ZALOGUJ SIĘ

Jak jest różnica między "have/has got" i have/ has"? czy są to formy alternatywne?

12 lat temuostatnia aktywność: 12 lat temu
Have you got blond hair? czy
Do you have blonde hair?
D
dorotheacz

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 5

W tych dwóch zdaniach są alternatywne. "have got" i "have " mogą występować na przemian w czasie teraźniejszym, kiedy mówimy o posiadaniu (Ja mam (I have)) w tym, że have może również zastępować inne słowa a wtedy nie używamy alternatywnie "have got" np.:
I'm having a shower = Biorę prysznic (wtedy nie możemy używać "have got" bo nie mówimy dosłownie o posiadaniu) natomiast : I have / [have got] a shower in the bathroom = Mam prysznic w łazience.
Natomiast "has" jest to odmiana dotyczy 3 os. liczby pojedyńczej.

I have
you have
he/she/it has

Wsyzstko jest na tym kursie.
K
kris198503

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

have oznacza "mieć" w języku angielskim i jest to forma teraźniejsza używana do I, You, We, You, They
natomiast "has" używamy w 3 osobie. czyli He, She, It.

e.g He has

e.g I have

W zadawaniu pytania uyżyjemy raczej "Do you have blonde hair?"
P
patrykgiel

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Gdy mówimy o posiadaniu czegoś, obie wersje są poprawne i można je stosować zamiennie, koniecznie pamiętając jednak o tym, że w przypadku użycia samego "have" nie stosujemy wersji skróconej - czyli zawsze - "I have a car", nigdy "I've a car." i o tym, że w pytaniach i przeczeniach wersja z "have" zawsze ma operator do/does (I don't have a car. Does she have a car?) a wersja z "have got" nie (I haven't got a car. Has she got a car?)
e.lukasiewicz

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Chyba wszystko zostało już wyjaśnione. Jeszcze dodam od siebie, że jak się ostatnio dowiedziałem, "have got" i odmiany występują przede wszystkim w odmianie brytyjskiej.

Czyli np. I have blond hair, to bardziej amerykańskie.
Natomiast I've got blond hair jest bardziej brytyjskie.
S
studentpwr

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Abstrahując od podanych przez Ciebie przykładów,
"Have" w języku codziennym jest używany do opisywania jakiejś czynności.
"Have got" używa się do opisu czegoś, co posiadamy lub opisu jakiejś cechy charakterystycznej.

Przykłady:
I have a breakfest every morning. / We have a good time. / She's having a bath.
I've got a new boyfriend. / Have you got a car? / He hasn't got a single hair.
J
jacuzzi
Jokasta - poprawiam błędnie napisane zdanie: I have breakfast every morning. - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki