ZALOGUJ SIĘ

Present perfect czy past simple?

3 lata temuostatnia aktywność: 3 lata temu
Cześć, w powtórkach mam dodane takie zdanie "She won a thousand dollars. Additionally, she found a hundred bucks on the street." Rozumiem, że zdanie jest wyrwane z kontekstu mimo wszystko czy odnosząc się tylko do tego zdania nie powinno być ono napisane w czasie present perfect ze względu na skupienie się na rezultacie? A dopiero w przypadku osadzenia tego w jakimś szerszym kontekście np pisząc wcześniejsze zdanie "She was very lucky last week"
J
jan.prusik
piotr.grela - Jaki czas jest użyty zależy od samego mówiącego. Określniki czasu zamkniętego - two hours ago, last week, last month nam pomagają w zastosowaniu czasu Present Simple ale nie muszą być użyte...

"She won a thousand dollars. Additionally, she found a hundred bucks on the street."
Zdanie może być wyrwane z kontekstu, bo może ona te pieniądze gdzieś już zainwestowała, wydała w kasynie i to jest już historia.

I wydaje mi się, że użycie tego czasu jest mniej popularne w AmE.

Present Perfect i Present Simple - kontrowersje https://youtu.be/sSHPkiiVmOM
English is fun.

Proste? Dla mnie ciągle nie za bardzo. Ale wydaje mi się, że w mówie codziennej Anglicy starają się uprościć i gramatykę i czasy.
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Obie formy są poprawne, zależnie od intencji. W czasie Present Perfect często pojawi się jakieś nawiązanie do teraźniejszości, np. She has recently won...
S
simplydalilah

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki