ZALOGUJ SIĘ

shadowing - jak, w czym pomaga, jakie bariery?

3 lata temuostatnia aktywność: 3 lata temu
Ostatnio dużo poświęcam czasu shadowingowi nie mam możliwości konwersacji z tzw. nativami. tylko ćwiczenia typu powtarzania orginalnych tekstów zastępują rozmowę.

były tematy co to jest shadowing. dziś pytam jak długo dziennie ćwiczyć shadowing, w jaki sposób to ćwiczenie pomaga w nauce pisania. Jakie oryginalne teksty wybieracie do shadowingu?
abmmichal
piotr.grela - Pomimo, że mieszkam wśród naitivów też nie zawsze mam możliwość rozmawiania z nimi, z różnych powodów.

Shadowing czyli powtarzanie dialogów za aktorami, bardzo pomaga mi usprawnić moją wymowę. Ale równocześnie z shadowingiem, trzeba uczyć się słówek i zwrotów, gramatyki i wymowy.

Używam do tego telefonu i aplikacji BBC Iplayer plus napisy.

Podczas shadowingu gdy spotkam jakieś nieznane mi słówko, zwrot, konstrukcję gramatyczną robię screena i później to wyszukuje w słowniku Diki.com i dodaję do powtórek.

Kiedyś używałem do Shadowingu - Netflixa ale odkąd Netflix przeniósł przycisk pauzy z lewego dolnego rogu do środka ekranu, korzystanie z niego nie jest już takie przyjemne.
- 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

Piotrze, dziękuję.

Najczęściej wyszukuję dobrego filmu. Co to znaczy? Film musi mieć dialogi porządne, lub naturalne; albo zawierać dłuższe wypowiedzi.
Po drugie- filmu musi mi się podobać, tak by mi się dobrze go słuchało.
Po trzecie - film musi mieć dobry subtitling.

Pierwszy takim filmem w moim życiu był film The Sound of Music oraz King and I. Uczyłem się wszystkich piosenek na pamięć. Wtedy to było za trudne.
Korzystam często z klasyki angielskiej.

Ostatnio na YT oglądam z shadowingien dwa filmy Remember the Goal ( 10:31) ( jest w tytule, chociaż można przeoczyć oraz tzw follow up The Perfect Run.

Do takich filmów trzeba powracać, w dłuższych okresach czasu. Uważam to za niezmiernie istotne.

Oczywiście Wasze wybory filmów mogą być, będą na pewno inne.
abmmichal
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Takie dodatkowe pytanie.

Znajduję film. Przez słuchanie, czasem subtitling dochodzę do rozumienia 99% tekstu. Po pewnym czasie powracam do filmu i znowu nie rozumiem shadowing wychodzi lepiej, ale filmu znowu nie rozumiem, jak postępujecie w takich sytuacjach?
abmmichal
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Nie spodziewałem się, że to trudne pytanie? - od pewnego czasu stosuję zwalnianie odtwarzania filmu.

Dziwne efekty, ale ma to sens.
abmmichal
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu
ang-nsw - Wybieram krótkie filmy i powtarzam tak długo, dopóki nie osiągnę 100% rozumienia. Trudne słowa i zwroty wynotowuję, później to opracowuję i powtarzam podczas codziennych jedno-godzinnych spacerów, aby to utrwalić. Wadą jest nadmierna pracochłonność, ale efekty zauważalne. - 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

ang-nsw jak bardzo się cieszę że napisałeś. rozwiałeś moje wątpliwości.

jak opracowujesz te wypisane zwroty i słowa. Warto zaglądać na forum.
abmmichal
ang-nsw - Po prostu wynotowuję elementy dialogów, co do których miałem wątpliwości - czy precyzyjnie zrozumiałem lub nie rozumiałem. Potem przy opracowaniu, korzystając m.in. z Diki, rozwiewam wątpliwości i robię notatki, które przeglądam wiele razy przy okazji innych zajęć (spacer, odpoczynek w ogrodzie). Filmiki dotyczą moich zainteresowań, dlatego ta mozolna robota mnie nie męczy i nie zniechęca. - 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.