ZALOGUJ SIĘ

There a It - Czas przeszły, od czego zależy

8 lat temuostatnia aktywność: 8 lat temu
There was a frost yesterday.

It was so hot in the room that she fainted.

Dlaczego w jednym jest there a w drugim it?
?
Gość

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Róznica there a it nie ma nic wspólnego z użytym czasem, a jedynie z tym co chcemy wyeksponować w zdaniu. Zdanie "There was a frost" - oznacza ni mniej ni więcej jak stwierdzenie/fakt/zasygnalizowanie rzeczy czy zdarzenia: " Był mróz". Natomiast gdyby powiedzieć "It was a frost" znaczyłoby "TO był mróz (a nie np. upał)", gdzie it funkcjonuje jako podmiot.
Dokładniejszy opis np:
http://www.gramatyka-angielska.info/s/2046/54167-Gramatyka-angielska/303639-There-is-It-is-roznice.htm
lub
https://sites.google.com/site/englishdesktop/home/grammar/-it-is-czy-there-is
M
mlesniewska1
Gość - Czyli w zdaniu "IT was so hot in the room that she fainted" stawia się nacisk na HOT. O to chodzi? Że ktoś wypowiadający to zdanie chcę podkreślić, że było gorąco, a nie tylko zaprezentować fakt, że było gorąco? Czy mogłoby być z there? There was hot in the room and she fainted? - 8 lat temu
milena.u - @realego Niezupełnie. Odsyłam do mojej odpowiedzi:) - 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Niestety, nie możemy kierować się tym, że po polsku te dwa zdania przetłumaczymy za pomocą tego samego wyrażenia ("było tak gorąco, że..." oraz "był mróz..") :)
It oraz there mają troszeczkę różne znaczenia w tym kontekście i zachowują się inaczej w zdaniu.

It wyraża zjawiska pogodowe, czas oraz odległość (np. It is hot. It is 10 o'clock.). Zauważ, że w języku polskim normalne jest pomijanie podmiotu w taki zdaniach. Mówimy "Jest gorąco" albo "Jest dziesiąta". Ale co "jest"?:) W angielskim musimy to określić, stąd "it". Po it zazwyczaj występuje "be" oraz, na przykład:
czasownik+ing It is raining. = Pada. It is snowing. = Pada śnieg.
przymiotnik It is warm today. = Dzisiaj jest ciepło. It's cloudy. = Jest pochmurno.

Z there jest trochę inna sprawa. Tego słówka używamy, żeby powiedzieć, że coś gdzieś jest. Po nim wstawimy zwykle "be" lub czasownik modalny i rzeczownik, np.

There was a frost yesterday. = Wczoraj był/wystąpił mróz.
There isn't much rain herer. = Tutaj nie ma dużo deszczu.
(It doesn't rain often here. = Tutaj nie pada często)
Today there might be some rain. = Dzisiaj może wystąpić deszcz.

Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać Twoje wątpliwości, w razie dalszych problemów pisz, postaram się pomóc:)
milena.u
8 lat temuzmieniany: 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki