ZALOGUJ SIĘ

Na ile Shadowing powtarzanie dialogów jest skuteczne w zapamiętywaniu słówek i zwrotów?

zmodyfikowany: 4 lata temuostatnia aktywność: 4 lata temu
Moją najbardziej ulubioną metodą nauki angielskiego jest Shadowing czyli powtarzanie dialogów za aktorami.
https://youtu.be/JuBXyWiUwIs
https://youtu.be/g7wsutCE6ic
Jest to doskonały sposób na naukę akcentu i intonacji ale...

Mam trochę wątpliwości czy ta metoda skuteczna jest w samej nauce nowych słów i zwrotów...
piotr.grela

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Jest skuteczna pod warunkiem, że dodajesz je do powtórek... :)
F
Foxymf
piotr.grela - Też mi się tak wydaje, nie ma drogi na skróty. - 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Według mnie może być pomocna w zapamiętywaniu słów i wyrażeń, kiedy rzeczywiście wypowiadasz daną kwestię. Tak naprawdę łączysz tutaj 3 podstawowe umiejętności językowe - czytanie, słuchanie i mówienie, może nie takie spontaniczne, ale jednak. W przypadku słów takie rzeczy jak intonacja i skojarzenia mają duże znaczenie. Łatwiej zapamiętać coś, co zobaczysz i usłyszysz w dodatku w pełnym zdaniu i z odpowiednim sposobem mówienia. Tak sobie myślę, że jeśli w serialu zobaczę scenę, w której ktoś otwiera drzwi, wykonuje jakiś gest, uśmiecha się, mówi przyjaznym i pewnym głosem "Come on in!", to lepiej to zapamiętam niż samo "Come on in! – Proszę, wejdź!" na papierze. Ja to z czyichś wypowiedzi wolę się osłuchiwać, bo po prostu nie chce mi się zatrzymywać filmu co chwila, ale jak o shadowing chodzi to dobry pomysł. Bez częstego używania słówko i tak może wylecieć, ale co zrobić, tak to już jest.
N
NY-NY

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Panowie zamieszkujecie z tubylcami natywami, i jeszcze shadowingujecie! NIESAMOWITE!

DROBNYCH różnic w shadowingu jest sporo.
Bardzo dokładnie metodę tę opisuje Emma z mmmEnglish. To że ją poleca to oczywiste.


Moja osobista jedna z wersji metody jest taka:
1// fragmenty których nie rozumiem, powtarzam na głos razem z aktorem/ lektorem

2// czasem w trakcie coś zaczynam rozumieć


3// Ostatnio włączam film rano po nagraniu i tak leci cały dzień w kółko - a ja robię swoje sprawy jak każdego dnia. W przrwach uczę się paru słówek

4// coś ciągle zmieniam i powtarzam ile mam sił i cierpliwości
abmmichal
piotr.grela - O tym Shadowingu, właśnie się Emmy dowiedziałem... :-) - 4 lata temu
parseq - Nie ma to jak wielokanałowy atak wiedzą na mózg: widzisz, słyszysz, powtarzasz, mentalnie wchodzisz w kontekst sytuacji. Powtarzając rośnie wysiłek, a z jego wzrostem skacze ryzyko zapamiętania. - 4 lata temu
piotr.grela - "Shadowing plus" - podczas oglądania filmu, serialu, vloga zapisujmy, róbmy zrzuty ekranowe napisów. Potem co ciekawsze zdania, zwroty, słowa można dodać do listy własnych słówek na Etutorze.
Takie elementy o wiele szybciej się zapamiętuję.
- 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu
parseq - Słusznie! Jest jeszcze "czwarty kanał" - zapisywanie. Analogiczne do szkolnej ściągi: spore efekty jeśli się ją zapisało samemu a znikome jeśli tylko ją czytamy, bo kolega przygotował.
Jednak powtarzanie na głos trenuje też aparat artykulacji, co przeciwdziała poplątaniu sobie języka w szybszym wymawianiu tego, co w głowie "przecież tak dobrze" umiemy.
- 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki