ZALOGUJ SIĘ

Dlaczego w zdaniu "I never told you how grateful I am" zastosowano Past Simple, a nie Present Perfect?

11 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
I never told you how grateful I am.
Dlaczego użyto tu czasu "Simple Past", a nie "Present Perfect", mimo że dotyczy wdzięczności przechodzącej na to co się dzieje obecnie (jestem wdzięczny obecnie).
Jeśli Simple Past, czy nie powinno być w takim razie:
I never told you how grateful I was?
J
Janina21

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Logicznie to biorąc w języku polskim tłumaczysz również w czasie terażniejszym drugą część zdania, bo w przeszłym wyglądało by to nieco nieuprzejmie.

Nigdy nie mówiłam Ci jaka jestem wdzięczna.I never told you how grateful I am
Nigdy nie mówiłam Ci jaka byłam wdzięczna.

Wydaje mi się ,że wdzięczność rozciąga się na przeszłość i teraźniejszość.
Wdzięczność to nie uczucie ,które przemija za godzinę.
Gdy ktoś coś zrobi dla Ciebie dobrego nie jesteś mu wdzięczna tylko kilka chwil po tym zdarzeniu, ale też w czasie obecnym.

Te drugie zdanie mówiłoby o tym ,że wdzięczna byłaś , ale już nie jesteś. Dziwne nie ? biorąc pod uwagę kontekst zdania.

Wydaje mi się ,że jest tutaj zastosowana pewna reguła gramatyczna, jeśli chodzi o j. angielski.
Poczekajmy, może ktoś jeszcze udzieli wyjaśnień :-)
spirulinka
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Według mnie racja, bardziej uzasadniony byłby Present Perfect, ponieważ nawiązuje do teraźniejszości. Natomiast zdanie "I never told you how grateful I was." nie bardzo mi pasuje, gdyż mowa zależna i następstwo czasów jest stosowane do przytaczania wypowiedzi. Tutaj jednak nikt nic nie powiedział. Jeśli nawet traktować by to w ten sposób(podciągając pod mowę zależną) to i tak nie będzie zasady następstwa czasów, gdyż jedna z zasad mówi, że nie stosujemy cofania czasu gdy mówimy o rzeczach wciąż aktualnych, a ta wdzięczność trwa cały czas. Tak ja to widzę.
wacek6713
Janina21 - To drugie zdanie też mi nie odpowiada, ale zgadzam się, że bardziej pasowałby Present Perfect,
Pzdr.
- 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki