ZALOGUJ SIĘ

Kiedy użyć have a kiedy have got? Czy oba te zdania są poprawne?

12 lat temuostatnia aktywność: 12 lat temu
Mam pytanie z takim problemem: Czy oba te zdania są poprawne?: I have got a lot of spare time. oraz: I have a lot of spare time. Czyli kiedy powinniśmy użyć have got, a kiedy have? Nie chodzi mi o użycie "utartych zwrotów" typu I have a shover itp, ale po prostu kiedy mówimy, że coś mamy.
A
Anyna88
AnnaApanasewicz - Z tego co mnie nauczono w mojej karierze szkolnej wynika, że w Present Simple obie wersje są poprawne. Z tym, że Anglicy chętniej korzystają z wersji "have got", a Amerykanie "have". Zazwyczaj got piszemy gdy używamy formę skróconą w szczególności w 3 osobie liczby pojedynczej, żeby podkreśić, że chodzi o "mieć" a nie "być"np.She's got a dog. Jeśli have jest operatorem w czasie (Present Perfect) to absolutnie pod żadnym pozorem nie używamy got nawet jeśli używamy formy skróconej - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Jest to bardzo popularne pytanie które zdaje prawie każdy początkujący uczeń. W lekcjach, tych pierwszych, zdaje się że w trzeciej lub czwartej znajdziesz na nie odpowiedź a jeśli nie to wydaje mi się że najwięcej informacji da Ci 'etutorowa wyszukiwarka'(prawy górny róg, koło słówka 'szukaj'). Podejrzewam że nikomu nie chce się już pisać na dane zagadnienie:)
Ja podpowiem Ci że:
- have = to amerykańska wersja zarówno formalna jak i nieformalna słowa 'mieć'
- have got = to brytyjska nieformalna wersja słowa 'mieć'. Formalna to 'have'.

Pozdrawiam serdecznie.
E
efogt

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Obie formy są poprawne. Have got jest mniej formalne niż have czyli np. w liście formalnym nie użyjesz have got sth.

Istotna różnica to:

I had supper two hours ago - zjadłem kolację dwie godziny temu.
I had got supper two hours ago - miałem kolację - posiłek, który był przygotowany przeze mnie , więc był mój i go miałem.

Have got nie można użyć w odniesieniu do czynnności np. have an exam etc.
M
mfurmanek

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dziękuje za odpowiedzi:)
A
Anyna88

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki