ZALOGUJ SIĘ

W jaki sposób uczyć się alfabetu fonetycznego i wymowy słów w BrE?

12 lat temuostatnia aktywność: 8 lat temu
Chciałbym zapytać w jaki sposób najlepiej uczyć się rozpoznawać dźwięki opisane alfabetem fonetycznym?
1. Próbować je porównywać do polskich głosek?
2. Zapamiętać wymowę kilku wyrazów z tymi dźwiękami np. /æ/ jak w apple, cat, back ?

Nie mam problemu z wymową, jednak chciałbym wiedzieć w jaki sposób najlepiej się jej uczyć np. czy starać się czytać transkrypcję fonetyczną czy też lepiej naśladować nagrania?

Czemu o to pytam? Prosty przykład - gdyby ktoś poprosił mnie o zapisanie słowa 'so' nazwijmy to "uproszczoną transkrypcją" używając polskich znaków - napisałbym 'soł', gdyż odpowiednio wyartykułowane da nam właśnie taki, a nie inny wyraz. Gdy jednak spojrzy się na poprawną transkrypcję fonetyczną odnosi się wrażenie, że lepsze od 'soł' byłoby 'seu'. Druga możliwość odpowiednio przeczytana brzmi jak poprawne 'so'.

Zdaje sobie sprawę, że 'əʊ' nie do końca odpowiada polskiemu 'eu' - i aby otrzymać rzeczywisty dźwięk należy go odpowiednio wyartykułować - sprawę uprościłem tylko w celu przedstawienia dlaczego o to pytam.

W takim razie czy lepiej uczyć się korzystając z transkrypcji fonetycznej - czy próbując powtarzać dźwięki z nagrania.

Domyślam się, że post jest nieco chaotyczny - ale mam nadzieję, że nie będzie problemów z jego zrozumieniem.
BlackAdder
TommyTu - Fajna sprawa, że dostrzegłeś różnice między angielskimi a polskimi głoskami. Prawda też jest taka, że jak nie znasz angielskich dźwięków, to dobrze ich nie usłyszysz. To dlatego przekręcamy tyle słów, np. love wymawiany low zamiast law (a tak naprawdę dopiero zapis fonetyczny odda rzeczywiste brzmienie tego słowa). Nazwa tego alfabetu to IPA. - 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 8

No ja też mam problem zapamiętywanie fonetyczne dźwięki szczególnie jak czytam po angielsku i zauważyłem też np.słowo "go"
brytyjska wymowa końcówki to "eu" a amerykańska to "ou" i niektóre wymawianie słówka sprawia wiele trudności a niektóre są łatwiejsze :).
Ja bardzo często skorzystam transkrypcję fonetyczną i odsłuchuję jak się wymawia podczas czytania i słuchanie.
Poza tym kiedyś ja robiłem tak podczas czytania i zaznaczałem zakreślaczem jak się wymawia dany wyraz ale to było dla mnie czasochłonne i mozolna praca i każdy na swój sposób uczy się j.angielskiego i to była moja metoda prób i błędów :).
mjosek

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Mój sposób: przede wszystkim słucham, pomimo że słuch mam taki sobie, i powtarzam. Transkrypcja jest bardzo pomocna, zwłaszcza gdy słowo jest długie albo trudne. W ten sposób najlepiej zapamiętuję wymowę: słucham, upewniam się, zerkając na transkrypcję i powtarzam głośno (pełnym głosem, nie "mruczę") - często więcej niż raz. Poza tym w zdaniu trzeba jeszcze wychwycić jego akcent, intonację. Nie jest łatwe (dla mnie) i tym bardziej trzeba słuchać.
Nie odnoszę się do polskich głosek - moim zdaniem nie warto, bo to jest za duże uproszczenie.
esterka
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
BlackAdder - Oczywiście - akcent toniczny i akcent zdaniowy są w języku angielskim bardzo ważne. - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zastanawiam się jak to jest z akcentowaniem podczas mówienia,czytania itd bo niektórzy mają wyczucie i nie muszą kontrolować przesadnie :) i wysilać a wiadomo każdy z nas ma swój własny akcent.Pamiętam że na zajęciach że tak przejąłem że nie potrafię czytać po angielsku z akcentem a lektor mówił do mnie że nie mam przejmować i powiedział że z akcentem przyjdzie z czasem jeśli będę systematycznie czytał,słuchał,rozmawiał i myślę że lektor ma rację :).Nawet jak jestem na e-tutorze i moje czytanko jest takie nienaturalne i powiedziałbym "brzydko czytam" po prostu jest to inny język i muszę włożyć dużo pracy podczas czytania :/.....
mjosek
esterka - Słuszna uwaga - nie od razu Kraków zbudowano. Kiedy tu zaczęłam naukę, trudno mi było zdanie przeczytać bez zacinania się. Najpierw się uczyłam łączyć słowa ze sobą. Niektóre zestawienia słów zdawały się być niewymawialne :) Zawsze musiałam się zdrowo "napocić" nad nagraniem czytania, ale powoli robi się to łatwiejsze i teraz mogę zwracać uwagę na inne elementy. - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Proszę, aby NeverSayNever wybaczył mi wpis niezupełnie na temat.

Mam swoją historię czytania na eTutorze. Niezwykle trafna IMHO uwaga Mjoska, że wszystko przyjdzie z czasem, skłoniła mnie by się w końcu z tą sprawą uporać.

Jak wspomniałam nagrania czytanek wiązały się dla mnie z dużym wkładem pracy i również ze stresem. Kiedy przeczytałam pierwsze oceny czytania, w sumie pozytywne, pomyślałam że to komplement z litości. Później zrozumiałam, że gdyby Panie nauczycielki z eT. napisały szczerze, co myślą o moim czytaniu, to byłby koniec i czytania i mówienia.
Parę miesięcy temu zarzucono mi na "privie", że czytam fatalnie. Brak intonacji, akcentu frazowego, zdaniowego - niezrozumiale niemal w 100 %. Jestem wdzięczna za krytykę - staram się nad sobą pracować. Tyle tylko, że wtedy moja historia nauki liczyła sobie trochę ponad rok, a jestem trochę po pięćdziesiątce i wg niektórych naukowców moja skostniała głośnia nie daje mi żadnej szansy.

Piszę to nie tylko po to, by się uporać ze swoim stresem, ale także po to, by wszyscy mający problemy z akcentem i wymową nie zrażali się lecz cierpliwie i wytrwale pracowali. Z dwojga złego - lepiej mówić z nie najlepszym akcentem niż nie znać języka wcale.
esterka
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
esterka - NeverSayNever czyta świetnie, dlatego mój wpis jest nie na temat, za co jeszcze raz przepraszam. - 12 lat temu
mjosek - No ja też przepraszam że jako pierwszy poruszyłem temat niezwiązane z tym pytaniem.
Pozdrawiam :).
- 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Witam. Ja for example.: uczę się słówek i ich znaczeń. Staram się zapamiętywać akcent, wymowę itp. Zaś dla powyższego problemu polecam oglądać wiele, wiele filmów amerykańskich / angielskich (bez napisów) i wsłuchiwać się w wymowę postaci / bohaterów i ew. powtarzać sobie trudne słówka, bądź też stąd (ze strony), np.: z danego wysłuchiwanego tekstu, lub też po 100/200 ;p razy ze słownika. Prędzej czy później da to siwe znaki, a akcent czy wymowa jak wraz się wam poprawi. Miałem taki sam problem jak Wy, ale powoli, małymi krokami idę do przodu. Chociaż wiele błędów jeszcze popełniam.
Wyso77
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
esterka - Dobry pomysł z filmami, polecany przez wiele osób. Niestety z braku czasu niewiele mogę pooglądać. Chociaż mogłabym mieć "wash & go", bo najlepiej mi się śpi na filmach amerykańskich ;)
A na eT. trenuję do upadłego - mam 1 z lepszych lub gorszych wyników(w zależności od punktu patrzenia), jeżeli chodzi o czas spędzony na stronie ;)
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
esterka - Poza tym właśnie o to chodzi, by nie traktować pewnych niepowodzeń, zwłaszcza na wstępie, w kategoriach problemu i nie wymagać od razu idealnej wymowy, tylko się uczyć, tak jak proponujesz albo słuchając podcastów, radia, czy jeszcze w inny sposób, i będzie lepiej. - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Jakbyś szukał kursu to fonetyki angielskiej, to polecam English Phonetics and Phonology (4th edition) Peter Roach. Jest łatwo dostępny na polskim rynku.

Sam jak tylko znajdę czas to zacznę go przerabiać. Jednakaże, to owoc moich długich poszukiwań. Towarzystwo, które zajmuje się tym alfabetem co jakiś czas wprowadza w nim jakieś zmiany. Peter Roach, to znany "Professor of Phonetics", więc raczej mamy pewność, że w swoim kursie uczy nas aktualnej werjsi zapisu.

Na razie czas mi pozwala uczyć się w ten sposób, że w powtórkach jak powtarzam słowo na głos to czytam je z zapisu fonetycznego.
TommyTu
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Przede wszystkim słuchanie oraz literowanie ponieważ każdy zna alfabet ale literować np. imię ,nazwisko,adres,ulicę,itp to już trudniej.Pomocne są fiszki z transkrypcą, polecam też metodę callana czyli pewien automatyzm.Polecam te z fonetykę 'How now brown cow' bardzo dobry podręcznik z wymową pojedynczych słów, wyrazów, zwrotów i całych zdań,a potem dialogów, każdy unit to inne zagadnienie fonetyczne- można ściągnąć z chomikuj książkę wraz z nagraniami
D
dawid34

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zakup sobie program Say it Right na supermemo.pl jest to prosty, ale fachowy program do nauki fonetyki, fonologii i wymowy zarówno brytyjskiej jak i amerykańskiej. Oprócz tego program porusza szereg zagadnień fonetycznych i językowych. Program poleca Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.
D
dawid34

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki