ZALOGUJ SIĘ

Shadowing - czy ktoś próbował tej metody ?

9 lat temuostatnia aktywność: 9 lat temu
Witam, czy ktoś z forumowiczów stosował/stosuje metodę zwaną shadowing, czyli mówienie wraz z native speakerem ? Pierwsza metoda to korzystanie z tekstu i jednoczesne słuchanie, a druga już dla bardziej zaawansowanych to mówienie wraz z lektorem z jak najmniejszym opóźnieniem. Mam tu na myśli wszelkiego rodzaju podcasty z tekstem jak i bez oraz telewizja. Czy taka metoda z logicznego punktu widzenia może wspomóc naukę mówienia jednocześnie trenując mózg poprzez jednoczesne czytanie, słuchanie i mówienie ? Jestem ciekaw czy ktoś ma z tym jakieś doświadczenia.
R
robert87

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Próbowałam robić coś takiego podczas lektury Hobbita, chociaz nie wiedziałam że ta metoda ma jakąś nazwę. Jednocześnie słuchałam nagrania i sama czytałam. Na pewno pomaga to w ćwiczeniu poprawnej wymowy słów, gdyż momentami łapałam się na tym, że dane słowo wymawiam inaczej niż lektor i dzięki temu mogłam poprawić od razu swoją wymowę. Na eTutorze podczas robienia powtórek też wymawiam słowo i porównuję z lektorem, jednak gdy czytam książkę, to mogę także ćwiczyć odpowiednią intonację. Po jakimś czasie zaczynałam mówić podobnie jak lektor (albo tak mi się wydawało), z podobnym akcentem i z podobną intonacją. Jeśli komuś podoba się sposób mówienia konkretnego lektora, to jest to dobra metoda, aby nauczyć się mówić podobnie do niego i chociaż trochę pozbyć się polskiego akcentu.
mniszka
9 lat temuzmieniany: 9 lat temu
robert87 - Dziękuję za odpowiedź. - 9 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki