ZALOGUJ SIĘ

Proszę o informację. Dlaczego w zdaniu "I've already done that" został użyty taki właśnie czas?

11 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
Już to zrobiłem.
I've already done that.

To czas Present Perfect.
Proszę o wyjaśnienie dlaczego jest tutaj zastosowany skoro zdanie dotyczy czynności już zakończonej - na co wskazuje słowo - already-

Dla mnie odpowiedniejsze byłoby: I already did that,ewentualnie I just did that.
spirulinka
Ewelina79 - Przerabiałam to zdanie już i wiem, że czas Present Perfect jest często używany do podkreślenia ukończenia lub osiągnięcia czegoś, zwłaszcza, jeśli zakończenie czegoś miało miejsce przed chwilą lub w nieodległej przeszłości.

A already, jak i just i yet są charakteryczne dla czasu Presen Perfect.
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

moim zdaniem wszystko zależy od kontekstu, ale w większości przypadków słowo already/just/yet stosuje się w czasie present perfect.
jeśli ktoś Cię zapyta: "Can you wash the dishes?" to odpowiesz "I have already done that" dlatego, ze ma to wpływ na teraźniejszość - umyłaś naczynia już wcześniej więc teraz są czyste. Nie pasowałoby tutaj "I already did it".
Kiedy mówisz coś w past simple to sytuacja teraźniejsza może być już inna.
Jednak nie mówię że zdanie "I already did it" nigdy nie ma swojego zastosowania, tego nie wiem, więc niech się mądrzejsi wypowiedzą.
G
gosiajoz

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Czas Present Perfect m. in używany jest w sytuacjach, które zdarzyły się kiedyś w przeszłości, ale nie znamy dokładnie czasu kiedy.
Słowa just, already, yet są słowami charakterystycznymi dla czasu present perfect.

Wydaje mi się, że Twój przykład w czasie past simple byłby odpowiedni np. dla zdania: I did that two days ago.
haw19
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

How many times can we discuss exactly the same issue?
It already has been solved, just search for it.

> Słowa just, already, yet są słowami charakterystycznymi dla czasu present perfect.

It's a myth and again, the answer is already here, just search for it.
quantum137
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dziękuję wszystkim za wyjaśnienia i zmykam przerabiać ten czas, choć mam do niego jeszcze kilka lekcji.
Zbyt często pojawia się on by czekać z tym dalej.

Pozdrowienia :-)
spirulinka

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki