ZALOGUJ SIĘ

Możecie polecić dobra książkę do konwersacji (Conversations book)

10 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
Poszukałem trochę w sieci, ale nie znalazłem książki takiej o jaką mi chodzi.

Idealna książka do konwersacji powinna zawierać zestaw pytań na dany temat na podstawie których można budować konwersacje, a oprócz tego większy wybór vocabulary, idiomów, często używanych zwrotów w danym temacie. A jeśli zawiera jakieś teksty (choc nie musi) to także omówienie konstrukcji czy gramatyki która jest użyta w tym kontekście.
Jest niby dużo takich książek, ale tematyka ich jest oklepana typu rodzina, przyjaciele, jedzenie, codzienne czynności. Nie powiem żeby takie tematy jakoś mocno zachęcały do dyskusji. Oczywiście takie tematy też mogą być w książce, ale nie tylko, a niestety większość ogranicza się tylko do tego.
Jest jedna książka która jest bliska ideału: "Taboos and Issues", ale tu jest znowu przegięcie w stronę kontrowersyjnych tematów jak śmierć, przemoc itp.

Może ktoś ma doświadczenia z tego typu książkami, coś poleci i w kilku słowach napisze zalety i wady w kontekście tego co napisałem powyżej. Z góry dziękuję.
M
mahh

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Polecam książkę "Advanced skills" Cambridge University Press.
Nie jest to książka typowo do speakingu, lecz sprawności zintegrowanych. Natomiast jednym z czterech działów jest właśnie speaking, i z 10 tematów (każy jest rozłożony na 2-3 stronach i składa się z różnego rodzaju 'stimulusów' językowych, części zasadniczej, oraz zadań typowo rozwijających słownictwo/gramatykę) większość uważam za pożyteczne. Książka raczej na poziom B2+ w górę. Jeden temat = około dwugodzinna lekcja.

Książka nastawiona na rozwijanie takich umiejętności, jak negocjonowanie, argumentowanie, czy podejmowanie decyzji. Tematy są sztampowe, jednak ich ujęcie całkiem ciekawe.

Jest tam, dla przykładu, temat 'tough choices' dotyczący podejmowania trudnych decyzji. I poza zadaniami typowo językowymi mamy 'stimulus' - pewna firma zatrudnia X pracowników, a że ten rok był dla niej finansowo ciężki, to musi kilkoro z nich zwolnić. I tak mamy przedstawione sylwetki sześciu osób, spośród których musimy wybrać trójkę. Oczywiście każdy z nich ma swoje wady i zalety, co utrudnia zadanie oraz daje możliwość rozwiązania tego problemu na wiele sposobów.


Jeśli coś mi jeszcze przyjdzie na myśl, to uzupełnię swoją wypowiedź.


Odnosząc się jeszcze do powyższej posta, chciałbym zauważyć, że na poziomach niższych dominować zawsze będą te oklepane tematy. I tak będzie aż właściwie do poziomu B2, ze stopniowym rozwijaniem tematów pobocznym, wraz z upływem czasu, kiedy uczeń nabywa nowe kompetencje językowe.
Na poziomie C można (a właściwie wskazane jest, aby) śmiało implementować tematy kontrowersyjne, z dziedziny filozofii, religii, polityki, kwestii obyczajowych, moralnych, prawo etc., oraz tematy, które uwalniają abstrakcyjne myślenie (a co za tym idzie, abstrakcyjne słownictwo) takie jak spekulowanie nt. przyszłości, teorie spiskowe, sztuka, sny etc.
marcin.m
Pracownik eTutor
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki