ZALOGUJ SIĘ

Pytanie dotyczące nauki akcentu amerykańskiego

4 lata temuostatnia aktywność: 4 lata temu
Witam w tym momencie się uczę się języka angielskiego i bym chciał również się nauczyć akcentu amerykańskiego tylko w problem w tym ze nie wiem jak się za to zabrać i od czego muszę zacząć z tego co czytałem w internecie ze trzeba się nauczyć jakiś symboli fonetycznych by mieć idealny akcent
Więc proszę o jakieś porady i pomoc
Pozdrawiam
K
Kerper

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Na akcent składają się wymowa pojedyńczych głosek w wyrazach, łączenie wyrazów w całość, intonacje i inne rożne procesy fonologiczne.
To nie jest nauka na weekend a na lata :-)

W amerykańskim i brytyjskim najpopularniejszym dźwiękiem jest dźwięk Schwa "ə" i nauka jego jest bardzo istotna bo wpływa na melodykę języka.
https://youtu.be/syX-07rhxoE

Ważne w języku brytyjskim i amerykańskim jest proces fonologiczny polegający na łączeniu wyrazów:
https://youtu.be/hYcbugrzKSA

Moim zdaniem najtrudniejsza w w wymowie amerykańskiej jest wymowa litery "t" która może mieć 6 różnych wymów:
min. True T, Flap T, Held T, Vanishing T
https://m.youtube.com/watch?v=_3zbmyUu8-s

Wymowa "r" w odmianie amerykańskiej też jest specyficzna.
https://youtu.be/3XRTN5gW4oU

Co do akcentów, chyba może jest tak jak w UK, że nie ma jednolitego akcentu. Chociaż, nie mieszkałem w US i nie wiem w jaki sposób się tam akcent zmienia oraz w jakim stopniu slang ma wpływ na język mówiony.

Kiedyś firma Supermemo wydała jeden z najlepszych swoich produktów, kurs wymowy brytyjskiej i amerykańskiej, nie wiem czy go mają jeszcze w swojej ofercie.

Najlepszą metodą nauki akcentu jest jego odsłuchanie, w przypadku języka amerykańskiego nie ma z tym problemu, bo jest Netflix :-)

O ile łatwiej nam zrozumieć, ze słuchu język amerykański, to w moim odczuciu wymowa amerykańska nie jest taka prosta, jakby się mogło wydawać.
piotr.grela
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Naukę akcentu, w tym wypadku amerykańskiego, warto zacząć od poznania podstawowych dźwięków w nim występujących. Często zapominamy, że w angielskim jest dużo głosek, których w j. polskim nie słyszymy, przez co czasami błędnie odnosimy angielską wymowę do polskiej i upraszczamy.

No bo jak wymawia się wyraz "bad" — to jest /bad/ czy /bed/? Okazuje się, że ani jedno, ani drugie, tylko dźwięk pomiędzy tymi /a/ oraz /e/, tzn. /æ/.

Do tego właśnie przydają się symbole fonetyczne z IPA - International Phonetic Alphabet. Umożliwiają one dokładniejszy zapis wymowy. Nie warto uczyć się tego na pamięć, tylko od czasu do czasu sprawdzać, jakie dźwięki budują dany wyraz. Można to sprawdzać w słownikach, np. Cambridge, gdzie dostępne są nagrania z wymową UK i US.
Tutaj są na przykład różne głoski http://www.antimoon.com/how/pronunc-soundsipa.htm możesz się trochę z nimi osłuchać.

Oprócz tego przydają się filmiki i podcasty dotyczące wymowy. Ja słuchałem tych, ale nie w całości.
https://pronuncian.com/
Rachel's English na YouTube https://rachelsenglish.com/
https://beckeraccentreduction.com/free-podcasts/

Pomocne w kształtowaniu akcentu jest oczywiście słuchanie. Warto oglądać filmiki, filmy, seriale itp. wszystko z tym akcentem, którego chcesz się nauczyć. To nie znaczy, że masz ignorować brytyjski, ale jednak widzę u siebie, że mam spore przesunięcie w stronę US, jeśli chodzi o treść materiałów.
Wcześniej słuchałem też radiów intenetowych z kategorii news/talk w tle przy komputerze, tutaj wymieniłem kilka
https://www.etutor.pl/forum/thread/996172-Jakiego_angielskojezycznego_radia_internetowego_sluchac.html
Nie każdej osobie odpowiada radio bez muzyki, ale mnie to się podoba.

Możesz także czytać na głos i starać się wymawiać zgodnie z tym akcentem.
Zwróć uwagę przede wszystkim na wymowę amerykańskiego R, strong and weak patterns, minimal pairs, dźwięk schwa, głoskę /æ/, która w AmE ma charakterystyczną wymowę, no i wymowę "t" w wyrazach "better" albo "nationality", gdzie rzeczywiście to "t" brzmi prawie jak "d", niektórzy twierdzą, że jak polskie "r" (w nationality chodzi rzecz jasna o drugie "t", a nie pierwsze). To tylko pewne zagadnienia, bo trudno wszystko tu opisać.

Tutaj jest inny temat, niektóre rzeczy mogą się powtórzyć.
https://www.etutor.pl/forum/thread/995261-Problem_z_wymowa_jezyka_Angielskiego_oraz_Polskiego.html

Co do regionalnych akcentów, to fakt, że istnieją różne, np. Southern, jak pisze Piotr, New York, Boston, African American albo tzw. hillbilly charakterystyczny dla terenów wiejskich. Najlepiej trzymać się tego głównego – General American, ponieważ ten jest najpopularniejszy w mediach i raczej wszyscy go rozumieją.

Gdyby był z czymś kłopot albo coś niejasne, to pisz. Nie powiem, że jestem ekspertem odnośnie akcentu US, bo na pewno nie jest idealnie, ale odkąd samemu zacząłem się go uczyć, to idzie coraz lepiej.
N
NY-NY
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu
Kerper - Dzięki ci za bardzo za pomoc
Pozdrawiam ;)
- 4 lata temu
piotr.grela - Kajetan wydaje mi się, ze wymowa "asha", "motylka"- "æ" jest inna w British English i American English?

Tak się zastanawiałem na ile pomocny i wierny w nauce angielskiego jest zapis fonetyczny IPA?
- 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu
ang-nsw - Czy warto wzorować się na tym? Czy to jest General American?
https://www.englishcoachchad.com/basic?cid=91bf9b40-15aa-4118-8bb8-a9d06bb80b49
- 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu
NY-NY - Zapis IPA na pewno pomaga, bo pozwala dostrzec wiele dźwięków, których nie widać po literach, ale też nie jest zawsze 100% dokładny, problem w zapisie stanowi chociażby amerykańskie twarde "t", sam też wymieniłeś różne jego rodzaje, niektórzy piszą normalnie jako /t/, czasami /t̬/, a zdarza się też /ɾ/. Co do /æ/ mam dokładnie takie samo odczucie. Pomimo że pisze się je tak samo w obu akcentach, to wymowa jest inna. - 4 lata temu
NY-NY - W którymś z tematów o tym pisałem z przykładami, ale nie mogę teraz znaleźć, to wspomnę, że słychać różnicę, chociażby tutaj https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/bad
https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/ant
https://www.ldoceonline.com/dictionary/cat
Zawsze mam wrażenie, że z tych dwóch w wersji BrE ten dźwięk jest bliższy /a/, a w AmE bardziej /e/, może nawet takie szybkie przeciągnięcie /ea/. Bez dźwięku trudno wytłumaczyć, co mam na myśli, ale jak dla mnie jest wyraźnie inaczej.
- 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki