ZALOGUJ SIĘ

No more/no longer

5 lat temuostatnia aktywność: 5 lat temu
Hej, mam pytanie dot. powyższej konstrukcji. W notatce do lekcji B-1 - 33 napisane jest, że wyrażenia no more używa się w razie braku kontynuacji jakiegoś stanu i podany jest przykład: You should fear no more. Z kolei w lekcji 34, też oczywiście B-1 napisane jest, że wyrażenia no longer używa się do zakończenia trwania określonego stanu. Jak wiadomo, no more i no longer nie można używać zamienne. W takim razie jak to odróżnić w przywołanym kontekście?
N
nox_name

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

no more / no longer jest w B1/34/1 i B1/34/2.

1. no more (określnik w miejscu przymiotnika, przed rzeczownikiem) jak coś było, ale się skończyło:
There is no more milk.

2. no more (przysłówek) jako koniec stanu:
You should fear no more. There will be no more answers.

3. no longer jako koniec czynności (przed czasownikiem, ale po modalnym, posiłkowym i "be"):
He no longer works here.

4. no longer jako koniec stanu:
I can stand it no longer.


Z 2. i 4. wynikałoby, że pojawia się zamienność no more / no longer: (ALE patrz też video poniżej !!)
She loves me no more.
She loves me no longer.

Znalazłem tylko jedno video na ten temat ( https://m.youtube.com/watch?v=gn0nAct_XJ8&t=4s ).
Pani mówi w nim czytelnie, że:
- "no more" na końcu zdania jest "old+fashioned" i źle brzmi.
- "no longer" należy stawiać przed czasownikiem.

Czy ktoś bieglejszy nas tu wesprze?
parseq
5 lat temuzmieniany: 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Cześć,

zarówno "no more" oraz "no longer" można używać jako przysłówki, jednak niezamiennie, ponieważ odnoszą się one do innych kwestii. "No more" wskazuje na brak kontynuacji konkretnego stanu, czyli jak cytuje nox_name "You should fear no more." W tym zdaniu "no more" wskazuje na stan lęku, w jakim znajduje się podmiot. Natomiast "no longer" funkcjonuje jako przysłówek, który odnosi się do czynności. Przykładem może być zdanie "He no longer works in school", gdzie "no longer" odnosi się do pracowania jako zakończonej czynności.

Klaudia
klaudia.dol
Pracownik eTutor
parseq - Wymienione przez Panią Klaudię informacje znalazłem juz wcześniej w lekcji B1/34/1 i B1/43/2, więc wątpliwości pozostały.
Czy można prosić o odniesienie się do mojej odpowiedzi umieszczonej powyżej ?
Które stwierdzenia tam zawarte są poprawne a które są błędne ?
- 5 lat temu zmieniany: 5 lat temu
klaudia.dol - Wszystkie zdania są poprawne. Najczęściej można spotkać "no longer" między rzeczownikiem a głównym czasownikiem, jednak może się on również znaleźć na końcu zdania, co wskazuje na emfazę.
W notatce została uzupełniona informacja o miejscu, w którym występuje "no more" w zdaniu.
- 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki