ZALOGUJ SIĘ

Dlaczego to zdanie nie jest w present perfect continuous?

zmodyfikowany: 11 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
Dopiero się uczę, ale tutaj nijak mi nie pasuje past simple. Dlaczego go tutaj wykorzystano?

She didn't notice it until now.
Otus

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Present Perfect Continuous używamy mówiąc o czynności, która rozpoczęła się w przeszłości, trwała nieprzerwanie i trwa do chwili obecnej, a obecnie ona to zauważa, więc ten czas nie pasuje.
wacek6713
Otus - Nie mogę się zgodzić. Posiłkując się moja mądrą książką do czasów to ppc "wyraża czynność dopiero co wykonaną bądź nadal wykonywaną".

Tutaj jest mowa o czymś ciągłym z przeszłości. Mogła czegoś nie widzieć cały dzień lub tydzień, ale teraz to zauważyła i to już podlega przeszłości dla mnie.
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
asiowe1 - "Until now" wyraźnie zaznacza tutaj że właśnie present perfect i perfect continuous tracą swoje prawa tutaj, zaczęła czy zaczyna się przeszłość :D - 11 lat temu
Otus - Niezbyt rozumiem co chciałaś mi przekazać. - 11 lat temu
wacek6713 - Otus, to co mówisz można interpretować na dwa sposoby, albo czegoś nie zauważyć w jednej chwili, albo nie zauważać przez jakiś ciągły czas. Zależy co autor ma na myśli.Więc myślę, że to jest niepotrzebne czepianie się.
Co do czasu "continuous" to nie może wyrażać czynności dopiero co wykonanej, bo byłoby to równoznaczne z jej zakończeniem, więc już nie trwa, natomiAst tu nie jest powiedziane nic o widocznych i odczuwalnych skutkach, gdzie uzasadnione byłoby użycie P.P.C.
Natomiast twoja druga część wypowiedzi "... i to już podlega przeszłości dla mnie.", potwierdza nieuzasadnione użycie P.P.C. ponieważ jest to czas teraźniejszy, pomimo różnych jego polskich tłumaczeń.
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
wacek6713 - Przykład w PPC:
Well, I haven't been noticing it, so I have to pay for that now.
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
asiowe1 - to "until now" jest podobną regułą jaka panuje w czasie present perfect, który to "present perfect" nie obowiązuje jeżeli chcielibyśmy użyć w zdaniu : "yesterday", "the day before", "two days ago" bo oznacza to dosłownie, że coś się już wydarzyło w tamtym momencie, np: nie można napisać : "I haven't been here two days ago." Chociaż ma logiczne mniemanie że jeżeli nie byłeś tu dwa dni temu to jesteś teraz, i właśnie to jest coś czego trzeba się nauczyć na pamięć uważam. A "until now" jest chyba taką granicą ostateczną :p - 11 lat temu
Otus - @wacek6713

Nie zgodzę się, że ppc nie można zastosować odnośnie zakończonej czynności. Można.

@asiowe1
Zapomniałem o tym określeniu czasu. Dzięki. Dalej jednak nie ogarniam zastosowania ps w tym zdaniu. Będę chyba musiał żyć z tą drzazgą w mózgu. :)
- 11 lat temu
wacek6713 - Otus, wyjaśniłem, że można, ale muszą byś widoczne skutki jakiegoś działania po jego zakończeniu.
Poza tym mam odczucie,że nie pomogą żadne wyjaśnienia, jeśli ktoś uprze się przy swoim.
Zostało wyjaśnione, że jest "until now", że czynność jest zakończona i nie ma odczuwalnych skutków w teraźniejszości, a ty dalej swoje.
- 11 lat temu
asiowe1 - to trzeba poćwiczyć, czasami od razu nie idzie czegoś w życiu od razu zrozumieć, tak jak Wacek napisał, nie ma to wpływu na to co się obecnie dzieje i będzie się działo, chociażby z tego względu że nie ma koncówki -ing nigdzie, która w continuous występuje :p - 11 lat temu
Otus - Nie ma zauważalnych skutków, bo to przykładowe zdanie bez historii. Przede wszystkim nie wiemy co zauważyła. Nie znamy kontekstu (a tym samym czy były jakieś skutki), ale nie o to tutaj chodzi. Mnie po prostu until now gryzie się z ps i nie rozumiem zastosowania tego czasu w tym zdaniu. Wprowadza ono dużo zamieszania dla uczącej się osoby. - 11 lat temu
wacek6713 - A ja nie rozumiem co ci się gryzie. Obojętnie jak to przetłumaczymy (dotychczas, aż do teraz, do tej pory), zawsze wszystko przedtem jest przeszłością, więc nie bardzo rozumiem twój tok myślenia.
Mówisz "nie o to tu chodzi", a właśnie, że o to! Wcześniej podałem ci przykład uzasadnionego użycia PPC, w którym też nie jest wyjaśnione co się zauważa.
- 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.