,że skończyłem germanistykę i wydawało mi się ,że jestem guru j.niemieckiego pojechałem kiedyś do niedoszłych teściów do Plauen -początkowo spoko, na luzie po czym jej matka poinformowała mnie ,że długo jej nie widziała i przechodzą na lokalny dialekt -nie rozumiałem prawie nic więc nie pekaj tylko zakuwaj;)
D
dawid34

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki