ZALOGUJ SIĘ

Kiedy należy dać przedimek określony kiedy nieokreślony

5 lat temuostatnia aktywność: 5 lat temu
Ogólnie zasady stosowania przedimków znam ale gdy w czasie powtórek uzupełniam brakujące wyrazy to naprawdę nie mogę trafić.
Skopiowałam dwie moje odpowiedzi zakwalifikowane jako niepoprawne. Nie widzę różnicy między nimi. Nie mogę zgadnąć co autor poprawnej odpowiedzi miał na myśli, dlaczego raz traktuje lokalizację jako znane miejsce a raz nie.


Moja odpowiedź: She is sitting in the armchair
Podana poprawna wersja: She is sitting in an armchair.


Moja odpowiedź: The children are in a box
Podana poprawna wersja: The children are in the box.
E
ewakb

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Każde z podanych odpowiedzi są jak najbardziej prawidłowe. Zdania są wyrwane z kontekstu, a dopiero ten decyduje o tym, jaki przedimek należy użyć w każdym przypadku. Tzn. czy chodzi o "ten" konkretny box/armchair (wówczas użyjemy 'the') czy o ogólnie o dowolny (wówczas 'a'). Masz więc rację, że gramatycznie nie widzisz żadnej różnicy.
T
tlstar
5 lat temuzmieniany: 5 lat temu
ewakb - Gdyby to był dłuższy tekst to było by jasne. W powtórkach są pojedyncze zdania, więc powinno być jednolicie bo to denerwuje gdy pisze poprawnie a wyskakuje mi na czerwono, że źle napisałam i muszę jeszcze raz. A za moment jest drugie zdanie i poprawna odpowiedź jest na odwrót. Mój wniosek - to trzeba ujednolić w dziale powtórki - 5 lat temu
parseq - Zgadzam się z Wami, ale ujednolicenia się nie doczekamy. (Uczylibyśmy się jednostronnie?)
Wyjściem jest pozostawienie sobie wskazówki w notatce do danego elementu w powtórkach, typu: jakiś fotel albo ten fotel.
- 5 lat temu zmieniany: 5 lat temu
tlstar - @ewakb, a czy możesz uzasadnić dlaczego MUSISZ JESZCZE RAZ? Przecież to Ty sama się oceniasz, więc w prawidłowej odpowiedzi widzisz, że odpowiedziałaś prawidłowo, a różnica wynika wyłącznie z użytego przedimka, co jak wyżej wskazałem nie jest żadnym błędem. - 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Jak ktoś jest na etapie "uczę się" to w takich sytuacjach nie ma pewności czy jego założenie jest poprawne.
Dla przykładu tylko w dzisiejszych moich powtórka takich wątpliwości miałem... 8. Część z nich już gdzieś-kiedyś rozwiązałem, inne są "nowe". I tak z nowych lekcji, dotyczących "a/the" mam:

1.kupić mieszkanie -> buy a flat (mniemam, że the będzie równie poprawne?)
2.zmienić rezerwację -> change a reservation (rozumiem, że podchodząc do okienka mówię a a w dalszej rozmowie już the i również oba tłumaczenia są poprawne?)

Moim zdaniem eTutor powinien akceptować wszystkie poprawne tłumaczenia, a przynajmniej te podstawowe w sytuacjach z większą różnorodnością.
Uczę się równolegle z Duolingo. Jakkolwiek eTutor jest znacznie bardziej dojrzałym kursem to omawiane tu zagadnienie jest znacznie lepiej rozwiązane. Mimo to, jak na 10 alternatywnych tłumaczeń braknie 11-ego to ludzie w komentarzach psioczą, że Duolingo jest "do niczego".

PS: założę osobny temat z innymi wątpliwościami jakie miałem w dzisiejszych powtórkach. Poproszę doświadczonych kursantów o korektę
N
netis7
darkobo - tlsar już Ci wyżej napisał. Taki urok języka angielskiego. W polskim nie mamy odpowiednika a/the, dlatego nam tak trudno to pojąć. Kinieczny jest kontekst, żeby wiedzieć, czy powinien być rodzajnik okerślony czy nieokreślony. Jedyne wyjście dodawać notatki do powtórek. Nie wyobrażam sobie, jak inaczej eTutor mógłby to zorganizaować.

1. buy a flat - gdy mówisz, że chesz kupiś sobie jakieś mieszkanie, będzisz się rozglądać, jeszcze nie wybrałeś.
by the flat - też może być poprawnie, gdy już wybrałeś mieszkanie, konkretne i teraz tylko trzeba sfinalizować umowę i zapłacić.
- 5 lat temu
darkobo - a reservation - choćby dlatego bo Pani przy okienku nie wie o jaką rezerwację chodzi, albo inaczej mówiąc chodzi o ogólną czynność polegającą na zmianie rezerwacji. I tak, jeśli już rozmawiałeś z Panią o zmianie rezerwacji, to używasz "the reservation", bo już mówisz o konkrecie. W tłumaczeniu na j. polski nie ma żadnej różnicy, rezerwacja to rezerwacja. - 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Cześć,

system powtórek wymaga wpisania takich samych znaków, jakie są podane w kluczu. Niestety, nie ma możliwości wprowadzenia więcej niż jednego wariantu odpowiedzi. Rzeczywiście, może to stanowić problem. Jak już zostało napisane powyżej, w języku angielskim użycie odpowiedniego przedimka jest uzależnione od kontekstu. Ciężko jest to nam zrozumieć, jako że w języku polskim nie mamy czegoś takiego jak przedimki. Co więcej, zdania w powtórkach są często wyrwane z kontekstu, który jest niezbędny do zastosowania odpowiedniego przedimka. Warto jednak pamiętać, że można wtedy skorzystać z funkcji dodawania notatek. W takiej notatce można umieścić podpowiedź, która później pomoże nam w odnalezieniu prawidłowego zwrotu. Przede wszystkim warto pamiętać, że można samemu ocenić swoją odpowiedź i w przypadku, gdy jesteśmy pewni swojej odpowiedzi wystarczy wystawić sobie odpowiednią ocenę. A w przypadku gdy nie jesteśmy pewni, to zawsze można zapytać na forum ;)

Pozdrawiam
Michał
M
michal.br

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki