ZALOGUJ SIĘ

jak uczyć się form nieregulanych czasowników - bo w powtórkach brak zasady co do kolejności BrE czy AmE?

zmodyfikowany: 11 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
dodałam do powtórek i sprawdziłam kilka w słowniku, okazuje się, że gdy mamy różnicę dla BrE oraz AmE to czasami mamy w nawiasie formę dla AmE a czasami BrE, a chciałabym się tylko uczyć np. BrE - ma ktoś pomysł na naukę w takim przypadku, żeby wszystko się nie mieszało, tzn, która forma właściwa dla BrE?

PRZYKŁAD:
w większości chyba BrE jest pierwszy a AmE w nawiasie, ale znalazłam też odwrotnie przykład:

moduł: Irregular verbs - intermediate - 1 > czasownik fit, fit (fitted), fit (fitted)
w słowniku jest podane, że formy fit używa się raczej AmE, a tu podana jaka pierwsza

moduł: Irregular verbs - intermediate - 2 > czasownik prove, proved, proven (proved)
w słowniku jest podane, że forma proven jest dla AmE, a występuje jako pierwsza

narazie powtarzam tylko te 2 moduły i znalazłam tyko takie przykłady, nie wiem jak jest w kolejnych..
monisse
mfurmanek - Mogłabyś wskazać na konkretny przykład? - 11 lat temu
monisse - przykład dopisany:) - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Zrobic sobie swoja listę i uzupełnić ją o notatki na podstawie kilku słowników, bo nie zawsze uzyskamy satysfakcjonującą odpowiedź na podstawie jednego.

Moja lista zawiera około 400 czasowników a w przypadkach różnych form, zapisuje co jaki słownik podawał, podam przykład dlaczego uważam, że jest to ważne:

W różnych słownikach natkniemy się na inne formy:

I awake
II awoke,awaked,awakened
II awoke,awaked,awakened
dodatkowo mamy też przymiotnik awakened... i awaken... łatwo się w tym wszystkim pogubić.

I bereave
II bereft/bereaved
III bereft/bereaved
której formy użyć...? jest prosta zasada

I light
II lighted/lit
II lighted/lit
której formy uzyc w jakiej sytuacji, by nie zabrzmieć śmiesznie, np.
He lighted a cigarette;)

Pozdro!
quantum137
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu
monisse - dzięki:) to chyba będzie najtrudniejszy, ale najlepszy sposób - 11 lat temu
quantum137 - Czy najtrudniejszy to nie wiem, zajmuje jednak bardzo dużo czasu ale warto:) - 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
monisse - może komuś się przyda, wymyśliłam od strony technicznej robienie własnego schematu listy słówek dla irregular verbs np.

bear (II) bore (III) borne = 1. znosić coś, radzić sobie z czymś 2. nosić 3. rodzić

dzięki temu słyszę 3 formy jak powinno się je wymawiać, bo stoją po lewej stronie znaku równości, a nie tylko czytam, i uczę się od str PL na ANG, co zmusza do podania 3 poprawnych form, później ew. dodam zdania jeśli będą wątpliwości co do właściwego użycia
- 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki