ZALOGUJ SIĘ

can/could/ to be able to

13 lat temu
W jakich przypadkach stosować zwroty bo choć znaczą to samo myślę że trudno je stosować wymiennie.
Ewa_G1967
TopMan - Moze zanim pani zada kolejne 100 pytanie,prosze sie troszke przylozyc,odpowiedzi na wiekszosc zadawanych pytan juz zostaly udzielone. - 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Szkoda, że nie podała Pani dokładnych przykładów, które budzą Pani wątpliwości.

W tym przypadku mogę się tylko domyślać, że Pani problemy dotyczą rozróżnienia pomiędzy can/could/be able to, kiedy mowa jest o umiejętnościach.

"Can" używamy do opisu naszych obecnych (teraźniejszych) umiejętności:

I can speak three languages.

I can swim.

I can drive.

Kiedy mówimy o umiejętnościach w przeszłości, używamy "could" lub "be able to", tyle tylko, że:

a) "could" używamy, kiedy mówimy o ogólnych umiejętnościach, rzeczach, czynnościach, które umieliśmy wykonywać w przeszłości:

When I was a child, I could run very fast. = w każdym momencie swojego dzieciństwa umiałem/am szybko biegać

b) "be able to" używamy mówiąc o jednorazowych umiejętnościach, które dotyczą konkretnego momentu w przeszłości, np.:

Her car broke down yesterday, but she was able to repair it. = tylko wczoraj była w stanie go naprawić (a nie ogólnie umie naprawiać samochody)

They missed the last bus last night, but they were able to get a taxi. (tylko wczoraj udało im się złapać taksówkę, nie jest to reguła)

"be able to" używane jest również, kiedy mówimy o przyszłych umiejętnościach:

When I fnish my medical degree I will be able to work as a doctor.

At the end of the course I'll be able to speak German fluently.

Może prześledzimy powyższe reguły na podstawie przykładów:

Julian's a weightlifter. He can lift over 200 kilos. (teraźniejsza umiejętność)

The exam wasn't too difficult. I was able to answer most of the questions. (jednorazowa sytuacja w przeszłości, umiejętność dotyczy jednego momentu)

I lost my house keys yesterday but luckily i was able to get in through the window. (jednorazowa sytuacja w przeszłości, umiejętność dotyczy jednego momentu)

By Friday you will be able to swim a hundred metres! (umiejętność w przyszłości)

I couldn't swim until I was fifteen. (ogólna umiejętnoś w przeszłości, a raczej jej brak)
paulina_r
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki