ZALOGUJ SIĘ

Użycie czasu present perfect

13 lat temu
Czy poprawne jest użycie czasu present perfect
w słowniku - w przykładowym zdaniu do słowa "tiny"
"Last holiday we've visited a tiny village in the mountains"
ansla

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 6

Myślę, że łapie się to pod
3. Do wyrażenia doświadczeń.

I have been to England twice. (Byłem w Anglii dwa razy) - Kiedy? W swoim życiu. Do tej pory.
She's seen that movie. (Widziała już ten film) - Kiedy? W swoim życiu. Do tej pory.

źródło - http://www.tlumaczenia-angielski.info/angielski/present-perfect-uzycie.htm

Niech ktoś potwierdzi ;)
ryan
ansla - Moim zdaniem nie można tu zastosować tej zasady, bo wyraźnie jest napisane,
że to się zdarzyło w ostatnie wakacje - standardowo w takich wypadkach
używa się czasu past simple, bo to już nie ma nic wspólnego z teraźniejszością.
- 13 lat temu
agatha_83 - Ja tez wybralabym past simple bo mowa jest o zamknietej przeszlosci. - 13 lat temu
zenstef - Nie zawsze przeszłość jest zamknięta :) :( - 13 lat temu
agatha_83 - Ale z tego zdania nie wynika aby miala wplyw na terazniejszosc dlatego tak to okreslilam:) - 13 lat temu
zenstef - Ja skombinowałem takie coś: 'During the holiday, in a mountains' tiny village, we have experienced a wonderful moment while we created our wonderful boy, and now we have only pleasure from looking at it.' :)Zastosowałem PP - 13 lat temu zmieniany: 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Uważam, że zdanie
"Last holiday we've visited a tiny village in the mountains"
jest niepoprawne.
Powinno być:
"Last holiday we visited a tiny village in the mountains"

Coś po prostu w ostatnie wakacje się zdarzyło i ma mało wspólnego z rzeczywistością, no może że na fali miłości i pożądania wzajemnego stworzyliście dzidziusia, a jak na niego później spojrzycie i o nim teraz mówicie i od razu wspominacie tamte chwile, to zawsze tamte wspaniałe chwile będą miały dużo wspólnego z teraźniejszością /Present Perfect/. Tamte ostatnie wakakcje jakoś można powiązać z teraźniejszością, ale jakoś tak ciężko.
Jednak obstawiam:
"Last holiday we visited a tiny village in the mountains"
Z
zenstef

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Witaj Marzyciel,
dzięki za link - super strona, na pewno mi się przyda.
Chyba przez przypadek usunęłam swój wpis razem z Twoim komentarzem.

Nie zgadzam się z wytłumaczeniem dotyczącym przykładu
'In the last holiday, in a mountains' tiny village, we have experienced a wonderful moment while we created our wonderful boy, and now we have only pleasure from looking at it." który przysłał Zenstef

mamy tu jedno zdanie (trzeci człon można potraktować jako osobne zdanie, ale pierwsze dwa raczej chyba jest całością) i wszelkie szczegóły dotyczące miejsca i czasu zostały wprowadzone już na samym początku, więc zasada, którą podałeś raczej nie może być tu zastosowana.
Według mnie zamiast "have experienced" powinien być czas past simple
ansla
zenstef - Przecież pisałem pierwotnie, że 'Last holiday we've visited a tiny village in the mountains" jest niepoprawne. Zdanie powinno być Past Simple. A to moje wymyślone zdanie do dyskusji, ale nie daję mu dużej racji bytu ;( - 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Do ansla:

Ja chciałem tylko wyjaśnieć dlaczego po present perfect używamy past simple ;P

Co do tego zdania:

'In the last holiday, in a mountains' tiny village, we have experienced a wonderful moment while we created our wonderful boy, and now we have only pleasure from looking at it.'

To po pierwsze:
Nie 'In the last holiday' tylko
On the last.. ;) albo during, while, whilst ;P

Po drugie:
Masz rację, wszystko powinno być w past simple, mamy dokładnie podany czas( On the last holiday). Czasu Present Perfect, możemy użyć jedynie wtedy, gdy nie wiemy dokładnie kiedy były te wakacje, ale jak się o czymś pisze to zazwyczaj jest jasne kiedy ;)

Myślę, że Zenstef chciał podkreśli, że Present Perfect możemy użyć gdy jest podany skutek ;) Jedak zdanie by trzeba wtedy inaczej zacząć, bez tego 'Last'. Tak uważam, mogę się jednak mylić ;)

Pozderki :)
Marzyciel
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu
zenstef - Dzięki Marzycielu za czuwanie. To -in- wskoczyło mi omyłkowo. Oczywista oczywistość podpowiada -on- Dzięki za wszelkie uwagi ;) i masz mojego plusika - 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Do Zenstef:
jasne, że pisałeś która wersja przykładu zgłoszonego przeze mnie jest poprawna - dzięki za odpowiedź i przepraszam za zamieszanie -
ten mój ostatni wpis był komentarzem do wypowiedzi Marzyciela, niestety przez przypadek usunęłam jego komentarz, w związku z tym moja wypowiedź zdaje się zrobiła się mocno niejasna, może powinnam wysłać osobną wiadomość do Marzyciela i nie umieszczać tego już tutaj.
W ogóle to dopiero zaczynam się tu uczyć i nie bardzo wiem jakie są zasady - te komentarze do cudzych odpowiedzi mają takie ograniczenie, że czasem trudno tam umieścić dłuższą wypowiedź, więc zdecydowałam się pisać osobną odpowiedź, ale może to zły pomysł?
ansla
zenstef - Cześć Ansla. Spoko, nic się nie stało.
Ja tak tylko kombinuję. Jankesi jakoś skombinowali z 'I'm lovin it' /pozbyli się w pisowni -g- którego się nie wymawia i jakoś im się udało. Pokombinować nie można? :)
- 13 lat temu zmieniany: 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Rzeczywiście zdanie zawiera błąd i powinno pojawić się w czasie Past Simple. Zdanie to zostało już zgłoszone do poprawki. Bardzo dziękujemy za cenną uwagę:)
paulina_r

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki