ZALOGUJ SIĘ

Różnica między *could* i *can* kiedy użyć ?

9 lat temuostatnia aktywność: 9 lat temu
Kiedy mogę uźyć can a kiedy could ? Na przykład jeżeli użyję zdania: ~ Can you help me?~ to będzie znaczyło to samo jeżeli powiem ~Could you help me?~Jeżeli nie to proszę wyjaśnić mi na czym polega różnica?
skinny

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

1 W kontekście jak używasz, znaczenie jest bardzo podobne.

2 Dosłownie can you help me? Czy możesz mi pomóc?; could you help me? Czy mógłbyś mi pomóc?

3 Praktycznie do starszej Pani - kierując taką prośbę zaczniesz od Could? nie Can? za duże spoufalenie.

4. Can i could są modalnymi i najczęściej pomocniczymi czasownikami. Czyli możemy i często ich nie tłumaczymy. I can hear. Słyszę, I can speak - mówię. Twoje zdania można by tłumaczyć bez mogę lub mógłbym. Byłoby to trochę sztuczne w tej konkretnej sytuacji.

5. W podobnym kontekście jak tytuł postu - pytania o przyzwolenie, lub prośba - używa się may, might - May I open a windo, sir? ( pytanie bardziej uprzejme niż przez can, lub could, o przyzwolenie.czy mgę otworzyć okno, czy pozwoli Pan otworzyć okno.

6. Modalne, specjalne czasowniki są trudne. Trzeba się ich niestety cierpliwie i z pokorą serca uczyć.
abmmichal
9 lat temuzmieniany: 9 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki