ZALOGUJ SIĘ

Co sądzicie o tłumaczeniu gramatyki w eTutorze?

zmodyfikowany: 13 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
1.co trzecie zbudowane zdanie budzi moje wątpliwości dlaczego tak a nie inaczej
nie wiadomo dlaczego i co się skąd bierze-dla dopiero co rozpoczynających naukę jest to duże utrudnienie dla mnie też-aczkolwiek nie jestem początkującą i pierwsze lekcje angielskiego rozpoczęłam ponad 20 lat temu

2.inne kwestie(poza gramatyką) tłumaczone są jak "krowie na rowie" a temat gramatyki jakby wszyscy uczący się już to mieli wiedzieć

3.brak odpowiedników zdań-przecież daną wypowiedź można zapisać na różne sposoby(i w różnych czasach) a nie tylko w formie jednej preferowanej przez etutor-mamy przecież zrozumieć sens wypowiedzi a nie bezmyślnie uczyć się jej na pamieć
a tak to wygląda teraz

jeśli jest have you finished talking
to kiedy można powiedzieć: did you finish talking?
takich podstawowych informacji brakuje w lekcjach!
a czasy angielskie-nie ukrywajmy przysparzają Polakom wielu problemów choćby z tego względu, że w języku polskim jest jeden czas przeszły a w języku angielskim kilka czasów więc jakby nie było jest to trudne do ogarnięcia- i jest to w pełni uzasadnione!!

4.w czasie Present Perfect brak informacji że przy niektórych zdaniach trzeba zastosować formę czasownika(z końcówką-"ing") jak przy present continuous(przecież to nie jest takie oczywiste)

Przykład:
Has it stopped snowing yet?
skąd ktoś kto sie dopiero uczy ma wiedzieć że musi być "snowing" i dlaczego?
dla niektórych osób równie dobrze może być:
Has it stopped to snow yet
przecież przyimkiem "to" w j. angielskim określa sie bezokoliczniki:
to snow, to rain, to be

5. Jest jeszcze taka zasada w języku angielskim(tak mnie kiedyś uczono w LO) że jak w zdaniu pojawi się któreś ze słówek: yet, just, already
to zastosowany czas przeszły musi być Present Perfect a nie np. Present simple czy Past simple
w Etutor niestety nie ma takich informacji, co jeszcze bardziej nie przekonuje do użycia akurat tego a nie innego czasu.

Po lekcji gramatyki mam jeszcze większy mętlik w głowie i jeszcze więcej wątpliwości niż wcześniej, bo nie jest to prawidłowo omówione
wynika z tego,że uczący się musi albo:
znać już dobrze język i jedynie sobie z nudów wszystko powtarzać
albo
przyjąć do wiadomości, że tak po prostu jest i koniec
a to duży błąd w nauczaniu! takie podejście nie pomaga w nauce(a jedynie ją utrudnia)
sztuką jest coś rozumieć a nie kuć na pamięć zdania czy regułki gramatyczne(i tak pełne wyjątków w dobie zmieniającego się wciąż języka)
Każde zdanie powinno być oddzielnie wytłumaczone i omówione, a nie wrzucone do jednego wora o nazwie: present simple, present perfect itd.
na codzień w wymowie swobodnej nie używa się tak często present perfect jak podkreśla to etutor swoimi zdaniami, więc podane zasady zastosowania niektórych czasów uważam za typowo "teoretyczne" a nie praktyczne.
PS: zastrzegam, że jest to informacja dla tworzących lekcje a nie temat do dyskusji na forum
?
Gość
TopMan - Ciekawa jestem jak szybko Twoj post zostanie usuniety przez moderatora.
Reklamy to Ty etutorowi nie robisz ;)
- 13 lat temu
Gość - nie obchodzi mnie to-wysłałam im posta:) - 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 9

Pewnie nie temat do dyskusji ale podpowiedz mi jak mam wykorzystać te zajęcia z gramatyki do nauczenia się jej? Ja nie potrafię. Po prostu nie wiem zupełnie jak mam to ugryźć. Tu są same przykłady nudne jak flaki z olejem gdzie trzeba naprawdę dużego zaparcia i determinacji żeby to ogarnąć i próbować się przebić. Zupełnie do bani. Gramatyka powinna mieć też formę ćwiczeń i wdrażania praktycznego uzycia a nie takie nie wiadomo co. Teoria teorią , fajnie do niej sięgnąć i mieć jasno podane fakty na jakiejś stronie do sprawdzania i sięgania po to a do tego powinna być cała seria ćwiczeń , testów itd Żeby ćwiczyć , żeby się sprawdzić i podwyższać poziom. W obecnej formie równie dobrze możemy spać z jedną z książek do gramatyki angielskiej pod poduszką w celu jej przyswojenia :-)
Jacekett
Gość - Jacekett,to pytanie do mnie? wiesz, ja wyraziłam swoje zdanie na temat gramatyki a'la etutor i wychodzi na jedno z Twoją opinią:)prawdopodobnie znów będę musiała sięgnąć do jakiejś książki-a bardzo chciałam tego uniknąć:)! - 13 lat temu zmieniany: 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Kochani!Dziękuję za wasze wpisy:)-czyli jednak ktoś to czyta:)Chciałabym ze
swojej strony dopowiedzieć,iż celowo zamieściłam swój post na forum. Dlaczego?
Z prostej przyczyny!zaobserwowałam, że masa pytań językowych pojawiających się właśnie na forum dotyczy przede wszystkim gramatyki i budowy zdań pochodzących z lekcji Etutor.A nie da się nie zauważyć, że dla niektórych osób pytania zainteresowanych są zbyt banalne, oczywiste, nudne i dziwne, dla innych w pełni uzasadnione.Z jednego pytania robi się głupia dyskusja, przepełniona w większości bezpodstawnymi aluzjami co poniektórych użytkowników którym się wydaje, że "pozjadali wszystkie rozumy".W wyniku licznych wypowiedzi spośród których niektórzy są "za" a inni "przeciw", rozgrywa się bitwa na całego, nie wiadomo o co i po co? o jakieś chore punkty i reputacje? co to jest? Dobrą reputację to ma ten, kto nie zachowuje się chamsko na forum, nie ośmiesza i nie docina osobom które zadają pytanie w celu rozwiania swoich wątpliwości, a nie ten kto ma liczby na koncie za pisanie jakiś bzdur, byle tylko coś napisać.A ja widzę, że niektórzy użytkownicy powinni sobie dać mocno na wstrzymanie. Skoro to nie jest serwis dla osób zaawansowanych czy umiejących bardzo dobrze język to skąd tyle Alf & Omeg na forum to ja nie mam pojęcia.Uważam, że od wyjaśniania są twórcy zdań z Etutor a nie uczący się, którzy swoimi wypowiedziami, a raczej spekulacjami, łatwo wprowadzają w błąd pytających, bo rzadko kiedy można uzyskać 100% pełną prawidłową wypowiedź na zadane pytanie.
A co do mnie: Ja też jestem na etapie tzw."odświeżania" języka-zdaje się, że już ponad 10. raz w ciągu całego swojego życia-ale tym razem z Etutor, bo nie interesują mnie ani tradycyjne kursy ani korepetycje(to wszystko już znam i nie mam zbyt dobrego zdania na temat tych metod prowadzonych w Polsce)!Ale mimo wszystko nie da się nie zauważyć pewnych mankamentów w prowadzeniu lekcji- w tym konkretnie gramatyki.Dodam też,że po im więcej źródeł się sięga, tym większa kołomyja się robi.Widać to nawet po wpisach z forum-każdy inną książkę i inny słownik cytuje, a problem jak był nierozwiązany tak jest nadal.
Pozdrawiam wszystkich życząc miłego dnia:)
?
Gość
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dziękujemy za zgłoszenie odnośnie gramatyki.
Obecnie trwają intensywne prace nad nową gramatyką, która zostanie zaprezentowana na początku maja.
Uwzględnione w niej będą zgłaszane uwagi.
A
agazerka

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Do Administracji
Nie pierwszy to raz, kiedy użytkownicy zwracają uwagę na Waszą gramatykę.
Mam nadzieję, że od maja jakoś się poprawi w zakresie gramatyki.
Już kiedyś Wam również zwracałem uwagę, że w Waszych przykładowych zdaniach
są błędy oczywiste i prosiłem na to zwrócić równiez uwagę.
Bardzo proszę wysłuchać zdanie:
'The school corridors are full of smiling children.'
https://www.etutor.pl/szukaj/?q=corridors&ets.x=47&ets.y=8
A takie kwiatki spotykam bardzo często.

Ale mam nadzieję, że jakoś opanujecie swoją gramatykę i poprawicie oczywiste błędy w nauczaniu.

pozdrawiam
Z
zenstef
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu
TopMan - Moze sie w koncu czegos nauczymy ;) - 13 lat temu
zenstef - To się dopiero okaże ;) - 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Teraz krotko' zaskakują mnie niektóre rozwiązania + jednak e Tutor + nie podaje złych rozwiązań . Nie mowie o klauzuli errors and omission może w odniesieniu do języka to nie jest najlepszy termin ale pożyteczny.

Bardzo szanuje cały koncept nauki + i dodam jeśli sie przejrzy wszystkie lekcje + to nie brak dobrych wyjasnien gramatycznych, a języka uczą metoda +komunikacyjna+. Gramatyka jest wyłożona spójnie. Poszczególne kwestie przedstawione czytelnie

royjechalz mi sie klawisye na kompie. do sprawz wroce bo warto.
abmmichal
renata_k - @abmmichal - proszę spróbować wcisnąć shift+ctrl - powinno pomóc ;) - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Wtrącę swoje 3 grosze na temat gramatyki w e-tutorze.
Niektóre zagadnienia objaśnione są dokładnie i przejrzyście, inne potraktowane "po macoszemu". Np. szukam w zagadnieniach gramatycznych modali, interesuje mnie konkretnie zagadnienie could vs. could have. Odszukuję lekcję, gdzie według mnie powinno być to wytłumaczone. Lekcja 162) I am writing to request that you keep our rooms booked. A lekcja ta zaczyna się od przykładów i nadal nic nie wiem. Przykładów jest dużo, znudziły mnie szybko. Dopisałam kilka do powtórek, ale to raczej zgadywanie poprawnej odpowiedzi niż nauka. Uważam, że dane zagadnienie powinno być szczegółowo omówione z wszystkimi charakterystycznymi aspektami. I tylko kilka przykładów, a nie kilkanaście. A jakość przykładów daje dużo do życzenia.
Np. w powtórkach mam zdanie She (...) supper (nie je). (Ona nie je kolacji). Za każdym razem wpisuję "doesn't eat" myśląc sobie, że nie jada kolacji, bo np. się odchudza. No i błąd, bo ona nie je kolacji teraz, i powinno być "is not having". W przypadku gdy robimy powtórki przy danej lekcji (np. przy Present Continuous)to sprawa jest prosta, każdy wpisze prawidłową odpowiedź. Natomiast jak za jakiś czas to zdanie pokazuje się w powtórkach, to nie znając kontekstu zgadujemy. To jest tylko jeden, konkretny przykład, takich "kwiatków" jest więcej. Odpowiedzi w powtórkach powinny opierać się na naszej wiedzy (zaczerpniętej z e-tutora) a nie na zgadywaniu. Mam nadzieję, że e-tutor weźmie to sobie do serca i poważnie potraktuje gramatykę i nas, uczących się na tej platformie.

PS. Jeśli ktoś może wyjaśnić w przystępny sposób (albo podać źródło) temat "could vs could have" będę wdzięczna.
A
atusia73
ludek1407 - Podpisuję się pod tym co napisała atusia73, szczególnie odnośnie przykładów z zastosowaniem czasu Present Simple i Present Continuous. W dalszych powtórkach jest to zgadywanka. Ja z reguły piszę odpowiedź w jednym czasie i równocześnie mówię dla siebie odpowiedź w drugim czasie. Jest to wprawdzie jakaś forma dodatkowego powtarzania czasów, ale chyba nie o takie powtarzanie chodzi. - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Uważam, że gramatyka na e-tutorze jest niestety traktowana po macoszemu. Zawsze muszę sprawdzać inne źródła, które są o wiele lepiej wytłumaczone niż tu. Fakt, że jak zawsze zgłoszę coś e-tutorowi, to reagują szybko, to poprawiają, dodają dodatkowe wyjaśnienia do zgłaszanych zagadnień, ale nie o to chyba chodzi. Ubolewam nad gramatyką tutaj, chciałabym żeby była lepiej wyjaśniona, żeby było więcej ćwiczeń i podpisuję się też pod tym co napisała atusia73.
Ewelina79
abmmichal - więcej różnorodnych ćwiczeń - szczególnie od B1 - z dobrym kluczem odpowiedzi, plus komentarz to droga do rozwoju serwisu.
Przykład atusi jest bardzo dobrze podany.
- 10 lat temu zmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Nie każdemu musi odpowiadać forma w jakiej podana jest gramatyka w kursie.
Oczywiście nie zawsze są omówione wszystkie warianty możliwych tłumaczeń. Dobrze że e Tutor szuka nowej formuły dostosowanej do jak najszerszej rzeszy użytkowników.

Jednakże przykładowo podane przez autorkę wątku uzasadnienia użycia present perfect nie wytrzymują krytyki. Własnie z tym jest problem - w szkole na początku podaje się - lub podawało - takie uproszczane zasady to jest słuszne.

Ten kurs jest od poziomu A do C2 - gramatyka jest podana jest gramatyka w formie komparytywnej i i komunikacyjnej - w układzie komunikacji Polak Anglik lub Amerykanin. W takim programie nauki i przekazie gramatyki najszybciej uczymy się mówić poprawnie i pisać poprawnie. Nie stajemy się uczonymi lingwistami.

Jeśli ktoś wykaże że podany zakres wyjaśnień nie jest wystarczający do zrobienia ze zrozumieniem ćwiczeń, lub że w wyjaśnieniach są merytoryczne błędy to taką krytykę można uznać za słuszną. Autorka tematu jeśli odniesie się głębiej do tego co ja 20 lat temu uczono - to sądzę że z pożytkiem skorzysta z wyjaśnień gramatycznych e Tutora.

Warto zwracać uwagę autorom e Tutora, bo to z korzyścią dla wszystkich. Dobrze tez zdawać sobie sprawę jak korzystać z tego co jest inaczej niż w dotychczasowym uczeniu się języka obcego.

Mnie bardziej brakuje sprawdzania prac pisemnych, elementów kultury w tekstach właściwiej dla Brytyjczyków i Amerykanów. Gramatyka też może być lepsza oby tylko nie wylano dziecka z kąpielą b o z tego co mamy można się dobrze uczyć. Ważniejsze jest rozbudowywanie diki.
abmmichal
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Według mnie również gramatyka dostępna w e-tutor to dopiero początek jeżeli zaczniemy dokładniej przyglądać się wybranym tematom. Dobrze przedstawia to forum i bardzo wiele pytań. Również zawsze zaglądam na inne strony jeżeli szukam danego zagadnienia. Jak dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest gramatyka przedstawiona jako osobny dział tak jak to ma miejsce np w serwisach typu:
http://www.ang.pl/gramatyka
http://www.t4tw.info/angielski/gramatyka.htm
W tych portalach do nauki angielskiego układ jest bardziej czytelny. To oczywiście tylko moje zdanie. Jednak i tak jestem bardzo zadowolony z e-tutor co nie zmienia faktu, że zawsze można serwis udoskonalić.
Ogólnie uważam, że bardzo mało jest nowości w serwisie. Mam na myśli dodanie do istniejących nowych metod nauki języka.

pzdr
jacek811
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki