ZALOGUJ SIĘ

Czy w tym przypadku należałoby użyć czasu Present Perfect czy Past Simple?

10 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
Które zdanie jest poprawne:

When have I seen you the last time?

When did I see you the last time?
N
natys

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

present perfect używamy kiedy jest jakis skutek czegos czego zrobilismy, czasownik jest niedokonany, w past simple jest dokonany,
jezeli chcesz spytac po prostu kiedy ciebie/was ostatnio widzialem, mysle ze lepiej past simple ;) kiedy po raz ostatni ciebie widzialem, mialo miejsce w dalszej przeszlosci kiedys to nastapilo i sie skonczylo
ale nie jestem pewien, tez mam czasem problemy z tymi czasami, niby znam zasady, ale czasem tez sie zsatanawiam czego uzyc
M
mojzu
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

No właśnie nie jestem pewna ze względu na to, że pytając KIEDY JA CIEBIE OSTATNI RAZ WIDZIAŁEM można w domyśle mieć ALE CIEBIE TERAZ WIDZE. Present Perfect ma opisać czas przeszły mający wpływ na teraźniejszość. Gubię się:)
N
natys

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

"Ze słówkami pytającymi when (kiedy) i what time (o której godzinie), jeśli pytania dotyczą przeszłości, oraz słówkiem last (po raz ostatni) zawsze używaj czasu Past Simple, a nie Present Perfect."

Czyli past simple ;)
M
mojzu
ewa159 - Otóż to:-)

Dobrze jest to zapamiętać, ponieważ pojawiają się "podobne" wyrażenia, których jest o wiele więcej, a które łączą się już z Present Perfect.
A tutaj mamy do zapamiętania o wiele mniej, więc wszyscy wbijamy sobie do główek: when, what time, last - Simple Past - gdy mowa o przeszłości:-)
- 10 lat temu zmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

A jeżeli użyje FOR A LONG TIME ?
N
natys
mojzu - jak chcesz zbudowac cale pytanie? do tego wczesniejszego pytania chyba sie nie da
jezeli chcesz zbudowac cos w stylu np nie widzielismy sie przez 3 tygodnie (ale teraz sie widzimy) jest skutek i jest FOR charakterystyczna cecha present perfect
- 10 lat temu zmieniany: 10 lat temu
natys - cos w rodzaju np. kiedy ja cie widziałam ostatni raz?! albo jak jA dawno Ciebie nie widziałam - 10 lat temu
natys - cos w rodzaju np. kiedy ja cie widziałam ostatni raz?! albo jak jA dawno Ciebie nie widziałam - 10 lat temu
mojzu - kiedy ja cie widziałam ostatni raz? -> to jest to samo co na poczatku napisalas
When did I see you the last time? czyli o tym co wczesniej pisalismy

jak jA dawno Ciebie nie widziałam -> how long ago I haven't seen you (jakos tak)
present perfect, poniewaz nie widzialas ale wlasnie zobaczylas, czyli jest skutek
- 10 lat temu zmieniany: 10 lat temu
natys - Dzięki za pomoc:) - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki