ZALOGUJ SIĘ

Past Simple vs. Present Perfect - kiedy używany / róźnice

3 lata temuostatnia aktywność: 3 lata temu
Cześć, mam problem aby określić kiedy użyć czasu Past Simple a kiedy Present Perfect w nw. zdaniach:

A) Have you ever been to a jazz club? Present Perfect - jest to doświadczenie z przeszłości w określony czasie
B) Yes, I have.
I have been to a few. Present Perfect - jest to doświadczenie z przeszłości, jest określona ilość
My favourite is Jazz Cellar.
I have been there hundreds of times. Present Perfect - jest to doświadczenie z przeszłości, jest określona ilość
A) Yes, I think I have gone there too. Present Perfect - jest to doświadczenie z przeszłości
I went there last year. Past Simple - jest określenie czasu
B) Have you liked it? Nie wiem co poprawne Did you like it?
A) Yes, I have. w zalezności co wyżej Yes, I did.
It was great. There was a brilliant singer - her name was Erica something.
B) Erica Sousa. I have seen her a few times. Present Perfect - jest to doświadczenie z przeszłości, jest określona ilość. She is amazing.
In fact, she played a concert there last week. Past Simple - jest określenie czasu
A) Have you gone to that concert? Present Perfect - jest to doświadczenie z przeszłości
B) No, I haven't. I wanted to buy but I had a meeting at work and I have finished late. Present Perfect - jest to doświadczenie z przeszłości

Z góry dziękuję za pomoc.
N
Nauka_07
piotr.grela - Moim trudność polega, że nie raz można zastosować Past Simple i Present Perfect, jeżeli można użyć oba czasu to Amerykanie wybiorą prosty czas czyli Simple a Brytyjczycy Present Perfect.

A) Have you ever been to a jazz club?
OK. Akcent położony jest na pytanie o doświadczenie.

B) Yes, I have.

Ja bym odpowiedział: "I was". Nie zgadza się to zbytnio ze schematem krótkich odpowiedzi w Present Perfect.
Ale tak bym odpowiedział.

B) Have you liked it? Did you like it?

Ja bym się zapytał się jak to było rok temu:
"Did you like it?"
"Have you like it?"
Jeżeli ten koncert niedawno się skończył, przed chwilą...
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

"Erica Sousa. I have seen her a few times. Present Perfect."
Doświadczenie do tej pory i Ty żyjesz i Erica Sousa, czyli przeszłość niezakończona, możesz ją jeszcze zobaczyć.

"A) Have you gone to that concert?

B) Present Perfect - jest to doświadczenie z przeszłości"

I ja znowu odpowiedziałbym
B: No, I didn't. I wanted to buy but I had a meeting at work and I have finished late.

Tak bym odpowiedział. Nie jestem pewien czy zgodne to by było z regułami gramatycznymi.

I tutaj https://youtu.be/f6DwldfEqC8
Pan Paweł z kanału English is Fun, wyjaśnia, jakie są problemy
zastosowaniem czasu Present Perfect i Simple Past.
piotr.grela
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dziękuje bardzo za pomoc :) Jutro będę studiować filmik.
N
Nauka_07
piotr.grela - Szczerze mówiąc ja ciągle mam z tym kłopot, gdy oglądam seriale, głównie jeden: "Eastenders" - staram się zwrócić uwagę na użycie czasu Present Perfect, strony biernej, Conditionali, elips językowych...

Present Perfect a Present Simple kontrowersje
https://youtu.be/sSHPkiiVmOM
English is Fun
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki