ZALOGUJ SIĘ

Szyk zdania Sb pay for sth in advance vs Sb pay in advance for sth

zmodyfikowany: 13 lat temuostatnia aktywność: 7 lat temu
1.Jest zdanie He paid for three nights in advance.
czy można napisać He paid in advance for three nights ?

2. Ostatnim razem, kiedy byłem w Budapeszcie, zgubiłem się.
I got lost in Budapest last time I was there.

czy zdanie When I was in Budapest last time I got lost
jest poprawne?

3. Kiedy śpię w śpiworze, jest mi gorąco.
Sleeping in a sleeping bag makes me hot.

cyz When I sleep in sleeping bag I'm hot jest ok_


ryan

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

a) He paid for three nights in advance. - to zdanie jest poprawne. Pana propozycja niestety nie, ponieważ czasownik 'pay' wymaga dopełnienia w postaci 'for sth', które musi pojawić się dokładnie po nim.

b) When I was in Budapest last time, I got lost. - Pana propozycja jest poprawna.

c) When I sleep in a sleeping bag, I'm hot. - To zdanie jest poprawne.

Proszę pamiętać, że kiedy zaczyna Pan zdanie od 'when' wprowadza Pan zdanie podrzędne, które od następnego zdania musi być oddzielone przecinkiem.
paulina_r
ryan - Dziekuje za odpowiedz i uwagi. - 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

b) Last time when I was in Budapest I got lost. - A czy takie zdanie tez jest poprawne ?

I jeszcze jedno.
I've checked out and asked for the bill. Dlaczego jest tutaj użyty czas Present Perfect ? Nie można powiedzieć po prostu: I checked out and asked for the bill. ?
D
daniello91
7 lat temuzmieniany: 7 lat temu
wojtek.j - Pierwsze pytanie: Dodaj przecinek przed "I got lost" i wszystko będzie poprawne. :-)

Drugie pytanie: Czas Present Perfect został tutaj użyty, bo... mógł być użyty. :-) A już całkowicie na serio - wszystko zależy od kontekstu. Niech cię nię zmyli druga część zdania, ponieważ ona też jest w Present Perfect - zastosowano tutaj elipsę, dzięki czemu druga część zdania nie brzmi "and I have asked for the bill.".

Oczywiście, "I checked out and asked for the bill." jest również jak najbardziej poprawne.
- 7 lat temu zmieniany: 7 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.