ZALOGUJ SIĘ

Jak się uczyć, żeby sie nauczyć

5 lat temuostatnia aktywność: 5 lat temu
Jak w temacie.
Od dłuższego czasu się nad tym zastanawiam. W tygodniu na naukę poświęcam: 4x50 minut szkoła Callana (od września mam zamiar zmienić na Empik), 1x 30 minut konwersacje z osobą biegle znającą język, około 7 godzin aplikacje w komórce (Dualingo, Memrize, Mondly Languages), 5 godzin telewizji (przede wszystkim seriale, oglądam raz, nie wracam do obejrzanych treści), około 7 godzin eTutor. W eTutorze niestety większość czasu poświęcam na powtórki, resztę na lekcje (przede wszystkim A2/B1 żeby uporządkować sobie wszystko), trochę gry. Na czytanie brakuje czasu....
Ponieważ jestem 40+ już tak szybko nie przyswajam nowej wiedzy i mam wrażenie, że stoję w miejscu...
B
Bogusia1231
netis7 - Sporo czasu poświęcasz na naukę! Ja "tylko" 2 godzinny dziennie a i tak wydaje mi się dużo...
Poziom mam trochę niższy i też nauka idzie mi jak po grudach... No ale cóż, traktuję to jako "drogę" i zdaję sobie sprawę, że każdego dnia jestem lepszy niż poprzedniego. I o to chodzi - żeby iść do przodu. Mój mistrz powiedział: "Trenuję Tai-Chi 70 lat i cały czas odkrywam coś nowego." Wprawdzie słowa te dotyczyły całkiem innej materii ale pewne zasady są uniwersalne!
- 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

Bogusia po czym poznajesz, że stoisz w miejscu? W sumie dość sporo czasu poświęcasz na naukę. Ja również jestem w podobnym wieku, ale przyjęłam metodę nauki poprzez zabawę, czyli angielski (a dokładnie nauka) ma sprawiać mi radość. Uczę się tylko poprzez platformę + czytam magazyn English Maters (tam też jest możliwość ściągnięcia artykułu, który jest czytany po angielsku przez lektora), czasami jak mam chwilę to jeszcze posiłkuję się Diki podcasty... i to wszystko :-)
yoasia1003

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Może nie stoję w miejscu, ale cały czas mam świadomość, że to co umiem stanowi kroplę w morzu... Wiem, że mam braki w gramatyce, ale gdzie się nie ruszę tam spotykam nowe słowa... W moich założeniach jest jeszcze codziennie pół godziny gramatyki i pół godziny literatury zawodowej, a niestety absolutnie tej godziny nie mogę znaleźć...
Co do nauki poprzez zabawę, ogólnie nauka sprawia mi przyjemność, ale chciałabym dojść do perfekcji, a do tego potrzeba dużego zaangażowania...
B
Bogusia1231
tlstar - Myślę, że "perfekcji" nie osiągniesz przez samą naukę. Ja uważam,że jedyną drogą na pewnym już etapie znajomości języka jest przebywać z mówiącymi (wyłącznie) w tym języku. Pytanie czy w ogóle się da się osiągnąć "perfekcję". - 5 lat temu
Bogusia1231 - No to niech będzie mocno zaawansowany:)) - 5 lat temu
lsennik - Bogusiu, myślę, że bardziej powinnaś skoncentrować się na kwestii wyznaczania sobie osiągalnych celów nauki i rozbijania problemów, na mniejsze jednostki. Język ewoluuje, więc ciężko jest opanować "całość", która cały czas rośnie.
Ja mam za sobą naukę angielskiego od przedszkola, potem w szkole/prywatnie, studia językowe jedne i drugie, kilkanaście lat pracy jako lektor. Codziennie znajduje nowe słowa, których wcześniej nie znałem, ale traktuję to bardziej na zasadzie ciekawostki i motywującej rzeczy do dodania do powtórek. Powinnaś porównywać swoją wiedzę do dnia poprzedniego, a nie do ogółu dostępnej wiedzy, tej nikt nie jest w stanie opanować.
- 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Trudno sie nauczyc jezyka ale przestajac powtarzac mozna wypasc z rytmu i tylko byc pasywnym uzytkownikiem jezyka. Tak mam z niemieckim i rosyjskim, potrafie cos tam zrozumiec i przeczytac ale juz z powiedzeniem czy napisaniem mialbym duze problemy.
piotr.grela

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

I'm impressed... As the saying goes "It's never too late to learn" (something like that). Recently I discovered nice website: www.pbs.org, totally free of charge and with English subtitles. Of course it is American English. But I think it shouldn't be a problem for you. I hope that it will be useful. In my opinion the best way to master some language simply doesn't exist. But hard work brings great effects for sure. First of all you must realize yourself that everything takes time. There's no magic formula for learning languages. Personally I know examples where people speak four languages (with Polish five) but that are exceptions. Anyway, don't give up. I wish you a lot of success and tomorrow will be better.
A
aisak85

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki