ZALOGUJ SIĘ

Jak uczyć się wymowy angielskiej?

10 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
Chciałabym poćwiczyć moją wymowę, tak aby bardziej brzmiała ,,naturalnie''. Obecnie mówię typowo jak polak - myślę, że anglik miał by problem ze zrozumieniem mnie. Czy znacie jakieś ćwiczenia na naukę wymowy i jak się do niej zabrać? Może znacie jakieś strony? Kiedyś czytałam, że jest takie ,,laboratorium'' na necie, gdzie można się ćwiczyć, ale niestety nie wiem gdzie :/ . Dotychczas powtarzam na głos słowa lub zdania, ale z marnym skutkiem.
S
seneka
prochemist93 - załatw sobie program say it right dzięki niemu nauczysz się alfabetu fonetycznego. I wymowy ;) - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 9

www.youtube.com/user/StudyEnglishOnline00?client=mv-google&gl=PL&guid=&hl=pl

Na tym profilu znajdziesz pelno filmikow przydatnych ;) Kazdy znak fonetyczny jest bardzo dobrze omowiony !:) Polecam !:) Sama korzystam z porad tej pani i musze przyznac, ze dzieki niej wiele sie nauczylam!;)
be-alright

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ja ze swojej strony mogę polecić stronę BBC:
http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/grammar/pron/sounds/
znajdziesz tam nagrania poprawnej wymowy. Sam kiedyś uczyłem się z tych nagrań.
Jest jeszcze polska strona na której znajdziesz opis i dźwięk:
http://www.isel.edu.pl/slowniki/alfabet-fonetyczny.php
Co do ćwiczeń to ja od wielu osób słyszałem tylko jedno:
naucz się alfabetu fonetycznego i dużo czytaj (tak mówili nauczyciele).
P
Piotr_86

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Poszukaj wątku na forum, było już o tym kiedyś.
Mogę podpowiedzieć, że warto zainteresować się tą pozycją z płytami CD.
Jest to seria In Use.
http://www.amazon.co.uk/English-Pronunciation-Elementary-Answers-CD-ROM/dp/052169373X/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1388422814&sr=8-3&keywords=pronunciation+in+use

Nie jest to jakaś losowa pozycja tylko część bardzo udanej serii, z której można się uczyć samemu.

Co do stron i kanałów utube... jest różnie.
Moim zdaniem nie warto zbytnio kombinować tylko iść utartymi szlakami, może być nawet z krową;)

Kochana krówka wyszła już dawno z druku ale może gdzieś znajdziesz, warto bo jest to klasyk
How now brown cow.

ps. Samemu sie uczyć wymowy to nie lada wyzwanie... bo kto będzie poprawiał błędy... ale szlifować zawsze można.

pzd!
quantum137
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Mogę polecić kanadyjską stronę engVid. Całość jest podzielona na działy, min. wymowa. Lektorzy obrazowo tłumaczą, jak wymawiać trudne wyrazy angielskie,jak ułożyć język, usta. Dla mnie te ćwiczenia były bardzo przydatne. Nauczyłam się np. jak wymawiać "the", "three"- wcześniej było to dla mnie bardzo trudne.
Pozdrawiam,
Renata
R
renatabaczek

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Znalazłem na youtube lekcje które prowadzi native speaker z Londynu - Jade, polecam
http://www.youtube.com/watch?v=1I-vqGntcw8&list=UUy-dvmsfmvYXBmt_huqqo1A&feature=c4-overview
adho72

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Przerób solidnie książkę "How now, brown cow?" - w mojej ocenie bije na głowę programy pc czy powtarzanie głosek ze strony bbc - m. in. dlatego, ze w tej krótkiej książce są wyjaśnione rzeczy, o których nie mówi się na kursach - np: jak "pracować" językiem podczas wymowy, głoski "explosive" etc. Potem już tylko praktyka, praktyka i raz jeszcze praktyka:)
F
fenyks

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Oglądanie filmów w wersji oryginalnej pozwala przyswoić sobie rytm zdań, akcent. Powtarzać na głos zasłyszane kwestie i dialogi. Rozmawiać "z lustrem" Programy wszelkie tez są w jakimś stopniu pomocne
Kiedyś podczas pobytu w USA rodzina zwróciła mi uwagę zby sie pozbyć wewnętrznego przekonania o sporej niedoskonałości naszej wymowy. Tam każdy "źle" mówi bo jest to ogólnoświatowy tygiel gdzie masa kultur wymieszała się. Mówić należy głośno i wyraźnie tak aby druga strona miała szanse w ogóle nas usłyszeń. CIcha i niepewna wymowa, nawet prawidłowa powoduje prośbę o powtórzenie z bardzo prostej przyczyny. U wielu osób taka prośba o powtórzenie powoduje przekonanie ze żle mówimy i dodatkowy stress itd itd
GŁOŚNO I WYRAŻNIE i PEWNIE - z czasem (a nawet dość szybko) przyswoimy sobie prawidłową wymowę
Pozdrawiam
marrciano

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Poprzednicy mają dużo dobrych pomysłów - popieram zwłaszcza książkę "How Now Brown Cow".

Od siebie dodam tylko, że naprawdę warto nauczyć się alfabetu fonetycznego - dzięki temu będziemy wiedzieć, jak wymówić dane słowo, gdy spojrzymy na transkrypcję fonetyczną. Wiem, że dla wielu te śmieszne znaczki są odstraszające. Natomiast w początkowych fazach nauki kwestia samej poprawnej wymowy indywidualnych dźwięków jest raczej sprawą drugorzędną. Ważniejsze jest zrozumienie, w jaki sposób dane słowo jest wymawiane - czyli np. czy mamy w środku słowa "długie i" czy zbitkę "aj".

Inaczej ujmując, należy się nauczyć w jaki sposób są wymawiane poszczególne słowa, czyli np. "height" to coś w rodzaju "hajt" a nie "heikht".

Oczywiście nie twierdzę, że sama poprawna produkcja dźwięków nie jest ważna - oczywiście jest ważna, i to bardzo, natomiast nie jest najważniejszym elementem dla początkującego - komunikacyjnie niewiele nam pomoże to, że będziemy umieli w teorii pięknie wymówić dźwięk /ʒ/, skoro nie będziemy wiedzieli jak się wymawia słowo, w którym ono występuje. Np. słowo "vision" wymawiane jako /vɑɪʒɑɪɒn/ ("wajżajon") może być totalnie niezrozumiałe, nawet jeśli ładnie wymówimy samo /ʒ/.

Podsumowując ten wywód, najważniejsze rzeczy dla początkujących:
1. Nauka alfabetu fonetycznego w celu umożliwienia samodzielnej nauki wymowy słów.
2. Nauka poprawnej wymowy danych słów i ogólnych zasad wymowy.
3. Trening poprawnej produkcji odpowiednich dźwięków w ramach ćwiczeń wymowy tychże słów.
karol.k
Pracownik eTutor
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu
Ewelina79 - A może etutor by wprowadził takie zagadnienia do kursu? - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

włącz zakładkę ćwiczenia a potem trener wymowy.
niżej masz podane przykładowe słowa a jak szukasz innych to wpisz w wyznaczone miejsce i wciśnij szukaj
S
sniewczas1

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki