ZALOGUJ SIĘ

Schemat do samodzielnej nauki języka angielskiego

10 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
Cześć

Mam do Was pytanie.
Chodzi mi wypracowany i sprawdzony przez Was schemat do samodzielnej nauki angielskiego. Wiem, że każdy indywidualnie musi sam dopasować go do siebie. Wpływa na to wiele czynników takich jak czas i inne elementy.Jednak może macie jakiś sprawdzony sposób, którego najlepiej się trzymać tak aby najefektywniej wykorzystać czas nauki.
Sposób, który jest sprawdzony i przynosi dobre efekty.

Mam na myśli coś tego typu:
Poniedziałek-gramatyka (konkretne zagadnienie)
Wtorek- słówka
Środa- filmy z lektorem
Czwartek - lekcje etutor itp.
itd.
Czy łączycie te elementy razem,
Dzięki za pomysły
pzdr
jacek811

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 7

W moim przypadku, uczenie się słówek nie sprawdza się. O wiele łatwiej jest mi zapamiętywać nowe słowa w kontekście całego zdania. Ciekawym rozwiązaniem jest uczyć się konkretnego zagadnienia gramatycznego i podczas budowania poprawnie gramatycznego zdania wplatać w nie jakieś nowe słówko.

Nie mam konkretnego planu, ale u mnie wygląda to mniej więcej tak:

Pn. Po pracy nauka zagadnienia nr.1
Przed snem powtórki i ćwiczenia zagadnienia nr.1.

Wt. Po pracy nauka zagadnienia nr.2
Przed snem powtórki i ćwiczenia zagadnienia nr.1 i nr.2.

itd...

Zawsze przed popołudniową nauką ucinam sobie półgodzinną drzemkę. zresetowany móżdżek lepiej zapamiętuje.

Filmy i rozmowy z innymi po angielsku to tylko dodatek w wolnych chwilach.
phasola
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

A mój schemat jest prosty. Przerabiam lekcje za lekcją na e-tutorze, dokładnie i bez opuszczania zagadnień + codzienne wyznaczone powtórki + codzienne rozmowy po angielsku na portalu międzynarodowym. Po ponad roku w miarę intensywnej nauki tutaj, efekty po prostu są super.
Gramatyka jak dla mnie powinna być bardziej dopracowana i szczegółowiej wyjaśniania, ale cała reszta super :)
Ewelina79
piotrpiotrpiotrpiotr - Jeśli można wiedzieć, o jakim portalu mowa? Wróciłem do nauki angielskiego. Z pisaniem i słuchaniem radzę sobie co najmniej dobrze, nad mówieniem muszę solidnie popracować. - 10 lat temu
starylogin_kingasz3 - Cześć, Z jakiego portalu międzynarodowego korzystasz ? Łączysz się przez Skaypa ? Daj znać na maila : [...]@op.pl ( nie wiem czy na forum można zamieścić informacje o portalu internetowym ). Pozdrawiam, Kinga - 10 lat temu
Ewelina79 - Źle napisałam, mając na myśli "rozmawanie" miałam na myśli pisanie z różnymi ludźmi z całego świata albo z native speakerami też na różnych forach ogólnie dostępnych w sieci, ja przeważnie siedzę na forach podróżniczych, bo to akurat mnie interesuje. Na skypie też rozmawiam po angielsku. - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Codziennie powtarzam słówka i dodaje kilkanaście nowych ( tak aby codziennie było ok. 100 powtórek), których uczę się np. w autobusie jadąc do pracy (ok. 50 w jedną stronę;),
Wieczorem siadam na chwilę, dodaję nowe słówka, przeglądam kilka ćwiczeń,
Dwa razy w tygodniu robię sobie dłuższe sesje ok. 1,5-2h na przerabianie kolejnych zagadnień.
Oprócz tego czytam lub oglądam film jak mam ochotę, ale nie jakoś systematycznie.
Staram się przede wszystkim maksymalnie wykorzystywać chwilki w ciągu dnia na powtórki. To działa znacznie lepiej niż usiąść na półgodziny - godzinę i klepać słówka. Dzięki temu podejściu te 100 powtórek dziennie wchodzi zupełnie niezauważalnie.
ala_nina
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dzięki za odpowiedzi.
W moim przypadku na razie jeszcze nie znalazłem optymalnego rozwiązania.
Myślę, że muszę to rozpisać konkretnie na dni tygodnia i tego się trzymać cały czas(nie zmieniać założeń)
Gramatyka,pisanie tekstów,lekcje etutor, słuchanie podcastów, czytanie książki+ mp3 (na swoim poziomie),nauka słówek, filmy. Bardzo dużo mamy możliwości tylko jak to najlepiej poukładać, wybrać i w jakiej kolejności wykonywać.Czy np. łącząc wskazane elementy czy wybierając jedno zagadnienie codziennie? Wiem,że dla każdego inny schemat będzie optymalny.
pzdr
jacek811
ala_nina - Wybór schematu zależy w dużej mierze od tego ile czasu można poświęcić na naukę oraz jakie efekty chce się osiągnąć. Inaczej uczysz się jeśli chcesz zdać egzamin na certyfikat, inaczej jeśli zależy Ci na szybkiej nauce mówienia, a jeszcze inaczej kiedy będziesz pisać np. bloga po angielsku. - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Hej,
Moim zdaniem Twój schemat wygląda ciekawie i ważne żeby każdy konsekwentnie trzymał się swojego schematu. Jednak moim zdaniem ważne jest również, żeby robić to, co się lubi i co sprawia przyjemność, wtedy efekty mogą przyjść jeszcze szybciej. Na przykład ja lubię hokej na lodzie oraz formułę 1 i czytam artykuły na ten temat po angielsku(codziennie), a wyścigi i mecze również oglądam po angielsku(średnio raz w tygodniu). Ponadto polecam ten kanał www.youtube.com/channel/UC8pPDhxSn1nee70LRKJ0p3g :)
Mój sposób nauki to: ustawić tygodniowe "cele nauki" (powtórki, czas nauki, obrazki, dyktowanie, lekcje, itp.) i się tego konsekwentnie trzymać, żeby zawsze były "na zielono". Do tego dodać to o czym pisałem powyzej, żeby po prostu się nie zanudzić :D

Pozostaje kwestia rozmowy po angielsku. Ciekawi mnie to o czym pisała Ewelina79 - rozmowy po angielsku na portalu międzynarodowym ? Znacie podobne miejsca gdzie można spotkać ludzi chętnych do rozmowy po angielsku ?
Jimbo86

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

To mój plan nauki:
Rano jak mam czas słucham sobie podcastów dodając nowe słówka lub zwroty, których nie rozumiem, potem przerabiam powtórki i robię dziennie 1 lub 2 lekcje etutora. Wieczorem jak mam jeszcze czas i chęci to robię przygotowane przez siebie wcześniej testy-słówka. I tak już 4 miesiąc:) W międzyczasie jak mi wpadnie w rękę jakaś książka do gramatyki albo testy na zasadzie uzupełniania (kolokacje,słowotwórstwo) to też sobie porobię. Na weekend coś poczytam albo walne jakiś referat. Jak patrzyłem przed chwilą na statystyki to wychodziło mi średnio ponad 2h dziennie na portalu.

Na pewno tak jak wspomnieli wcześniej inni użytkownicy systematyczność to podstawa sukcesu.

Jeśli chodzi o Pana program to radziłbym słówek uczyć się codziennie. Niekoniecznie wprowadzać nowe, ale codziennie siadać do powtórek:)
S
simmy

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

"Jeśli chodzi o Pana program to radziłbym słówek uczyć się codziennie." i to jest w tym wszystkim najważniejsze. Kiedyś na forum napisałam tak ; Rezultatem jego badań jest tzw. krzywa zapominania Ebbinghausa, która pokazuje jak szybko zapamiętany materiał „wyparowuje” z naszej pamięci. Okazuje się, że już po 20 minutach zapomina się prawie 50% (w tym przypadku bezsensownych zbitek liter). Drugiego dnia w pamięci mamy tylko około 40% informacji. Po miesiącu jest się w stanie przypomnieć sobie mniej więcej jedną piątą pierwotnie opanowanego materiału!- dalej można poczytać tutaj http://zajaczkowski.org/2008/11/01/powtarzaj-i-odtwarzaj/- tak więc przerabianie danego zagadnienia raz w tygodniu to chyba nie najlepszy pomysł.
Ja przerabiam materiał na zasadzie "wszystkiego po trochu " w jednym dniu- mój system nauki jest prawie idealnie taki sam jak koleżanki ali-niny
zorija

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki